EKONOMIKA

316.000 nestačí: V ČR chybí kolem 14.000 IT odborníků

V České republice v současnosti chybí přibližně 14.000 IT odborníků. Dohromady nyní sektor zaměstnává přes 316.000 lidí a zhruba 79 procent firem má problém při hledání nových specialistů získat vhodné kandidáty. Vyplývá to z průzkumu Coding Bootcamp Praha a Techloop.

Počet reakcí na IT inzeráty je často mnohonásobně nižší než v jiných oborech a zastoupení žen v tomto odvětví je stále minimální. Seniorní vývojář si přitom může měsíčně vydělat až 200.000 korun.

"Důvodů, proč je nabídka mnohonásobně vyšší než poptávka, je několik. Především je to nízký počet absolventů vysokých škol nebo rostoucí poptávka v důsledku digitalizace. Dalším důvodem, proč je v tomto odvětví tak nízká poptávka, může být i relativně náročná rekvalifikace na IT pozice," uvedl spoluzakladatel portálu techloop Andrew Elliott.

Ohodnocení jednotlivých pozic se velmi liší od délky celkových zkušeností v IT, typu spolupráce nebo podle počtu programovacích jazyků, které kandidát ovládá. Průměrně nabízený plat pro zaměstnanecké poměry je 68.000, tedy více než je průměr dle ČSÚ. Juniorské pozice jsou obvykle kolem 40.000, seniorní pak 80.000 Kč hrubého.

Z dat poskytnutých portálem Techloop vyplývá, že freelancer si může měsíčně vydělat až o 40.000 více než pokud by byl zaměstnaný. Je to tedy jeden z hlavních důvodů proč někteří preferují právě tento typ spolupráce. Výše odměn u freelancerů se pohybuje průměrně od 450 Kč na hodinu do 800 Kč na hodinu.

Největší procentuální zastoupení specialistů v oblasti IT je v Praze, následuje Brno a poté už je výraznější rozestup mezi druhým a třetím místem, na kterém se nachází Ostrava. Nejvíce odborníků se nachází v blízkosti umístění technologických firem, což je patrné zejména v Praze a Brně.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Řekl bych, že důvod je prostý a v textu článku uvedený. Ta profese je náročná. Udělat z člověka schopného IT odborníka dá přece jen víc času a nároků než u mnoha jiných zaměstnání. A navíc ne každému je dáno. Ta profese jednoduše vyžaduje alespoň jednostranně poměrně vysokou inteligenci a tu přes veškerou současnou agendu rovnosti prostě nemá každý.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Od nás ze základky šel programátora dělat kluk, co pomalu neuměl v šestý třídě mluvit a známky měl horší než já. Jedinej s kým si rozuměl byl počítač. Učitelky z něj byly šílený. Dneska je ve vatě.No prosím, máme tu další příklad, jak si škodíme, když nedáváme dostatek prostoru ženám a držíme je doma u dětí. Kolik šikovných programátorek nám asi tak doma zahálí u plen a dětských kašiček. Ženy do IT!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Od nás ze základky šel programátora dělat kluk, co pomalu neuměl v šestý třídě mluvit a známky měl horší než já. Jedinej s kým si rozuměl byl počítač. Učitelky z něj byly šílený. Dneska je ve vatě.
 

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Možná je na vině i naše školství. Mám dojem, že přistupujeme k výuce počítačových dovedností dost zastarale a hlavně nezajímavě. Děti přitom počítače přirozeně baví. Jenže naneštěstí jejich zájem končí většinou u her a sociálních sítí, které jsou ovšem interaktivní. My jim nabízíme tabulky a texty. Jsou potřebné, ale… Aktuálně je zaváděna ve výuce změna, která by se měla prolnout do všech předmětů a mohla by dost pomoci.