EKONOMIKA

Cena zlata kvůli napětí kolem Ukrajiny poprvé od června překročila 1900 dolarů

Cena zlata dnes poprvé od loňského června překročila hranici 1900 dolarů (téměř 41.000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Vzhůru ji tlačí zejména napětí kolem Ukrajiny. Investoři zlato obvykle považují za bezpečné útočiště v období politické či ekonomické nejistoty.

Podle internetových stránek agentury Bloomberg cena zlata během dnešního obchodování vystoupila až na 1901,16 dolaru za troyskou unci. Krátce po 20:00 SEČ se pohybovala v blízkosti 1899 dolarů. Oproti středečnímu závěru si tak připisovala zhruba 1,6 procenta.

Podle amerického prezidenta Joea Bidena vše nasvědčuje tomu, že Rusko je připraveno na Ukrajinu vpadnout v nejbližších dnech. Ukrajinské síly a proruští separatisté na východě země se dnes navzájem obvinili z ostřelování. Investory znepokojila rovněž zpráva, že Rusko vyhostilo zástupce amerického velvyslance v Moskvě Bartlea Gormana.

"Když se doba stává opravdu nejistou a panují velké obavy, zlato je stále bezpečným přístavem, kam se lze uchýlit," uvedl podle agentury Reuters analytik Jim Wyckoff ze společnosti Kitco Metals. "Zlato rovněž nabízí ochranu před inflací v době rostoucích cen a vyhlídek na dražší ropu a plyn, pokud Rusko uskuteční invazi," upozornil Craig Erlam z firmy OANDA.

ČTK | byznysvcesku.cz