POLITIKA

Babiš chce omezit zvyšování cen energií, na jiné zdražování údajně nemá vliv

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil, že jeho vláda učiní maximum proti zvyšování cen energií. Na zdražování dalších komodit a služeb podle svých slov nemá vliv. Uvedl to dnes při interpelacích na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka, kterého nazval ekonomickým diletantem.

"Uděláme maximum pro to, aby se nezvyšovaly ceny energií," přislíbil ministerský předseda. Kroky ale blíže nekonkretizoval. Premiér odmítl odpovědnost za nárůst inflace, tedy růst spotřebitelských cen. "Je to lež, že můžeme za inflaci, inflace je všude," řekl Babiš. Zdůrazňoval, že omezení inflace je záležitostí České národní banky, která by neměla navyšovat úrokové sazby, od nichž se odvíjí úročení komerčních úvěrů.

Michálek se dotazoval na to, jak chce vláda bránit zvyšování cen potravin, bytů, elektřiny a stavebního materiálu a znehodnocování úspor obyvatel. Podíl na tom mělo "nadměrné utrácení vlády na dluh", uvedl poslanec s odkazem na ekonomické experty.

"Nemluvte o tom zadlužování, vy jste ekonomický diletant stejně jako váš (Mikuláš) Ferjenčík a (Ivan) Bartoš," uvedl předseda vlády na adresu představitelů pirátské strany. "My nerozhodujeme o tom, jaké jsou ceny," prohlásil. Poznamenal, že lidé jsou rozumní, neboť podle něj zvýšení platů neutratili, protože jejich úspory se zvýšily celkově o 500 miliard korun.

Premiér uvedl, že podle odhadů se má inflace snižovat. "Je potřeba teď zachovat klid a v podstatě nezasahovat do toho vývoje," dodal Babiš.

Meziroční inflace letos v srpnu stoupla na 4,1 procenta z červencových 3,4 procenta a byla tak nejvyšší od listopadu 2008. Vliv na to mělo zdražení zboží i služeb téměř ve všech oddílech spotřebního koše, nejvíce se na tom podepsaly vyšší ceny za bydlení. Podle analytiků inflace ještě poroste a ke konci roku by se mohla přiblížit k pěti procentům. Proto také podle ekonomů roste pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji, tedy o půl procentního bodu na 1,25 procenta.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Docela jsem zvědavý, jak to pan premiér bude dělat. Nějaké nástroje v ruce sice má, ale ceny energií skutečně nejsou odtrženy od zbytku ekonomiky a ta se teď inflačně roztáčí a ještě chvíli bude. Celé je to navíc posílené všeobecným očekáváním, že to tak musí být. K tomu připočtěme Green Deal a máme smrtící koktejl, se kterým si ani velmi šikovný národohospodář nemusí hned poradit. Chce se mi už jen říci, ještě, že máme národní měnu, jinak bychom už kromě koukání se, neudělali vůbec nic s Babišem v čele.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

U ročního účtu za elektriku z ČEZu se pravidelně vytočím. Za poslední roky si nepamatuju, že by něco vraceli a platím čím dál víc. Podle mě to má stát akorát jako další daně. Za pár let bude lepší mít ve sklepě agregát.  Jenže ten pro jistotu zakážou taky, že jo.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Tak, jestli tohle Babiš zařídí, má můj hlas. Plynem topíme a začínám z toho mít hrůzu.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Pan premiér je populista. Ceny jdou a půjdou nahoru všude, takže jediná cesta, jak je případně držet uměle dole, v podstatě je dotovat, bude zase někde jinde, někomu jinému ubrat. S tím se ovšem už veřejnosti chlubit nebude. 

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Toto je chvíle, která prověří naši energetickou politiku. Obávám se ale, že výsledek je dopředu znám. Všechny termíny, které dávaly sebemenší naději, že bychom v reálu mohli krizi cen energií úspěšně vzdorovat, jsou několik let beznadějně prošvihnuty. Vzpomeňme na všechny ty tendry na dostavbu jaderných bloků, neuvěřitelné politické tlaky a pády vlád, které to provázely, hlasování našich europoslanců, zamáčkněme slzu a vnořme ruku hluboko do kapsy.