EKONOMIKA

Cementárny jsou trnem v oku ekologů. Je to oprávněné?

„Ekologové se dívají na cementárny podobně jako na fosilní elektrárny, ropné rafinerie, koksovny či ocelárny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček

Výrobou cementu vzniká zhruba 8 procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Na výrobu jedné tuny cementu se vyprodukuje 600 kilogramů oxidu uhličitého. To při celkové roční produkci 4,3 miliardy tun cementu vytváří 2,6 miliardy tun oxidu uhličitého.

Kdyby se globální výroba cementu spojila do jednoho státu, byl by po Číně a USA třetím největším producentem oxidu uhličitého na světě. Přitom je dobré zmínit, že zhruba 55 procent celosvětové produkce cementu se soustředí v Číně. Jen tamní cementárny vyprodukují více skleníkových plynů než celé Německo.

Tato fakta však nedokážou změnit nic na tom, že cement je zcela nepostradatelný pro výrobu betonu, bez kterého se stavebnictví neobejde. Beton se využíval již ve starověkém Římě zhruba 200 let před naším letopočtem. Největší rozmach zažil po roce 1849, kdy do něj Joseph Monier poprvé přidal železo, což umožnilo stavět moderní mrakodrapy. 
 

Ing. Štěpán Křeček, MBA hlavní ekonom BHS

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Na všech těch ekologistických nesmyslech mi asi nejvíc vadí to neskutečné pokrytectví. Když se podíváme na kanceláře ekologistických skupin, které se svými alarmistickými teoriemi otravují veřejnost, nebo sídla úředníků, kteří se je na neštěstí snaží prosadit, tak všude vidíme cement. Jen doplním, že cement se používá nejen do betonu, ale také do malty. Co by asi dneska tak stálo, kdybychom nepoužívali cement? Asi někteří chtějí, abychom bydleli v rákosových chýších jako křováci. Směle do toho, ať nám jdou příkladem! Už vidím Bursíka, Lišku, Stropnického a jim podobné, jak se stěhují z Malé Strany nebo Vinohrad někam do lesa. Prostě se musíme smířit, že při některých činnostech dochází k uvolňování tzv. skleníkových plynů. Ostatně, není vůbec prokázáno, že to výrazněji ovlivňuje změny klimatu.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Jsem šokován, že vůbec někdo může zpochybňovat hrozící klimatické nebezpečí! To nebezpečí nám vlastně ani nehrozí, ono už tady je. Takový člověk musí být buďto slepý nebo dezinformovaný popírač. Já při pohledu na šedý cement nepociťuji žádné kladné emoce, abych ho musel vášnivě bránit. Svět by měl být barevný jako duha, v jejíž barvách také není žádná fádní šeď. Dnešní necitelná výroba by se určitě dala něčím nahradit. Už teď existuje například geopolymerový cement. A vědci z Edinburské univerzity vyrobili maltové stavební bloky za použití bakterie Sporosarcina pasteurii, kterou přidali do směsi písku a moči.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Já v žádném močovém domě plném bakterií bydlet nebudu! Ať se do toho nastěhujou ty ekologové. A proč vůbec někomu vadí to oteplování? Já mám teplo moc ráda a navíc se přitom ušetří spousta energie, protože se nebude muset tolik topit. Na jednu stranu pořád slyším, jak se má šetřit energiemi, a když nám příroda dává tepelnou energii zadarmo, tak najednou říkaj: Tak to ne. Jestli je problém s nějakým neekologickým čouděním, tak to není náš problém, ale Číňanů. Ty ať si tam kouřej, jak chtěj, hlavně, že z toho máme ten cement. Jsem sice jenom hloupá ženská, ale dost chytrá na to, abych věděla, že bez cementu nepostavíte ani prasečí chlívek.