EKONOMIKA

Ceny elektřiny na pražské burze dál trhají rekordy, ještě více zdražuje plyn

Velkoobchodní ceny elektřiny na pražské energetické burze dál trhají rekordy. Cena na příští rok zakončila poslední zářijový den na rekordní hodnotě 132,93 eura (asi 3365 Kč) za megawatthodinu (MWh), uvedla dnes středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) na svém twitteru.

Power Exchange pozornila, že během čtvrtečního dne se ceny pohybovaly dokonce nad hranicí 135 eur/MWh, což znamená nárůst o více než 150 procent od začátku roku. Ještě výrazněji roste velkoobchodní cena plynu, vyplývá z dat burzy.

Právě raketový růst velkoobchodních cen plynu je podle analytiků spolu s vysokými cenami emisních povolenek hlavním důvodem rekordních burzovních cen elektřiny. Podle dat burzy PXE je velkoochodní cena plynu s dodávkou příští rok proti začátku letošního 3,5násobná a činí 57,7 eura/MWh. "Aktuálně se ve čtvrtek cena plynu na další den vyšponovala až k 95 eurům za megawatthodinu. Loni to bylo necelých 13 eur/MWh. To je nárůst o astronomických 650 procent," upozornil ve čtvrtek večer server Hospodářských novin.

Experti tvrdí, že velkoobchodní cenu plynu by mohlo snížit plánované zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Ruský plynárenský gigant Gazprom na začátku září oznámil, že výstavbu podmořského plynovodu do Německa, který zdvojnásobuje kapacitu přepravy Baltským mořem, dokončil. Dodávky plynu plynovodem však musí ještě schválit německý regulátor a může trvat až čtyři měsíce, než začne plyn novou trasou, která obchází Ukrajinu, proudit.

Ředitel strategie energetické poradenské firmy EGÚ Brno Michal Macenauer minulý týden ČTK řekl, že důvodem současného růstu cen plynu je mimo jiné nízké využití kapacit potrubí zejména přes Ukrajinu. Ukrajinská agentura Unian dnes s odvoláním na ukrajinského provozovatele tranzitních plynovodů uvedla, že Gazprom zastavil přepravu zemního plynu pro Maďarsko přes území Ukrajiny.

Rozhodnutí Gazpromu přerušit přepravu plynu pro Maďarsko přes Ukrajinu ukazuje, že Rusko používá dodávky energií jako zbraň, uvedl podle agentury Reuters ředitel ukrajinské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko. Podle něho je nezbytné odpovědět Rusku na tento postup sankcemi proti plynovodu Nord Stream 2.

Dodavatelé energií, které v minulých dnech oslovila ČTK, připouštějí, že držet ceny pro domácnosti je při nynějších velkoobchodních cenách neudržitelné. Analytici odhadují, že některé ceníky mohou zdražit o desítky procent. Ekonomický deník tento týden upozornil, že například firma Bohemia Energy zvýšila cenu jednoho ze svých produktů na dvojnásobek. Skupina se také stahuje ze slovenského trhu. Zdůvodnila to právě vývojem velkoobchodních cen energií a také státní regulací cen. Odběratelé tamní Slovakia Energy si mohou vybrat nového dodavatele, nebo zajištění dodávek ze zákona převezmou určené firmy, kterými jsou největší hráči na trhu.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Mám vyřízenou dotaci na kotel. Nedostal jsem se k tomu to poslat a teď jsem rád. Kašlu jim na to. Budu dál pálit, co mi přijde pod ruku, protože nehodlám přes zimu doma zmrznout jenom proto, že někdo v Německu, Francii dělá vysokou politiku s Ruskem.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Jednoho dne to muselo nastat a je možná lépe, že to je teď, kdy ještě nějaká ta uhelka v Německu jde nouzově oživit. Až by se to stalo za pár let, desítek let, kdy bude půlka planety na troud a jiná cesta než ta ekologická už nebude, bolelo by to daleko víc. Někomu možná připadá, že Green Deal přichází příliš ukvapeně a brzy, ale odborníci na klima vám potvrdí, že už teď je to v minutě dvanácté a kdoví, jestli ne po.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Vzpomínáte, když člověk četl pohádky, jak tam probíhal stálý boj mezi babkami, co chodily do lesa na klestí a bdělými strážci panského, myslivci? Obávám se, že je to zpátky. Také mě poněkud překvapilo prohlášení premiéra, že by stát na energie dával chudým lidem jakési dávky. Co se stalo, kde jsme se to ocitli, že v atomovém věku bude rozhodovat o tom, jestli budu mít na obrazné nebo i doslovné polínko doma do kamen úředník? Toto mě děsí.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Já politice nerozumím, ale přijde mi, že jestli Rusko používá plyn jako zbraň proti cizím státům, tak naši a Unie používají stejnou zbraň proti vlastním lidem.