EKONOMIKA

Část Severokorejců obchází vládní kontrolu chytrých telefonů

Přestože Severní Korea zintenzivnila snahy zamezit občanům přístup k informacím ze zahraničí, některým technicky zdatným občanům se daří přísné vládní kontroly chytrých telefonů obcházet. Informuje o tom zpráva neziskové organizace z USA.

„K hackování zatím dochází jen v malém měřítku, nedávné změny severokorejských zákonů však naznačují, že jej státní orgány považují za vážný problém,“ uvedla ve zprávě vydané tento týden americká nezisková organizace Lumen, která byla založena s cílem zajistit Severokorejcům přístup k necenzurovaným informacím a médiím.

Zpráva uvádí, že většina znalostí potřebných k hackování telefonů pochází od Severokorejců, kteří pracovali v Číně, často v podnicích zabývajících se outsourcingem softwaru.

I přes rozšíření chytrých telefonů má v Severní Koreji přístup ke globálnímu internetu jen velmi málo lidí . Zařízení používaná v zemi musí mít nainstalovány vládní aplikace a další kontrolní mechanismy, které monitorují jejich využívání a omezují přístup k internetu.

Autoři zprávy prozkoumali ve spolupráci s nezávislým poskytovatelem bezpečnostních IT služeb, německou společností ERNW, severokorejské chytré telefony a tablety z hlediska vládních kontrol a vedli rozhovory se dvěma emigranty, kteří uvedli, že před svým odchodem ze země tato omezení dokázali obejít.

Toto šetření vyvrátilo předpoklad, že Severokorejci odříznutí od internetu postrádají znalosti a nástroje nutné k účinnému napadení státních mechanismů kontroly informací, konstatuje zpráva.

Cílem hackerů bylo obejít zabezpečení telefonu a získat možnost instalovat různé aplikace, fotografické filtry a mediální soubory, které v zemi nejsou povoleny.

Zpráva dále uvádí, že při přeprodeji telefonu v Koreji lze zvýšit jeho hodnotu pomocí zpřístupnění a vymazání snímků obrazovky, pořízených automaticky aplikací „Trace Viewer“. Úkolem této aplikace, kterou musí obsahovat každý chytrý telefon v zemi, je odradit uživatele od nezákonných aktivit pořizováním náhodných snímků obrazovky, které uzamkne v paměti.

Podle organizace Lumen je možné, že státní inženýři reagovali na techniky popsané hackery vypnutím USB rozhraní, používaného pro přístup k telefonu.

Severní Korea také zablokovala možnost připojení zařízení k Wi-Fi a znovu jej umožnila teprve po nedávném zavedení kontrolních prvků (hesla, podporovaná zařízení a SIM karty), které omezí používání Wi-Fi pouze ke schváleným účelům, uzavírá zpráva.

Reuters| byznysvcesku.cz