EKONOMIKA

Apple dostal v Nizozemsku desátou pokutu kvůli sporu kolem obchodu App Store

Nizozemský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple již desátou týdenní pokutu ve výši pět milionů eur (přes 120 milionů Kč). Důvodem je, že firma podle úřadu stále neuposlechla nařízení, aby umožnila vývojářům v Nizozemsku používat pro seznamovací aplikace nabízené v obchodě App Store jiné než její platební metody.

Celkově tak již úřad americkou firmu pokutoval částkou 50 milionů eur (přes 1,2 miliardy Kč), což je v rámci jeho nynějšího nařízení maximum, napsala agentura Reuters.

Úřad pokutuje Apple částkou pět milionů eur každý týden od 15. ledna, kdy firmě vypršel konečný termín pro uskutečnění nařízených změn. Tyto změny úřad nařídil v prosinci, Apple se však proti nařízení odvolal. Argumentoval tím, že alternativní platební systémy představují hrozbu pro uživatele.

V neděli Apple podle úřadu předložil nový návrh, jakým způsobem by mohl nařízení vyhovět. Úřad tento krok uvítal, ale upozornil, že k odvrácení pokuty přišel příliš pozdě. Dodal, že návrh nyní posoudí. Varoval nicméně, že na základě tohoto posouzení stále může rozhodnout o ukládání dalších opakujících se pokut, které by mohly být vyšší než dosavadních pět milionů eur týdně.

Apple je po celém světě pod tlakem ze strany regulátorů a politiků kvůli tomu, že nutí vývojáře využívat v aplikacích jeho platební systém, ve kterém si účtuje poplatky ve výši 15 až 30 procent. Nizozemská kauza se sice týká pouze seznamovacích aplikací v Nizozemsku, mohla by však sloužit jako precedent, upozornila agentura Reuters.

ČTK | byznysvcesku.cz