Banky

EKONOMIKA

Ukrajinští uprchlíci si v Česku založili 70.000 bankovních účtů

Uprchlíci z Ukrajiny si v Česku založili přibližně 70.000 bankovních účtů a další rychle přibývají. Přímo v asistenčních centrech vzniká víc než tisícovka nových smluv denně. ČTK to dnes řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. Banky tak podle něj pomáhají přetíženým úřadům práce.

EKONOMIKA

Kovanda: Lidé v Česku se o své úspory ve Sberbank bát nemusejí

Akcie Sberbank rostly o 17 %, Putin jí pomůže a má z čeho. Lidé v Česku se o své úspory bát nemusejí. Do částky v přepočtu 100 tisíc eur jsou jejich úspory navíc ze zákona pojištěny. Je ale prozíravé si je převést do jiné banky, takové, jež není sankcionována.

EKONOMIKA

SWIFT je Facebook pro mezinárodní banky, v němž se místo lajků posílají dolary

Možné odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT se Západu vrátí jako bumerang. Západu by ale přineslo inflaci, což by znamenalo např. nutnost vzdát Green Dealu. Navíc by oslabilo roli dolaru ve světové ekonomice, neboť SWIFT do značné míry stojí a padá právě s americkou měnou. To jsou klíčové důvody, proč se Západ k odstřižení Ruska zatím nemá.

EKONOMIKA

Evropské banky stále poskytují miliardy USD na rozšíření těžby ropy a plynu

Evropské banky nadále poskytují miliardy dolarů na financování rozšíření těžby ropy a zemního plynu, přestože Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydala pokyn, aby se v zájmu zpomalení globálního oteplování nové projekty nezačínaly. Loni poskytlo 25 předních bank v regionu energetickým společnostem, které plánují rozšířit těžbu, celkem 55 miliard USD (1,2 bilionu Kč). Vyplývá to ze zprávy neziskové organizace ShareAction, která se zabývá odpovědným investováním.

EKONOMIKA

Dluhy domácností vzrostly loni nejvíce od roku 2009 a firemní úvěry od roku 2011

Firmy a domácnosti se loni zadlužovaly výrazně rychleji než v předešlých letech. Dluh domácností vzrostl meziročně o desetinu, což byl nejrychlejší nárůst od roku 2009. Objem firemních úvěrů se zvýšil o šest procent, nejvíce od roku 2011. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF Czech Credit Bureau na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

EKONOMIKA

Přestává být z čeho? Češi přestávají spořit, tempo růstu úspor bylo v listopadu nejnižší za čtyři roky

České domácnosti loni postupně spořily stále pomaleji. Zatímco v lednu 2021 lidé navýšili své úspory o 42 miliard korun, v listopadu to bylo o 415 milionů korun. To je nejmenší meziměsíční nárůst od října 2017. Tempo růstu úspor přitom začalo zpomalovat ve druhé polovině loňského roku.

EKONOMIKA

Skupina především amerických milionářů vyzvala ke zdanění bohatých

Skupina více než 100 miliardářů a milionářů především ze Spojených států se obrátila na politiky a podnikatele, kteří se sešli virtuálně na Světovém ekonomickém fóru (WEF), s výzvou

EKONOMIKA

Zemanův kůň? Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý je kandidátem na guvernéra ČNB

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý je podle informací České televize kandidátem prezidenta Miloše Zemana na guvernéra České národní banky. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl Moravec.

EKONOMIKA

Moneta se spojuje s finančními společnostmi PPF, vzniká tak třetí největší tuzemská banka. Co to přinese?

Akcionáři Monety na včerejší valné hromadě na třetí pokus schválili její spojení s finančními společnostmi skupiny PPF, v prvé řadě s Air Bank. Vzniká tak třetí největší tuzemská banka dle počtu klientů – bude obsluhovat zhruba každého čtvrtého Čecha.

EKONOMIKA

Prý kvůli špinavým prachům Tykače. Ekoaktivisté přesvědčovali akcionáře Monety, aby nehlasovali pro spojení s PPF

Zhruba desítka aktivistů z iniciativy Zastavme špinavé prachy se před dnešní řádnou valnou hromadou Moneta Money Bank snažila přesvědčovat přicházející akcionáře, aby nehlasovali pro plánované spojení s bankovní částí skupiny PPF a navýšení kapitálu banky.

EKONOMIKA

Čistý zisk bank letos meziročně stoupl o 12,4 miliardy na 51 miliard Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za letošní tři čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 12,4 miliardy Kč na 51 miliard korun. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci září činila 8,938 bilionu korun, což je proti konci loňského roku nárůst o 971 miliard korun. Bankám podle expertů pomohly k lepším výsledkům hlavně nižší náklady na rizika.