EKONOMIKA

Byl to dobrý obchod? Ministr Havlíček Slovinsku prodal zelenou energii za pět milionů eur

Česká republika převede Slovinsku 465 gigawatthodin (GWh) energie z obnovitelných zdrojů. Pro Česko to znamená příjem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlíkové ekonomice.

Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.

Česká republika podle MPO mohla smlouvu o statistickém převodu energie z OZE se Slovinskem uzavřít, protože splnila povinný podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro rok 2020, který stanovila Evropská unie. "Finanční zhodnocení naší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je tedy benefitem pro státní rozpočet a tyto prostředky mohou být dále použity pro podporu zelené tranzice v ČR," řekl Havlíček.

Podpis smlouvy podle ministerstva následoval po několikaměsíčním jednání, které úřad vedl. "Legislativa EU, konkrétně směrnice o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, umožňuje v rámci efektivního naplňování cílů pro obnovitelné zdroje do roku 2020 statistické převody mezi jednotlivými státy," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

Členské státy, které mají při plnění národních cílů vyšší produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů, mohou tyto své přebytky nabídnout za úplatu jiným členským státům, kterým se naopak roční cíl nedaří naplnit. Česká republika využila této možnosti spolupráce a s jiným členským státem vůbec poprvé.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Napadají mě samé historické reminiscence. Začnu tou mladší. Vzpomínáte někdo na převoditelný rubl a RVHP? To by tak zhruba mohlo být, což? Založil to celé Stalin a cíle zněly vznešeně a tak nějak mně dost cosi dnešního připomínají. Rada měla sloužit ke koordinaci hospodářského vývoje členských států a ke sbližování úrovně jednotlivých zemí, v reálu ale šlo kontrolu Moskvy nad jejími satelity. Poznáváte to? Ne? Nevadí. Mám v zásobě ještě středověký prodej odpustků. To taky neskončilo úplně dobře, pokud vím. Ale jinak je jistě skvělé, že dobro opět zvítězilo a ještě se s ním dá tak báječně obchodovat. To je prostě radost!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tak, jestli to chápu správně? Soused furt pálí kdejaký svinstvo. Že by mně za to začal platit, abych měl na koks? On si bude dál spokojeně smrdět a já ušetřím a dohromady dáme čistej vzduch. Paráda. A nebo je to další důvod, proč letos v zimě všichni protopíme kalhoty? Akorát Němci se u toho budou moct cítit za naše peníze jako zachránci planety?

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

No, vida, že to jde, když se chce. Slovinci si patrně neplní, my už kupodivu trochu ano a hned je tu příležitost zhodnotit své zásluhy a záchranu klimatu i finančně. Dobře je to vymyšleno. Teď ještě podobným způsobem zmáčknout řadové spotřebitele, kteří nám zejména na venkově stále dosti znečišťují a někteří z nás se možná ještě dožijeme toho, že svět bude opět o něco lepší (čistší) místo k životu.