EKONOMIKA

Byl to dobrý obchod? Ministr Havlíček Slovinsku prodal zelenou energii za pět milionů eur

Česká republika převede Slovinsku 465 gigawatthodin (GWh) energie z obnovitelných zdrojů. Pro Česko to znamená příjem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlíkové ekonomice.

Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.

Česká republika podle MPO mohla smlouvu o statistickém převodu energie z OZE se Slovinskem uzavřít, protože splnila povinný podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro rok 2020, který stanovila Evropská unie. "Finanční zhodnocení naší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je tedy benefitem pro státní rozpočet a tyto prostředky mohou být dále použity pro podporu zelené tranzice v ČR," řekl Havlíček.

Podpis smlouvy podle ministerstva následoval po několikaměsíčním jednání, které úřad vedl. "Legislativa EU, konkrétně směrnice o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, umožňuje v rámci efektivního naplňování cílů pro obnovitelné zdroje do roku 2020 statistické převody mezi jednotlivými státy," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

Členské státy, které mají při plnění národních cílů vyšší produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů, mohou tyto své přebytky nabídnout za úplatu jiným členským státům, kterým se naopak roční cíl nedaří naplnit. Česká republika využila této možnosti spolupráce a s jiným členským státem vůbec poprvé.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina

Napadají mě samé historické reminiscence. Začnu tou mladší. Vzpomínáte někdo na převoditelný rubl a RVHP? To by tak zhruba mohlo být, což? Založil to celé Stalin a cíle zněly vznešeně a tak nějak mně dost cosi dnešního připomínají. Rada měla sloužit ke koordinaci hospodářského vývoje členských států a ke sbližování úrovně jednotlivých zemí, v reálu ale šlo kontrolu Moskvy nad jejími satelity. Poznáváte to? Ne? Nevadí. Mám v zásobě ještě středověký prodej odpustků. To taky neskončilo úplně dobře, pokud vím. Ale jinak je jistě skvělé, že dobro opět zvítězilo a ještě se s ním dá tak báječně obchodovat. To je prostě radost!

Milan Šáda

Tak, jestli to chápu správně? Soused furt pálí kdejaký svinstvo. Že by mně za to začal platit, abych měl na koks? On si bude dál spokojeně smrdět a já ušetřím a dohromady dáme čistej vzduch. Paráda. A nebo je to další důvod, proč letos v zimě všichni protopíme kalhoty? Akorát Němci se u toho budou moct cítit za naše peníze jako zachránci planety?

Jindřich Kadavý

No, vida, že to jde, když se chce. Slovinci si patrně neplní, my už kupodivu trochu ano a hned je tu příležitost zhodnotit své zásluhy a záchranu klimatu i finančně. Dobře je to vymyšleno. Teď ještě podobným způsobem zmáčknout řadové spotřebitele, kteří nám zejména na venkově stále dosti znečišťují a někteří z nás se možná ještě dožijeme toho, že svět bude opět o něco lepší (čistší) místo k životu.