EKONOMIKA

Byznys jede! Na kladenské burze roste poptávka po nákupu energií

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) výrazně stoupl počet zájemců o nákup energií. Nejde jen o firmy nebo organizace, které byly nucené odejít od svých dodavatelů.

Zvýšila se zejména aktivita odběratelů, kteří na ČMKB běžně energie nakupují a vyčkávali, zda po letošním prudkém růstu cen nenastane nějaká výrazná změna. Přestože cenová úroveň, na kterou byli zvyklí z minulých let, neklesla, začali nyní poptávat. Na dotaz ČTK to uvedl generální sekretář ČMKB Miroslav Hájek.

Hlavně v posledních třech týdnech podle něj stoupá množství poptávek po nákupu energií, především na období roku 2022. "Vlivem nestability cen obou komodit je však momentálně obtížnější dosáhnout střetu s nabídkou dodavatelů energií," uvedl generální sekretář. Dodal, že cena elektrické energie i zemního plynu na burze do značné míry kopíruje vývoj cen obou komodit na evropské energetické burze EEX. "Od července 2021 došlo k nárůstu ceny za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny cca o 77 procent, u zemního plynu dokonce o 88 procent ceny za MWh oproti ceně jedné MWh zemního plynu obchodované na konci července 2021," doplnil Hájek.

V loňském roce na ČMKB zaznamenali rekordně nízké ceny plynu, ale letos 10. září překročila cena roční dodávky plynu 1000 korun za MWh, což je více než dvojnásobek loňských cen. Od té doby ceny dále stoupají. "Roční dodávka plynu na rok 2022 se v polovině září začala na burze obchodovat na úrovni 1200 korun za megawatthodinu, ale počátkem října šla ještě výš a tento týden atakovala hladinu 1700 korun za MWh," řekl Hájek.

Podle něj je obdobně dramatický cenový vývoj u ročního kontraktu na odběr elektřiny na rok 2022, který se ještě v první třetině září uzavíral za 2500 korun za megawatthodinu, koncem září prolomil hranici 3000 Kč/MWh a nyní se obchoduje roční kontrakt na rok 2022 mezi 3500 a 4100 Kč. Podstatně levnější jsou kontrakty na rok 2023, které se i teď v říjnu pohybují na 2400 až 2700 korunách za MWh.

Za tři čtvrtletí roku 2020 měli odběratelé na ČMKB nakoupeno 6,2 milionu megawatthodin elektřiny a plynu. Makléřské společnosti (dohodci) působící na ČMKB tehdy klientům dokázaly zajistit nákupy v době uzávěry ekonomiky, a tedy v době cenového propadu, který připadl druhé a třetí čtvrtletí roku 2020. Letos je situace jiná, ceny energií byly od počátku roku na vyšší úrovni než v roce 2020, a proto řada odběratelů s nákupem vyčkávala. "Do konce září byly letos na ČMKB kontrahovány čtyři TWh elektřiny a plynu, tedy zhruba dvě třetiny loňského objemu," uvedl Hájek.

Podle něj, i když letos na burze nakoupí řada nových zájemců, zatím její vedení nepředpokládá, že překročí loňské objemy (6,4 milionu MWh). Důvodem je i to, že dohodci doporučovali klientům nákup a fixaci cen nejčastěji na dvouleté období, proto má velká část odběratelů energie nakoupené z loňského roku i na rok 2022.

"Ceny na rok 2023 a 2024 jsou sice nyní výrazně nižší než kontrakty na rok 2022, ale v současné turbulentní době, kdy cenový vývoj často postrádá fundamentální základ, je velmi problematické posuzovat, co je výhodné a co výhodné není. O to důležitější je nyní práce komoditních dohodců, o jejichž rady se účastníci burzovního trhu nyní mohou opřít," dodal Hájek.

Na energetickém trhu ČMKB nakupují převážně menší podniky a dlouhodobě zhruba 600 měst a obcí, ale přibývají další zájemci, kteří mají špatné zkušenosti od dodavatelů, kteří jim vypovídají uzavřené smlouvy. Burzovní kontrakt je oproti tomu bezpečnější způsob pořízení energií. ČMKB vznikla v roce 1995, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci od roku 2002.

ČTK | byznysvcesku.cz