EKONOMIKA

Akcie v USA posílily, růst v závěru podpořily firmy Microsoft, Tesla či Apple

Americké akcie včera posílily. Růst v závěru seance podpořily společnosti Microsoft, Tesla a Apple. Investoři sledují vývoj na Ukrajině. Počítají s potenciálně agresivnějším postupem americké centrální banky (Fed).

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes stoupl o 0,25 procenta a uzavřel obchodování na 34.583,57 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 0,43 procenta na 4500,21 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,06 procenta na 13.897,30 bodu.

"Nevíme, jak se vyřeší situace na Ukrajině. Nevíme, jak přísnější Fed ovlivní ekonomiku. Nevíme, jestli ji přivede k měkkému přistání. Výsledkem jsou prudkém výkyvy na trhu," konstatoval obchodník Dennis Dick z makléřské společnosti Bright Trading.

Představitelé Fedu se minulý měsíc "obecně shodli" na tom, že ze své držby státních dluhopisů banka měsíčně ukrojí 60 miliard dolarů a z držby cenných papírů krytých hypotékami 35 miliard dolarů. Tyto částky budou postupně zaváděny v průběhu tří měsíců "nebo mírně déle", uvádí se v zápisu z březnového jednání.

Zápis dále ukázal, že "mnozí" představitelé Fedu chtěli základní sazby zvýšit o půl procentního bodu, ale s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu se rozhodli tak neučinit. Centrální banka v polovině března zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od konce roku 2018.

Obchodníci nyní mají za to, že Fed na květnovém zasedání zvýší s pravděpodobností 88,9 procenta základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu.

Na devizových trzích včera posílil dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si kolem 21:55 SELČ připisoval 0,2 procenta na 99,81 bodu.

Dříve dolarový index vystoupal na 99,823 bodu, nejvýše od května 2020. Euro k dolaru ve stejnou dobu oslabovalo o 0,2 procenta na 1,0872 USD. Během seance kleslo až na měsíční minimum vůči americké měně, na 1,0865 USD.

ČTK | byznysvcesku.cz