EKONOMIKA

Autíčka na baterky. Australská těžařská firma kupuje bateriovou divizi týmu formule 1

Australská těžařská společnost Fortescue Metals zaplatí 164 milionů liber (téměř pět miliard Kč) za převzetí bateriové divize týmu formule 1 Williams. Transakce má australskému podniku pomoci dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality.

Fortescue koupí britský podnik s názvem Williams Advanced Engineering (WAE) od firem Williams Grand Prix Engineering a EMK Capital. Předpokládá se, že transakce bude dokončena ještě v prvním čtvrtletí.

Společnost Fortescue uvedla, že s WAE už od začátku loňského roku spolupracuje na prototypu baterie pro velké nákladní automobily. Dodala, že letos představí podrobnosti o projektu elektrického vlaku,

Fortescue je čtvrtým největším producentem železné rudy na světě. Firma chce vývojem bateriových technologií omezit spotřebu nafty ve svých dopravních prostředcích a těžkých důlních zařízeních, poznamenala agentura Reuters.

WAE se po převzetí stane součástí divize společnosti Fortescue pro čistou energii. "Je to klíč k nalezení receptu, jak odstranit stroje poháněné fosilními palivy a jak se nahradit technologií s nulovými emisemi uhlíku," uvedl miliardář Andrew Forrest, který je zakladatelem Fortescue.

ČTK | byznysvcesku.cz