EKONOMIKA

Asijské a evropské akcie oslabují kvůli nové mutaci koronaviru, zlevňuje ropa

Asijské akcie klesly kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, nejvíce za tři měsíce. Zlevňuje ropa a klesají i kryptoměny. Evropské burzy zahájily obchodování výrazným propadem. Investoři se uchylují k bezpečným aktivům, tedy k dluhopisům, japonskému jenu a americkému dolaru.

Verze koronaviru s označením B.1.1.529 se rychle šíří v nejlidnatější provincii Jihoafrické republiky a podle vědců jsou dosavadní poznatky o ní znepokojivé. Nese totiž mimořádný počet mutací a mohla by tak být agresivnější než předchozí varianty. Řada zemí, včetně evropských, už reaguje zákazem letů z oblasti.

"Trhy očekávají riziko další celosvětové vlny nákaz, pokud vakcíny nebudou účinné," uvedl analytik Moh Siong Sim z finančního ústavu Bank of Singapore. "Když se objeví taková zpráva, nejdřív střílíte a pak se ptáte," konstatoval analytik Ray Attrill z National Australia Bank.

Index MSCI akcií z Asie a Tichomoří bez Japonska oslabil o dvě procenta, což je neprudší pokles od srpna. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 dnešní obchodování uzavřel poklesem o 2,5 procenta. Index Hang Seng burzy v Hongkongu odepsal 2,6 procenta. Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na čínských burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 0,7 procenta.

Panevropský akciový index STOXX 600 kolem 9:40 SEČ odepisoval kolem 3,5 procenta. Více než 3,5 procenta ztrácely obdobně hlavní indexy burz v Londýně, Frankfurtu i Paříži.

Severomořská ropa Brent ve stejnou vykazovala pokles o 4,7 procenta na 78,33 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela 5,7 procenta a prodávala se za 73,94 dolaru za barel.

Propad trhů kopírují i kryptoměny. Bitcoin kolem 9:45 SEČ podle údajů na specializovaném webu CoinDesk klesal zhruba o čtyři procenta, ethereum ztrácelo 4,2 procenta.

ČTK | byznysvcesku.cz