EKONOMIKA

Akcie na moskevské burze po částečném obnovení obchodování posilují

Moskevská burza dnes po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi, většina titulů po zahájení výrazně zpevnila. Burza byla zavřená od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád

Hlavní akciový index MOEX, který je denominovaný v rublech, v úvodu vykazoval růst asi o deset procent zhruba na 2740 bodů. Dolarový index RTS ale přibližně čtyři procenta ztrácel a pohyboval se kolem 892 bodů.

Provozovatel burzy uvedl, že zpočátku bude obchodování časově omezené a že nedovolí spekulace na pokles cen, takzvaný short-selling. Obchoduje se přibližně s 30 tituly.

Výrazné zisky si v úvodu obchodování připisovaly energetické tituly, které těžily z růstu ceny ropy. Plynárenský gigant Gazprom přidával zhruba 20 procent, dvouciferné zisky měly také akcie firem Lukoil a Rosněfť.

Dál zpevňuje i ruský rubl, který už ve středu posílilo oznámení prezidenta Vladimira Putina, že Moskva napříště za dodávky plynu do Evropy nebude přijímat platby v eurech ani dolarech, ale v ruské měně.

Krátce před 09:00 SEČ rubl přidával zhruba 1,4 procenta a jeden dolar stál asi 96,35 rublu. Byl ale stále výrazně dražší, než v čase před takzvanou zvláštní vojenskou operací, jak Rusko nazývá vojenský útok na Ukrajinu zahájený 24. února. Před tímto datem stál dolar i méně než 80 rublů.

Nárůst zhruba o 23 procent vykazovaly akcie těžaře niklu a palladia Norilsk Nickel a navzdory západním sankcím zaměřeným na ruské banky posílily také akcie VTB a Sberbank. Vzhledem k tomu, že většina evropského vzdušného prostoru byla pro ruská letadla uzavřena, propadly akcie ruského leteckého dopravce Aeroflot, v jednu chvíli asi o 20 procent, než ztrátu zmírnily zhruba na pět procent.

Obchodování na burze bylo v únoru zastaveno, protože ceny akcií v reakci na invazi spadly o 50 procent i více. Tento týden se částečně obnovilo obchodování s dluhopisy, centrální banka ale na trhu intervenovala, aby zabránila cenovému kolapsu.

ČTK | byznysvcesku.cz