EKONOMIKA

Celníci zjistili při únorové kontrolní akci dálničních známek 1292 přestupků

Skoro 1300 přestupků zjistili celníci během speciálních celorepublikových kontrol dálničních známek. Ty se na tuzemských dálnicích konaly během února. Celníci za chybějící nebo prošlé dálniční známky udělili pokuty v souhrnu za téměř dva miliony korun. Informovala o tom Celní správa ČR.

Celorepublikové kontroly dálničních známek se konaly po celý únor. Akce se zúčastnilo 439 celníků ze všech 13 celních úřadů, které mají na starosti zpoplatněné úseky dálnic. Podle Celní správy měl každý úřad minimálně čtyři kontrolní dny, při kterých se celníci zaměřili právě na úhrady dálničních poplatků. Celkově nasadila správy do kontrol 212 služebních vozidel.

Celníci během únorové akce zjistili podle správy celkem 1292 přestupků a uložili za ně řidičům pokuty za dohromady skoro dva miliony korun. Kromě toho celníci při kontrolách u 78 řidičů zjistili nedoplatky u celní správy. Úřady takto vybralo dalších více než 130.000 korun.

V Česku fungují od loňského roku elektronické dálniční známky. Oproti minulosti se už tak nelepí na přední skla, ale jsou digitálně vázané na registrační značku vozidel. Řidiči jich za první rok fungování systému nakoupili přes šest milionů kusů za 5,5 miliardy korun, což bylo asi o 600 milionů korun více než za celý předloňský rok.

Kontroly dálničních známek mají na starosti policisté a právě celníci. Systém kontroly elektronických dálničních vinět je podle správce systému státní společnosti Cendis dvojí. Mobilní a stacionární. V prvním případě jde o přenosné sady do vozidel policie a celníků, ve druhém o kamery na vybraných mýtných branách. Oba typy kontrol fungují stejně, snímají registrační značku auta a vyhodnocuje, zda má řidič uhrazen dálniční poplatek.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Musím říci, že elektronická verze známky je neskonale pohodlnější než ono kolikrát nejisté objíždění čerpacích stanic ve chvíli, kdy už člověk na dálnici je a akorát tak riskuje pokutu. Taky možnost nastavit si automatické upozornění na blížící se konec platnosti je prostě fajn věc, zvlášť pro takové jako jsem já. Cena známky je zatím na velmi snesitelné úrovni, tak už zbývá jen doufat, že stejně snesitelný bude časem i stav dálniční sítě v ČR. Byl jsem před časem v Polsku a jen jsem tiše záviděl.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se bezradný

No vida, další sice malý ale přece jen digitalizační pokrok. Časem se vás telefon zeptá sám, zda-li si přejete prodloužit známku o další období a vy mu hlasem jen sdělíte své přání a tím bude vše vyřízeno. Technologicky už jsme připraveni, standardně zbývá doladit legislativu, ale to je otázka času. Také by jednou a ne už za dlouho mělo být například možné zablokovat jedním kliknutím dálniční známku někomu, kdo porušuje například pravidla demokratické diskuse, podporuje ruskou agresi, je nenávistný vůči menšinám a nebo nevhodně protestuje, jako teď se stalo zrovna v Kanadě. Takovým řidičům by ani nebylo třeba blokovat složitě bankovní účty, ale přímo řidičské oprávnění, dálniční známku, řídící jednotku ve voze apod. A bylo by po problému. Nikam by nedojeli.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Časem budem jak roboti. Zastrčej nám někam pod kůži ty čipy a ani se nás nebudou ptát. Nám teď zavedli v práci tablety. Ke svý práci mám na starost ještě tuhle věc navíc a dělám tím pádem práci za vozovou. Myslíte, že jsme dostali přidáno? Ani floka! Ještě, že se na tom daj hrát o pauzách hry.