EKONOMIKA

Americký výrobce léků Moderna se díky vakcíně proti covidu-19 dostal ze ztráty

Americká biotechnologická společnost Moderna vykázala v loňském roce čistý zisk 12,2 miliardy USD (274 miliard Kč) ve srovnání se ztrátou 747 milionů USD o rok dříve. Jediným komerčně dostupným přípravkem firmy je vakcína Spikevax proti covidu-19 a Moderna současně ve svém sdělení zvýšila výhled tržeb z prodeje této vakcíny.

Celkové výnosy Moderna loni zvýšila na 18,47 miliardy USD z 803 milionů USD předloni. Celosvětově firma loni dodala 807 milionů dávek vakcíny.

Na letošní rok Moderna zvýšila výhled celoroční tržeb z prodeje covidové vakcíny na 19 miliard USD z dřívějších 18,5 miliardy USD. Firma se snaží zvýšit výrobu po problémech v loňském roce. Vyšší prodej vakcíny očekává ve druhé polovině tohoto roku, protože se domnívá, že pandemie vstoupí do endemické fáze. To znamená, že zůstane v populaci jako běžné sezonní onemocnění.

Moderna teď provádí klinické hodnocení posilovací vakcíny, která je specificky zaměřena na omikronovou variantu. Není však jasné, zda bude po posilovací omikronové dávce velká poptávka, protože počet nových infekcí způsobených variantou klesá.

Generální ředitel Moderny Stephane Bancem v televizi CNBC minulý týden řekl, že pandemie už je možná v závěrečné fázi. Lidé starší 50 let a osoby se závažným onemocněním ale podle něj budou potřebovat posilovací dávku jednou ročně.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se bezradný

No vida je, lek(tv)arníky. Jeden rok prodělají kalhoty a druhý tvoří pohádkové zisky. Tomu se říká štěstíčko a nebo… Ne, nebudu konspirovat, možná tak dobré informace, to obvykle stačí. Že existuje propojení mezi byznysem a státním zdravotnictvím věděli zasvěcenější dávno, my ostatní jsme se to dozvěděli díky například takovému Romanu Prymulovi poměrně záhy také. Rozhodně v tom není sám. Hranice mezi dobrými informacemi, možností přidat tu závažíčko na tu či onu misku a otevřenou korupcí, zneužitím bývá někdy tenká a rozhodně obtížně prokazatelná. Pro mě je daleko zajímavější postava šéfa lékařské komory Kubka. Ten člověk dle svých slov, jak to vypadá, nesundá repirátor do smrti a stejně tak pravidelně přeočkovávat se bude s náruživostí, za níž mu akcionáři Moderny budou tleskat ve stoje. Zdá se, že jeho víra je neochvějná.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Ano, někdy to tak je. Skupina zapálených vědců podporovaných třeba nějakým mecenášem nebo státním grantem léta zdánlivě bez výsledků, minimálně těch ekonomických, obětavě pracuje na něčem, čemu valný zbytek lidstva nerozumí, aby pak v rozhodující chvíli nás neznalé zachránila. Tragédií dnešní doby je, že díky dezinformacím zachraňovaní své zachránce ještě kopou a pomoc odmítají. Budu velmi vděčen novému ministrovi vnitra, když i díky ukrajinské krizi, začne konečně všechny šiřitele bludů trestně postihovat. Přeočkovat se samozřejmě ochotně dám kdykoli to bude potřeba. Pokud u toho nějaké firmě, vědcům, stoupnou příjmy, budu jim je jen přát!

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Ano, pro někoho to možná bude překvapivá informace, ale farmaceutický byznys je byznys jako každý jiný. Jednou se vydělá, jindy zas prodělá. Ta nemoc jistě mnohým pomohla, mnozí byli také velmi šikovní v pomáhání si. To ovšem neznamená, že vydělané peníze nutně všechny končí v jachtách a vilách farma podnikatelů. Pokud tito své podnikání myslí vážně, část zisků nutně reinvestují, krom jiného do dalšího výzkumu. Nejsem žádný zapálený covidista, dvě dávky mně stačily, ale třeba léky na astma beru v zásadě celoživotně a jsem velmi vděčný těm, kteří je přivedli na svět, vyrábí a stále zdokonalují.