EKONOMIKA

A je to tu zase! Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v lednu zpomalil, omikron zasáhl služby

Restrikce související s novou koronavirovou variantou omikron totiž nepříznivě zasáhly sektor služeb. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila organizace IHS Markit. V Německu je vývoj příznivější, ve Francii naopak horší.

Souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, se v lednu podle předběžných údajů snížil na 52,4 bodu z prosincových 53,3 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od loňského února a mírně zaostal za očekáváním analytiků. Ti jeho lednovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 52,6 bodu. Zůstal nicméně nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Dílčí index aktivity sektoru služeb v lednu klesl na devítiměsíční minimum 51,2 bodu z prosincových 53,1 bodu. Index aktivity zpracovatelského sektoru naopak vzrostl a dostal se na pětiměsíční maximum 59 bodů z prosincové hodnoty 58 bodů.

"Vlna omikronu vedla na začátku roku k dalšímu prudkému poklesu ve výdajích na služby," uvedl ekonom Chris Williamson ze společnosti IHS Markit.

V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, se index aktivity zvýšil nejen ve zpracovatelském průmyslu, ale překvapivě také ve službách. Souhrnný index podnikatelské aktivity se tak dostal na čtyřměsíční maximum 54,3 bodu z prosincových 49,9 bodu. Podle Phila Smithe z IHS Markit tyto údaje zmírňují obavy z dopadů omikronu na německou ekonomiku v prvním čtvrtletí.

Ve Francii se naopak snížil nejen index aktivity v sektoru služeb, ale také index aktivity ve zpracovatelském průmyslu. Souhrnný index podnikatelské aktivity se tak snížil na 52,7 bodu z prosincových 55,8 bodu.

"Problémy v dodavatelských řetězcích dál ovlivňují ekonomiku, zejména výrobce. Zdá se ale, že to nejhorší už máme za sebou," uvedl ekonom Joe Hayes z IHS Markit.

ČTK | byznysvcesku.cz