EKONOMIKA

Babiš s Hamáčkem se přetahují, kdo více zvýší platy ve veřejné sféře. Neudržitelné

Politici se před volbami předhánějí ve slibování platového navýšení. Premiér Andrej Babiš záměr zvyšování platů ve veřejné sféře zdůvodnil vyšší inflací. Ministerstvo financí ji ve své aktuální, srpnové prognóze letos odhaduje na 3,2 procenta, příští rok pak na 3,5 procenta.

Lukáš Kovanda 

Politici se před volbami předhánějí ve slibování platového navýšení. Premiér Andrej Babiš dnes záměr zvyšování platů ve veřejné sféře zdůvodnil vyšší inflací. Ministerstvo financí ji ve své aktuální, srpnové prognóze letos odhaduje na 3,2 procenta, příští rok pak na 3,5 procenta.

Pokud by nakonec na Babišova slova došlo, a platy státních zaměstnanců se navyšovaly o 3,5 procenta, vyjde to veřejnou kasu na dalších osm miliard korun ročně.

Šéf sociální demokracie Jan Hamáček jde ještě dále. Chce pro každého zaměstnance veřejné sféry navíc pevnou částku tří tisíc korun měsíčně. Zaměstnancům veřejné sféry by se tak měsíční výdělek navýšil průměrně zhruba dvojnásobně v porovnání s Babišovým záměrem. Hamáčkovo přidávání by veřejnou kasu, tedy daňové poplatníky, přišlo přibližně na sedmnáct miliard korun ročně.

Takové přidávání není žádoucí, ani udržitelné, a to platí jak pro Babišovo, tak zejména Hamáčkovo přidávání. Dále se rozevřou nůžky mezi výdělky ve veřejné a soukromé sféře. Odstrašujícím příkladem je přitom už vývoj v letošním druhém čtvrtletí.

Mzdy v Česku rostly po očištění o inflaci během něj rostly meziročně nejvýrazněji minimálně od roku 1997, konkrétně o 8,2 procenta. Závratný růst byl dán poníženou základnou loňského druhého čtvrtletí, kdy na ekonomiku i na mzdy nejtíživěji dolehla tehdy vrcholící pandemie. Také byl ovšem dán tím, že se letos ve druhém kvartále vyplácely mimořádné covidové odměny zdravotníkům.

Co však skutečně zaráží, je nebývalý rozdíl v růstu výdělků ve veřejné sféře a ve sféře soukromé. V prvně jmenované sféře rostly výdělky tempem 17,7 procenta. V soukromé sféře mzdy stoupaly jen ani ne polovičním tempem, o 8,8 procenta. Platy ve veřejné sféře táhly právě výdělky v sektoru zdravotní a sociální péče, kde narůst činil extrémních takřka 44 procent.  K poklesu mezd došlo v jediném sektoru, a sice v peněžnictví a pojišťovnictví. Takže tento sektor má zásadní podíl na tom, že v soukromé sféře rostly výdělky výrazně pomaleji než ve sféře veřejné.

Stav, kdy výdělky ve veřejné sféře rostou dvojnásobným tempem oproti sféře soukromé, v níž dokonce někde i klesají, je zvláště v době těsně po prudkém ekonomickém propadu zcela neudržitelný. Fakticky se totiž platy ve veřejné sféře platí z daní sféry soukromé, nebo z dluhu, což jsou ovšem jen budoucí daně sféry soukromé. Pokud v něčem takovém chtějí Babiš nebo Hamáček pokračovat, měli by nejprve ozřejmit, kdy v hospodaření státu najdou pro takové navýšení odpovídající úspory. Do dluhu nelze sahat věčně. Dluh jsou jen budoucí daně.

Lukáš Kovanda je člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Mně to přijde v pořádku. Stát nám svým hospodařením způsobil růst cen, tak to minimálně svým zaměstnancům dorovná. Soukromníci maj tu samou možnost, nikdo jim nebrání zvednout platy.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Historicky vzato, stát (král) byl vždy jakýmsi hegemonem, takže “svoje“ si obvykle platil lépe a jistěji. Také “poddaní“ vždy proti daním protestovali, ať už byli malí a nebo velcí. Faktem nicméně zůstává, že když se dlouhodobě hospodařilo špatně, vedlo to následně k nepokojům a občas i nějaké revoluci, třeba i krvavé. Nemusí to být už letos ani napřesrok, ale dlouhodobě mám dojem, že se k nějakému průšvihu opět suneme.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Tohle je skutečně rozbuška přiložená k základům fungování společnosti i trhu. Chápu politiky. Státních zaměstnanců a na ně navázaných lidí je už tolik, že je s ohledem na vlastní zvolení i jejich loajalitu jednoduše nutné je zaplatit (uplatit). On by také jednoho dne nemusel být kdo, ochotný ty daně vymáhat. Na druhou stranu přesně, jak píše autor, toto je jen odsunutí problému do budoucna a stejní lidé, kteří se dnes radují ze stokorun k důchodu či mzdě, budou časem lamentovat nad pro ně nepochopitelným nárůstem cen, které budou ve skutečnosti jen skrytými úroky dnešního rozdávání.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Zlatý oči! Tam přidají, tam uberou a nakonec bude stejně zas obyčejným lidem hůř.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Zdá se mi evidentní, že tenhle klasický politický kolotoč peněz a slibů tu byl sice vždy, ale nějak nám začíná zrychlovat. Hesla levice o tom, že to seberou bohatým jsou jen volební řeči. Nakonec to ti stejní nyní uplacení drobnými zaplatí mnohonásobně v cenách energií, výrobků, služeb. Ale, kdo chce být obelháván, tomu jeho porci lží vždy někdo druhý ochotně předloží.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Tady si snad někdo myslel, že všechna ta opatření a restrikce a následné náhrady budou zadarmo? Nebo si dokonce doteď někdo myslí, že z jeho peněz se to platit nebude? Že to celé dopadne jen na ty soukromníky, co měli mít rezervy? Směji se, hořce, ale směji.