EKONOMIKA

Akcie v USA kvůli čínské Evergrande výrazně klesly, Nasdaq nejníže za měsíc

Americké akcie výrazně oslabily, index technologického trhu Nasdaq je nejníže za zhruba měsíc. Obavy z možného kolapsu čínské realitní společnosti Evergrande a jeho dopadů spustily rozsáhlý výprodej. Investoři též neklidně vyhlížejí zasedání americké centrální banky (Fed), které se koná tento týden.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes klesl o 1,78 procenta a uzavřel na 33.970,47 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,70 procenta na 4357,73 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,19 procenta na 14.713,90 bodu.

Index S&P 500 nejvíce táhly dolů velké technologické společnosti Microsoft, Alphabet, Amazon, Apple, Facebook a Tesla.

Náladu na trhu zhoršují finanční problémy společnosti Evergrande. Celkové závazky podniku dosahují 305 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč). Její akcie dnes na burze v Hongkongu odepsaly přes deset procent a jsou nejníže za více než deset let. Potíže společnosti Evergrande s sebou stáhly celý akciový trh v Hongkongu. Přispěly i k poklesu evropských akcií a kryptoměn.

Ve středu Fed po dvoudenním zasedání svého měnového výboru zveřejní prohlášení. Očekává se, že nastíní postup při chystaném zpřísňování měnové politiky.

Analytici ze společnosti Morgan Stanley uvedli, že očekávají desetiprocentní korekci indexu S&P 500, pokud Fed začne svou měnovou politiku zpřísňovat. V případě, že se objeví známky zastavení ekonomického růstu by se korekce mohla podle nich prohloubit až na 20 procent.

Na devizových trzích vlivem, vlivem problémů společnosti Evergrande klesl čínský jüan k dolaru na téměř měsíční minimum. Investoři preferují bezpečné měny.
 

ČTK | byznysvcesku.cz