EKONOMIKA

Solární osvěta: Desítky slunečních elektráren v Česku otevřou své brány veřejnosti

V Česku se tento týden otevřou veřejnosti více než dvě desítky slunečních elektráren a dalších solárních projektů.

Lidé si budou moci prohlédnout nejenom velké solární parky, ale i menší střešní instalace na rodinných domech, případně navštívit velkokapacitní bateriové úložiště energie. Cílem akce je představit zájemcům fungování fotovoltaických elektráren, ukázat možnosti využití energie ze slunce a podpořit rozvoj udržitelné ekonomiky.

Seznam lokalit zapojených do dnů otevřených dveří spolu s termíny prohlídek a registračním formulářem je na webu Solární asociace, která akci pořádá u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje. Jako první se návštěvníkům už v sobotu otevřela fotovoltaická elektrárna Bežerovice na Táborsku. Ročně tento zdroj vyrobí elektřinu pokrývající spotřebu více než 700 domácností.

Dnes bude možné navštívit například elektrárnu Vepřek u Nové Vsi na Mělnicku, jednu z největších nejenom v Česku, ale i střední, jižní a východní Evropě. Komplex 13 bloků s celkovým výkonem přes 35 megawattů má rozlohu zhruba stovky fotbalových hřišť.

Solární elektrárny budou k vidění i na netradičních místech. Jak využít energii ze slunce pro vlastní provoz prozradí v Moštárně Hostětín na Uherskohradišťsku, na Kozí farmě v Pěnčíně na Jablonecku nebo ve Větrném kole v Chocni na Pardubicku. Mezi zapojené projekty patří také sluneční elektrárna Ostrava-Plesná, soběstačná dřevostavba se solárním ohřevem vody a nabíjecí stanicí pro elektromobily.

Zajímavostí bude i několik desítek otáčivých zařízení, takzvaných trackerů. Lidé si je mohou prohlédnout v Myštěvsi na Královéhradecku či Horních Moštěnicích na Olomoucku. Technickou zajímavostí je také první velkokapacitní bateriový systém v Česku připojený do distribuční soustavy, který vznikl v Prakšicích na Uherskohradišťsku.

Stejně jako v předchozích letech organizátoři akce očekávají velký zájem žáků základních a středních škol. Navštívit mohu například Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu, kde se dozví více o použití různých technologií spojených se solární energií nebo o speciálním zapojení do energetického systému budovy s užitím baterií.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Solární baroni maj výstavku úspěchů, jak nás všechny mazaně okradli i se svými kamarády ze státní správy?

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Tohle bude hodně zajímavé! Nebýt okolo toho ta pachuť korupce (u čeho u nás není?), byl by to vůbec jeden z nejzajímavějších počinů poslední doby. Nejen školní děti, ale my všichni  bychom se měli přijít podívat, jak vypadá budoucnost a to nikterak vzdálená. Je skvělé, že Evropská unie schválila svůj Green Deal. Tohle je šance.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Lze mít jistě spoustu námitek vůči tuzemskému provedení i technologii jako takové. Jedno je ale jisté, představa, že složenky od ČEZu nechodí a nebo dokonce vy je tomu ČEZu posíláte, by pro spoustu lidí mohla být silně motivační při přehodnocení této nyní dosti zprofanované cesty k energetické soběstačnosti.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Mám na domě jeden malý panel spíše tak pro ten pocit, že jdu s dobou. Příliš propočítané to nemám, ale pocit je to zvláštní, že ta energie je jakoby “zadarmo“. Vím sice, že úplně tak to není, ale přesto je zajímavé o tom pak mluvit s dětmi ve škole a moci jim říci, že třeba večerní sezení na internetu mě nestojí ani korunu.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Musím říci, že solární panely ať už v přírodě a nebo kolikrát i na domech mně přijdou jednoduše obludné. Ovšem to, co jsem viděl nedávno na veletrhu a to sice panely integrované do zdánlivě běžných střešních tašek případně dalších neutrálních povrchů, mě silně přesvědčilo, že ta věc má budoucnost.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Tak bilance návratnosti investic do těchto zdrojů je zatím většinou jeden velký průšvih lemovaný jak jinak než hekatombami dotací se všemi negativy, které to přináší. Na druhou stranu, jde o odvětví prudce se rozvíjející a bylo by nemoudré zůstat pozadu a obor ignorovat. Jen bych se jako obvykle velmi přimlouval za méně ideologie a více ekonomie.