EKONOMIKA

Budou mít evropští uživatelé možnost žalovat Facebook a další americké obry?

Podle organizací na ochranu spotřebitelů skupin by uživatelé měli mít možnost žalovat americké technologické giganty podle pravidel EU.

Ondřej Smutný | reuters.com

Jednotliví uživatelé by měli mít možnost žalovat americké technologické giganty u soudu za porušování klíčových pravidel EU, jejichž cílem je omezit jejich moc, uvedly v úterý organizace Privacy International, celoevropská skupina spotřebitelů BEUC a řada akademiků.

Výzva koalice 31 skupin a akademiků přichází v době, kdy zákonodárci a země EU dolaďují poslední body aktu o digitálních trzích (DMA), který před necelým rokem navrhla šéfka antimonopolního úřadu EU Margrethe Vestagerová, aby se mohl stát zákonem.

Návrh DMA obsahuje seznam doporučení a zákazů pro poskytovatele online služeb, který se v podstatě zaměří na společnosti Apple (AAPL.O), Alphabet (GOOGL.O), Google, mateřskou společnost Facebooku Meta (FB.O), Amazon a Microsoft (MSFT.O). Umožňuje žalovat společnosti, které porušují pravidla pouze podnikovým uživatelům. Zatímco zákonodárci EU jsou této myšlence otevřeni, země EU tento požadavek dosud ignorovaly.

"DMA musí umožnit uživatelům, a to jak individuálně, tak kolektivně, podávat žaloby na vymáhání práva za porušení pravidel DMA u vnitrostátních soudů," uvedla skupina v otevřeném dopise orgánům EU.

Koalice rovněž vyzvala zákonodárce a země EU, aby umožnili spotřebitelským subjektům a zástupcům občanské společnosti účastnit se procesů stanovených v rámci návrhu pravidel, aby se jejich potřeby odrazily v rozhodnutích Komise o technologických gigantech. Mezi další signatáře otevřeného dopisu patří americké Centrum pro digitální demokracii a Americká federace spotřebitelů, Unie občanských svobod pro Evropu, Evropská digitální práva a akademici z Oxfordské univerzity, Vídeňské univerzity ekonomie a obchodu a Amsterodamské univerzity.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz