EKONOMIKA

Analytici se neshodují, jak ovlivní vyřazení Číny z Dukovan vzájemný obchod

Analytici se neshodují, jak ovlivní vyřazení Číny z plánovaného tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany vzájemný obchod obou zemí.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing tento týden na dotaz ruské agentury TASS uvedla, že Praha by se podle Pekingu v otázce Dukovan měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň míní, že na běžný čínský obchod s ČR nebude mít nepozvání Číny do tendru zásadní vliv. "Dokonce se může stát, že tento postup může lehce prospět investicím od nestátních čínských firem. Zahraniční investoři se totiž dlouhodobě potýkají s tím, že český stát neplní své sliby, a politiku mění až retroaktivně. Tady český stát postupuje mnohem standardněji – svou politiku někoho z investičního programu vyloučit oznamuje tentokráte již dopředu, ne až zpětně. To je vítané znamení pro investory nejen čínské, ale i nečínské," uvedl.

Jiný pohled má hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "Do budoucna lze očekávat reciproční opatření, která poškodí české firmy v Číně. Je tedy zřejmé, že vyhrocování česko-čínských vztahů má negativní vliv na náš byznys," řekl ČTK. "Velký úspěch škodovek na čínském trhu se stává minulostí, problémy hlásí i Home Credit. Do České republiky pak téměř přestali jezdit čínští turisté a ochlazování vztahů je zřejmé i na rétorické úrovni čínských představitelů. Těm se nelíbí hlavně postoj některých vysokých představitelů naší země vůči Tchaj-wanu," uvedl Křeček.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk sdělil, že zatím je možné o dopadech nepozvání Číny do dukovanského tendru pouze spekulovat. "Ale jak minulost ukázala, dá se předpokládat, že tento postoj nenechá čínská strana bez odezvy," uvedl Daněk. Podle Bartoně je nicméně Čína ve své obchodní diplomacii citlivá spíš na zmínky o lidských právech než jaderných reaktorech. "Už z toho, že se ministerstvo zahraničí politicky řízené ekonomiky dovolává volného trhu, je nabíledni, že jde čistě o formální, povinnou reakci. Závažnou zprávou by spíše bylo, kdyby Čína takto na podepsání zákona o jejím vyloučení nereagovala," dodal Bartoň.

Odborný web BusinessInfo.cz s odkazem na data Českého statistického úřadu uvádí, že Čína je pro ČR druhým největším obchodním partnerem, druhým největším dovozcem a 17. největším exportním trhem. V roce 2020 dosáhl vývoz z České republiky do Číny 61,7 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 8,9 procenta. Čínský dovoz do ČR v roce 2020 činil 715,9 miliardy Kč a meziročně se zvýšil o deset procent. "Faktem je, že velká část českého zboží se do Číny dostává přes další země formou reexportů, stejně tak se čínské zboží do ČR reexportuje přes asi 75 zemí," dodává web.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Možná se analytici pokoušejí o stejný nonsens jako politici. A to sice dobrat se racionality tam, kde vládne ideologie. Je silně pravděpodobné, že Číňané se zachovají pragmaticky. Ne tak už naši političtí zástupci, kteří kdyby nic jiného, vysílají signál, že o peníze nám vlastně až tak nejde, a proto konkurenci nepotřebujeme. Hledisko politické má navrch. To je silný signál a všichni mu budou rozumět a zařídí se podle toho. K naší škodě samozřejmě… Přitom připustit Čínu mezi uchazeče by nás nic nestálo krom obavy, že by mohli být nakonec nejlepší. Jenže to jsou čistě technicky vzato Rusové a ti mají utrum také.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Tady už se evidentně hraje o příliš mnoho, než aby byla věc ponechána tak obyčejnému mechanismu, jakým je trh. Vzpomeňme na tendry minulé. Tím je řečeno vše. Je snazší položit vládu suverénního státu, než “se splést“ při zadávání takovéto zakázky.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Číňané musí zuřit, ale je dobře, že zůstáváme pevně v táboře demokratického světa. Musím se přiznat, že mě to u současného premiéra a prezidenta mile překvapilo. A nebo je to jen zametání stop?!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Podívejte se na Maďary! Kupujou od kohokoli je to výhodný – zbraně, technologie, suroviny, cokoli… To je země, kde nepočítaj, komu se zavděčí a koho naprdnou, ale co to přinese jim. Tohle ty naši vrtichvosti nikdy neuměli a podle toho to s náma taky dopadá!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Kdo někdy četl moderní dějiny, ví, jak jsme naposledy dopadli, když jsme všechny okolo poučovali o tom, jak se dělá správná demokracie podle našich idealizovaných vzorů, namísto toho, abychom budovali pragmatické a vzájemně výhodné vztahy s těmi, kteří se nabízeli a byli po ruce. Nápověda: Celé to skončilo konferencí v bavorském městě Mnichově.