EKONOMIKA

Biden to dělá jinak. USA letos prodaly do zahraničí o zhruba pětinu méně zbraní než loni

Spojené státy v letošním fiskálním roce prodaly zahraničním vládám zbraně a vojenské vybavení za 138 miliard dolarů (3,05 bilionu korun), o 21 procent méně než v roce předchozím.

S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž se administrativa prezidenta Joea Bidena odklání od některých agresivnějších prodejních praktik z dob exprezidenta Donalda Trumpa.

Americké ministerstvo zahraničí dnes zveřejnilo údaje o prodejích zbraní za fiskální rok 2021, který skončil 30. září. V předchozím fiskálním roce činily prodeje amerického vojenského vybavení 175 miliard dolarů (3,87 bilionu korun).

Bidenova administrativa kvůli civilním obětem války v Jemenu ustoupila od prodeje útočných zbraní Saúdské Arábii. Má také v úmyslu oznámit novou politiku, která při posuzování vývozu zbraní bude klást větší důraz na lidská práva.

Propad za rok 2021 přichází po vysokých jednorázových prodejích stíhaček a řízených střel v posledním roce Trumpovy vlády. Mezi hlavní obchody fiskálního roku 2020 patřil nákup 63 stíhaček F-35 Japonskem, který z celkové částky za tento rok představoval celých 23 miliard dolarů (508 miliard korun).

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

V případě exportu produktů zbrojního průmyslu je vždycky ošidné brát za pevnou minci oficiální údaje. Ty povětšinou vycházejí z výše zakázek a neodrážejí skutečnou cenu kontraktu, v níž bývá mnoho skrytých položek. Pohybujeme se tedy spíš ve sféře dohadů. Za přesnější bych v této věci bral odhady některých renomovaných agentur, které se těmto záležitostem věnují. Spojené státy v současné celosvětově době zcela dominují, pokud jde o vývoz zbraní. Vývoz Ruské federace je ve srovnání s nimi až třetinový. Pokud se USA z některých trhů stáhnou, není těžké uhodnout, co se stane. Nahradí je prostě někdo jiný. Trh totiž nesnese vzduchoprázdno. Může se jednat o Rusko, ale výhledově i o Čínu, jejíž zbrojní export bude růst, a to především do Afriky a asijských zemí.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Jako fanoušek vojenství, mohu říct, že Američané jsou určitě nejlepší, pokud jde o kvalitu a technologie. Neplatí to samozřejmě ve všech oblastech, ale ve většině ano. Pokud přístup Bidenovy vlády skutečně vychází z lidskoprávního snílkovství, tak to považuji za velmi naivní. Představitelé států, které jsou, mírně řečeno, s demokracií na štíru, si kvůli tomu vlasy rvát nebudou. Stačí vzpomenout, když USA vyřadili Turecko z programu stíhaček F-35 a odmítly jim prodat i F-16ky, tak Ankara odpověděla, že klidně nakoupí ruské Su-35 a Su-57. A to je Turecko v NATO. Státy, které v NATO nejsou, pak už žádné skrupule mít nebudou. Když si vzpomenu, že Česká republika patřila v poválečném období až do roku 1989 do první desítky vývozců zbraní, dělá se mi smutno. Teď statistikám nestojíme ani za to, aby nás uváděly.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Snad to pomůže k většímu míru na světě a nejrůznější zlí diktátoři už nebudou mít zbraně, aby zabíjeli nevinné lidi. Prezident Biden se mi zatím moc líbí, občas působí tak rozkošně zmateně. Ale jinak určitě ví, co dělá. Prezident Trump byl takový tvrdší a trochu jsem se ho bála. Zdálo se mi, jako kdyby neměl moc rád lidi. Je ale třeba, aby podobný krok, jako USA udělaly i jiné země. Pak se určitě podaří naši planetu změnit. Já v to věřím.