EKONOMIKA

Čechům se po pandemii otevírá Asie, cestovní kanceláře čekají oživení zájmu

Země jižní a jihovýchodní Asie jako Vietnam, Srí Lanka či Thajsko uvolnily protiepidemická pravidla a turisté se do nich po zhruba dvouleté pauze dostanou bez výraznějších komplikací. Před pandemií koronaviru tam podle portálu Letuška.cz ročně mířilo několik stovek tisíc Čechů. Prodejci letenek a cestovní kanceláře (CK), které ČTK oslovila, očekávají oživení poptávky u individuálních cest i organizovaných zájezdů.

Dovolené na jihu a jihovýchodě Asie dávali Češi podle Josefa Trejbala z portálu Letuška.cz přednost před přeplněnými turistickými středisky v jiných zemích. "V poměru kvalita - cena vyšly daleko lépe," řekl. Finančně se podle něj nejvíce vyplatí cestovat do těchto zemí tzv. na vlastní pěst, tedy pořídit si zvlášť letenku a zvlášť ubytování se stravou.

Zpáteční letenku do zmíněných zemí lidé na portálu Letuška.cz pořídí v současné době za několik tisíc korun. Ceny jsou v průměru o deset procent vyšší proti době před covidem, uvedl Trejbal. Doplnil, že pokud si lidé pořídí letenku předem, její cena se už nezmění, i kdyby v době odletu byla vyšší.

V CK Čedok si lidé před pandemií pořizovali do asijských zemí samostatné letenky, balíčky s ubytováním, vyráželi i na organizované poznávací zájezdy. "Právě poznávací zájezdy zažívají právě teď velký boom a jejich prodeje přesahují rekordy z roku 2019. Do nabídky jsme opět zařadili jak Asii, kam s námi mohou Češi vyrazit například do Vietnamu, Kambodži, Thajska, ale také do Myanmaru, na Filipíny nebo si vybrat různé okruhy," řekla ČTK mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková. Po pandemii se podle ní vracejí i zájezdy do dalších vzdálenějších destinací jako je Írán, Peru, Jihoafrická republika, země Jižní Ameriky či Kuba. "Velký potenciál mají opět oblíbené poznávací zájezdy do USA s přímým letem do New Yorku," uvedla dále.

U CK Fischer nejsou Vietnam nebo Srí Lanka místa, do kterých by směřovalo nejvíce jejích klientů. Přesto CK vítá postupný návrat k běžnému stavu a rozšíření možností cestování. Asijské země mají podle mluvčího CK Fischer Jana Bezděka své věrné návštěvníky, kteří už začínají plánovat, že se do nich po covidové přestávce znovu vydají, řekl.

Státy jižní a jihovýchodní Asie byly pro zahraniční cestovatele kvůli šíření koronavirové nákazy v posledních dvou letech zcela uzavřené, nebo po příjezdu vyžadovaly karanténu. První se návštěvníkům z ciziny otevřelo v únoru Thajsko, pravidla pro turistické cesty začaly ve druhém měsíci letošního roku mírnit Filipíny, od poloviny března podmínky rozvolnil Vietnam. K uvolňování přistupuje také Indonésie, která podle českého ministerstva zahraničí změny ohlašuje zhruba každé dva týdny. Další zemí, která by se měla od dubna turistům zpřístupnit, je podle portálu Letuška.cz Malajsie.

ČTK | byznysvcesku.cz

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se v pohodě

Tak, že by konspirátorům konečně sklaplo? Nejspíš ne, k tomu samotný fakt, že po odeznění nejnebezpečnější fáze pandemie jednotlivé státy své restrikce zase odvolávají, stačit nebude. Je to přece o kontrole, ne o nemoci. Mít tady u nás alespoň trochu té asijské ukázněnosti a nemusí se přitom ani zdaleka jednat jen o Čínu, měli bychom zlomek obětí Covidu. Jenže to by nás tady svými „pravdami“ nesměli zásobovat všelicí blázni v roli užitečných idiotů a jejich zaručené zdroje v podobě řídících důstojníků z Kremlu, že ano. Ještě, že už se na to nová vláda začala soustřeďovat.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se šťastný

Do Asie jsem se dlouho chystal na dovolenou už nějakou dobu před Covidem. Zdá se, že právě nastal ten čas, si na tenhle plán udělat volno. Mimo jiné jsem i zvědavý, v jakém stavu budou tamní ekonomiky. Některé jejich uzávěry byly opravdu drastické. Ty země jsou ale hlavně krásné a pro nás opravdu exotické. Tady má spousta lidí vůči Asii nejrůznější předsudky živené navíc obrázky z médií, skutečnost ale často připomíná pozemský ráj. Vím, jsou to turistické destinace, stejně tam ale jezdím rád. Deset procent navíc je při současném zdražování ještě velice milosrdných.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se šťastný

Jihovýchodní Asie je moje absolutní dovolená snů! Musím manžela tentokrát už přemluvit. Ty země tam na mě úplně dýchají svojí vůni i přes stránky katalogů. Navíc tamní obyvatelé mají převážně pověst opravdu milých a srdečných lidí. Teď a nebo nikdy, kdoví kdy to zase zavřou!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se překvapený

Tady některý už nevěděj, kam by roupama vyrazili. Já bych se zrovna tam moc nehrnul. Jeden nikdy neví, kdy mu nějakej dobrák strčí něco do kufru a umřít tam ve vězení ožranej krysama, se mně teda fakt nechce. Jediný, co by mě lákalo, tak ty jejich mladý holky. Ty sou prej fakt přítulný.