EKONOMIKA

Byrokracie vítězí! Průměrná malá firma stráví papírováním 272 hodin ročně

Průměrná malá firma v ČR vynaloží na papírování a byrokracii 272 hodin ročně. Proti loňskému roku je to zhoršení o 49 hodin.

Za nárůstem papírování je především zavádění vládních opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z výsledků pátého ročníku Indexu byrokracie, který zpracovává Liberální institut. O výsledcích dnes informoval na tiskové konferenci ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Index kalkuluje časovou náročnost všech známých státem uložených administrativní povinností, které malá firma musí během jednoho roku provozu plnit.

"Jako problematické se v roce 2021 ukázalo nezvládnutí pandemie ze strany vlády, které se promítlo i v řadě chaotických nařízení. Ta dopadala i na podnikatele a vedle finančních nákladů stála podnikatele jejich čas," uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a analytik Liberálního institutu Pavel Peterka.

V případě povinného testování ve firmách nebylo podle Peterky nejvíce problematické samotné testování, ale komunikace se zodpovědnými veřejnými orgány, evidence a povinná archivace výsledků. Jako časové náročné se ukázalo podle něj i pravidelné zjišťování informací ohledně platných protipandemických nařízení, která se navíc často měnila. "Stát měl za úkol transparentně a předvídatelně rozhodovat v oblasti protipandemických opatření a o těchto rozhodnutích včas informovat veřejnost. Předvídatelnost a stabilita jsou pro zvládnutí takové situace naprosto klíčové. V této roli však stát naprosto selhal," uvedl.

Pánek upozornil, že index kromě České republiky vychází na Slovensku. Tam celková byrokratická zátěž vyšla na 225 hodin, tedy o osm hodin více než loni. Poprvé také index vyšel v Severní Makedonii, kde je administrativní zátěž 146 hodin.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Četl jsem kdysi knihu, která dokazovala, že byrokracie je známka vysokého stupně civilizovanosti a že je v podstatě přínosem, nikoli brzdou. Knihu jsem nedočetl. Ta teorie byla dost sofistikovaná a kdybych ten večer nemusel ještě vyplnit měsíční výkazy do práce, možná bych ji i dočetl a pochopil její pravdivost.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Marně přemýšlím, koho a co covidová agenda nezasáhla. Daň za potřebu nebo snad iluzi bezpečí je tentokrát obrovská. Říká se, že strach je špatný rádce. Zároveň je to ale jistě výborný nástroj ovládání. To ostatně byrokracie je také. Ze své původní profese vzpomínám právě na kontrolní “přepady“ hygieny. Podivné ženštiny, jejichž vzhled i vystupování byly ve vzácném souladu. Děti v naší školce se jich bály. Soustava prkotin nafouknutých do nebetyčné velevýznamnosti mající za cíl jediné – vyvolání pocitu nedostačivosti, selhání na straně naší a zároveň pocity vděku k úřadu, že i tentokrát nebyla “povinná“ pokuta likvidační (a ona být mohla!), ale pouze blahosklonně rodičovská, kárající. Ach jo!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

To je tak, když my Češi jsme vždy zásadně papežtější než papež. Vše se svádí na Brusel a Unii a přitom si to děláme sami. Nesmyslné předpisy vytváří náš vlastní člověk. Na Západě to zdaleka není tak hrozné jako u nás, ale všichni budou tvrdit, že za to může Evropská unie a degenerovaný Západ. Přitom přebujelá byrokracie a s ní spojený nepotismus byl vždy doménou Ruska!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Po letech bojů s byrokracií a s ohledem na své šediny si dovolím být poněkud sžíravý. Platí vcelku jednoduchá úměra. Čím víc je úředníků, tím více vzniká papírů a zase naopak. Nové papíry totiž časem generují zase nové úředníky. Je to sebezničující cyklus všech společností a států v dějinách, které dosáhnou jisté velikosti a blahobytu. Při překročení kritické hranice nastává zhroucení a v optimálním případě se začíná nanovo, nebo alespoň o několik pater níž. Podmínkou úspěchu – očisty je, aby krize byla dostatečně drtivá. V opačném případě zbytný ouřada přežívá, neboť jako každý správný plevel je vysoce odolný. Tímto se omlouvám všem potřebným a pracovitým úředníkům, neboť i takoví se vyskytují.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tak přece nepůjdou dělat, nedejbože rukama! Ty lidi to živí a vůbec ne špatně. Sedí v teple, posílaj si papíry mezi sebou navzájem a ujišťujou se o vlastní důležitosti a nepostradatelnosti. Přál bych tejden mých šichet těm blbcům, co vymýšlej předpisy u nás v práci. Tři čtvrtiny toho by zrušili! Jenže to by tam pak už rovnou mohli zůstat, protože by nebyli potřeba.