EKONOMIKA

Ceny pohonných hmot v ČR rostou. Lidem se vyplatí vyrazit do Polska

„Čerpací stanice v českém pohraničí zapláčou, protože lidé budou jezdit tankovat do Polska, kde jsou pohonné hmoty přibližně o 8 korun za litr levnější než u nás. Nákupem paliv to však nekončí. Lidem se vyplatí zajet si i pro potraviny, dětské potřeby, hnojiva či cigarety,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček

Na čerpacích stanicích v České republice můžeme takřka každý den sledovat, že se zdražuje o několik haléřů. V průběhu týdnů se to nasčítá a ceny pohonných hmot stoupnou o desetihaléře za litr. Na vině je rostoucí cena ropy, která od začátku prosince zdražila z 65 na 89 dolarů za barel, což je dáno především očekáváním investorů, že postupně budou rušena koronavirová opatření ve světě a globální ekonomika se bude moci naplno rozběhnout.

Českým řidičům částečně pomáhá příznivý vývoj na měnovém trhu, kde můžeme pozorovat posilování koruny vůči dolaru. Tento efekt však není schopen přehlušit raketový nárůst ceny ropy, takže výhled pro následující týdny je jednoznačný. Bude se dál zdražovat.

Proti vysokým cenám ropy zakročila polská vláda, která snížila DPH na paliva z 23 na 8 procent. Tím byl vytvořen výrazný cenový rozdíl mezi pohonnými hmotami v České republice a Polsku, který se pohybuje okolo 8 korun za litr. To bude motivovat české řidiče, aby tankovali v polském pohraničí. Výsledkem mohou být výpadky ve výběru daní do českého státního rozpočtu.

K výhodným nákupům v Polsku přispívá posilující koruna vůči zlotému. Lidem se kromě paliv vyplatí nakupovat v Polsku i potraviny, dětské potřeby, hnojiva či cigarety. Cenové rozdíly jsou natolik velké, že do Polska mohou začít jezdit nejen lidé z blízkého pohraničí, ale i obyvatelé ze středu České republiky.

Ing. Štěpán Křeček, MBA hlavní ekonom BHS