EKONOMIKA

Není to už moc? Cena emisních povolenek uzavřela na rekordu, míří k hranici 100 eur.

Cena emisních povolenek v Evropské unii uzavřela páteční obchodování na rekordních více než 96 eurech (zhruba 2300 Kč) za tunu. Analytici předpokládají, že cena povolenek v brzké době překročí symbolickou hranici 100 eur.

Cena povolenek se od začátku loňského roku zvýšila už o více než 200 procent. K jejímu růstu přispělo zdražování plynu, kvůli kterému je pro elektrárenské společnosti ekonomičtější využívat uhlí. Produkce elektřiny z uhlí vytváří dvojnásobné množství emisí oxidu uhličitého než produkce z plynu, takže vyžaduje více emisních povolenek.

Dnešní obchodování cena zakončila na 96,43 eura. To představuje nejvyšší závěrečnou cenu od spuštění systému obchodování s povolenkami v roce 2005. V průběhu dne se cena vyšplhala až na 97,50 eura. "Magické trojciferné číslo, 100 eur za tunu, bude příštím cílem," uvedli analytici ze společnosti Refinitiv.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Daň z oken, daň z krbů nebo komínů atp. To vše už tady bylo a časem bylo i zrušeno jako hloupé, nemravné, případně způsobující nejroztodivnější anomálie a pokřivení tu staveb, tu trhu a v nejhorším, ale nikoli nejméně častém případě i lidského zdraví. V Anglii tak mají z určité etapy domy s málo okny, kteroužto cestou se tehdy optimalizovalo placení výpalného státu, v Holandsku zase domy nejužší (platilo se podle šířky) a tak by se dalo pokračovat. Co přesně způsobuje “daň z uhlíku“ už tak nějak začínáme tušit. V zimě zimu, v létě horko a celý rok pak drahotu. Jednoho dne to zruší jako jiné hlouposti. Do té doby si můžeme představovat temnotu a chlad šerého dávnověku v podobě zatlučených oken a zazděných komínů. I když, ono to vlastně tak úplně legrační není. Mohu vidět energetický průkaz vašeho domu a revizní zprávu na kotel…?

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Povolenky jsou vlastně velmi sofistikovaný nástroj regulace. My vám nic přímo nezakazujeme, produkovat si můžete, akorát vás to bude stát kalhoty a vy, jak praví klasik: „Ještě sami rádi budete muset uznat, že…“. Ono to vypadá málem jako tržní mechanismus a přitom je to takový trochu, no řekněme, reálný, normalizační socialismus. Každý se přece rád zreguluje sám, ve svém vlastním zájmu. Něco jako dobrovolné očkování, že?

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

To je dobře. Čím více a rychleji bude stoupat cena povolenek, tím pomaleji bude stoupat, doufejme, teplota planety. V našich médiích, tyto stránky nevyjímaje, je obvyklý diskurz, že zelenání průmyslu i denního života nás všech je jakési málem uspěchané, nepromyšlené a příliš dogmatické. Soudím přitom, že jsme ve skutečnosti v podobné situaci jako Anglie těsně po začátku války. Právě nám došlo, že je zle a najednou musíme začít doslova o život dohánět to, o čem se léta tvrdilo, že nebude vůbec třeba. Není přitom úplně jasné, jestli to ještě vůbec půjde stihnout bez děsivých ztrát a obětí. Jen blázen a nebo Václav Klaus bude v podobné situaci pokračovat ve svém omílání vědci tisíckrát vyvrácených smyšlenek.