EKONOMIKA

Bitcoin míří k novému rekordu. V USA totiž dnes spustí první bitcoinový fond pro širokou veřejnost

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se dnes dostala na úroveň necelých 63 tisíc dolarů za kus. Vyšších cen dosahoval bitcoin za celou svoji historii od roku 2009 pouze v jediném týdnu letos v polovině dubna.

Lukáš Kovanda

Rekordní cena, které dosáhl letos 14. dubna, představuje necelých 65 tisíc dolarů. Už dnes nebo v tomto týdnu bitcoin tuto „cenovku“ může trumfnout. Dnes totiž bude v USA spuštěn první tamní burzovně obchodovaný fond umožňující investice do termínových kontraktů na bitcoin.  

Spuštěním fondu společnosti ProShares by v USA skončila osmiletá etapa dohadů a debat ohledně spuštění fondu, který umožňuje poměrně snadné investování do bitcoinu konvenčním způsobem. To by k investování od bitcoinu přivedlo další investory, kteří se dosud zdráhají do kryptoměny investovat, neboť si například nechtějí sami zakládat bitcoinové peněženky nebo překonávat jiné výzvy plynoucí stále z poměrně slabé uživatelské přívětivosti kryptoměn. Konvenční bitcoinový fond by navíc kryptoměnu v očích odborné i širší veřejnosti dále legitimizoval.  

První žádost o spuštění bitcoinového fondu byla u Komise pro burzy a cenné papíry podána už v roce 2013. Komise ale dosud všechny žádosti „smetla ze stolu“, s širokou paletou zdůvodnění, od obav z cenové manipulace po pochybnosti nad ověřováním objemu vlastnictví kryptoměny v majetku toho či onoho fondu.  

Ve Spojených státech se konvenčně obchoduje s termínovými kontrakty na bitcoin, avšak zatím nejsou činné žádné fondy, jež se na ně specializují. To se nyní tedy podle všeho změní. Jedná se o vysoce příznivou, přelomovou událost, takže rozhodně nelze vyloučit, že cena bitcoinu v blízké době překoná svoji zmíněnou rekordní úroveň z letošního dubna. 

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Toto je učebnicová ukázka, jak funguje trh. Je tu nová věc, odvážná, možná až převratná. Kdekdo řeší filozoficky, jestli je to dobře a nebo špatně. Dokonce tu máme komisi. Dobrá, může být. Jenže ve chvíli, kdy nápad, věc, produkt začíná svým vynálezcům, ale hlavně spoustě dalších lidí přinášet přínosy, benefity, zisk a zároveň se nezdá, že by vše komukoli škodilo, tak už je vlastně v normální, svobodné společnosti rozhodnuto. Funguje to, pojďme to využít, svět bude zase o kousek příjemnější místo k životu. Někomu to přinese víc, někomu skoro nic, ale všichni mají šanci to zkusit. Není náhoda, že se to děje zrovna ve Státech. Tohle je totiž ta stará, dobrá Amerika. Nebo alespoň to, co jí kdysi tvořilo.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Přemýšlím, že jsem měl doma kryptoměnu už kdysi dávno, za komunistů. Nebo, čím vlastně byly tuzexové bony? Pravda, řídil to celé stát, respektive si to alespoň myslel, protože černý trh z toho stejně udělal vlastní realitu, ale tak to bylo vždy. Za války vozili lidé z měst svoje stříbro a porcelán na venkov a vraceli se s máslem a vejci, se slaninou. Oficiální platidla byly částečně k ničemu. To vše bylo, i když hrozil kriminál, ba i smrt. Paralelní ekonomika je skutečnost a čím je ta oficiálnější svázanější, regulovanější, tím více se daří té náhradní. Jsem osobně velmi zvědavý, co přesně kryptoměny přinesou. Na jednu stranu je to obrovský potenciální prostor svobody, na druhou stranu je to celé ze světa digitálního, kde jen tak pod kabátem nebo v průjezdu něco nezobchodujte. Tak uvidíme.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Roste nám, roste. Také cosi mám a nevypadá to vůbec špatně. Co mě osobně poněkud znervózňuje, je paradoxně ten posun směrem k oficiální, veřejné obchodovatelnosti. Měna vznikla jako alternativa. Nejde ani tak o bezpečí. Kdo se dnes bojí objednat si něco od cizího člověka z druhého konce světa na ebay apod? Obchod stojí na důvěře vždy. Obávám se, že do toho svobodného prostoru teď vtrhnou všechny ty státní, nadnárodní instituce, regulace... a z alternativy se stane přesně to, kvůli čemu původně vznikla, aby se odlišila, osvobodila.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jako dobrý! Kdo to má doma, asi je dneska ve vatě. Zajímalo by mě ale, když budu mít ten bitcoin a rozhodnu se, že ho chci prodat a koupit si třeba nový auto, jestli to jde? To by mě vážně zajímalo! Protože jinak to je pro mě a běžný lidi v podstatě furt jen něco jako počítačová hra, kde sbíráte města, hrady, armády a nakonec vám fotr přijde dát za uši, protože na stole v kuchyni čeká tlačenka s cibulí a chladne melta.