EKONOMIKA

Češi na Facebooku nejvíce sdíleli zprávu o laboratorním původu koronaviru

Nejvíce sdílenou zprávou na českém Facebooku byl letos příspěvek webu Aeronet o výrobě koronaviru v laboratoři. Zpráva s údajným potvrzením bioložky Soni Pekové měla celkem 41.000 sdílení. Uvedl to web Investigace.cz.

Na druhém místě následují zprávy o očkovaných na JIP v Rakousku a o údajné unikátní metodě českých PCR testů. Na čtvrtém místě je opět zpráva z konspiračního webu Aeronet o tom, že Rada Evropy údajně zakázala povinné očkování.
"Celkem je zřetelně vidět, že v roce 2021 covid převálcoval prakticky jakákoli jiná témata, a to jak v mainstreamových, tak v bulvárních či konspiračních médiích," uvedl datový analytik Investigace.cz Josef Šlerka.


Investigace.cz analyzoval téměř 500.000 zpráv z 63 českých zpravodajských a publicistických webů, a to včetně serverů konspiračních či bulvárních. Přinesl pak analýzu toho, které zprávy byly na Facebooku v roce 2021 nejsdílenější a které vyvolaly nejvíce reakcí.


ČTK | byznysvcesku.cz
 

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Tak ve světě, kde informace je cenněná obchodní komodita a každý lajk i sdílení má svoji přesně vyčíslitelnou hodnotu, má zjevně pandemie svůj vlastní sebeobnovovací mechanismus a nemusí se zdaleka jednat jen o virové mutace. Stejně tak jediným zdrojem souvisejících výnosů nemusí nutně být jen podíl ve firmě s očkovacími preparáty, případně respirátory či testy. Ukazuje se, že v propojeném, globálním světě je vzájemná provázanost všech se všemi natolik vše prostupující, že argument typu, vždyť to tak ale dělají na celém světě, může jednoduše znamenat jen tolik, že na celém světě existují spojené obchodní zájmy nebo skupiny a to tím spíše, pokud je kapitál soustředěn v čím dál menším počtu rukou. O tom jsme se nakonec mohli zrovna nedávno dočíst i zde. Média všech typů pracují snad od nepaměti s jednoduchým algoritmem – čím třaskavější zpráva, tím větší úspěch. Vzhledem k tomu, že politika začíná také čím dál více než prosazování dlouhodobě propracovávaných ideí připomínat redakci (ne)zábavného pořadu “Nad dotazy novinářů“, kde rozhodující pro úspěch je správně vybalancovaná odpověď politika bez ohledu na dopady do skutečného života lidí. Tyto dopady totiž ve skutečnosti opět tvoří či minimálně interpretují média a tam se není pak co divit.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Nevím, co je na tom k divení. V situaci, kdy vám někdo zakáže už i pomalu se vyčůrat na veřejným záchodě o hospodě ani nemluvím, se lidi jako maj bavit asi tak o čem?! A jestli to někdo využívá k šíření svý propagandy? Co by tak asi měla nepřátelská propaganda dělat jinýho než zveličovat vlastní úspěchy a cizí neúspěchy? Nejvíc mě bavěj tyhlety analytici, ty z toho taky dobře žijou. Pro ně jsou ty ruský weby hotový požehnání, ty kdyby je neměli, tak by si je snad museli vymyslet. Papaláši maj nepřítele, kterej za všechno může a tyhlety “odborníci“ maj za těžký prachy koho analyzovat. A co jako? Myslej si, že sou lidi úplně pitomý? Asi jo. Tohle bylo přesně za minulýho režimu, co se ve všem furt tak kritizuje. Byly tu štvavý cizí ideodiverzní vysílačky a pak ty naše hodný noviny a televize, co říkaj vždycky jen čistou pravdu. Je to tady zpátky. Normální člověk si udělá názor a nikdo mu k tomu nemusí servírovat, koho u toho smí poslouchat a koho ne. To tý svý jediný pravdě teda moc nevěřej.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Lidé, zejména ti prostší, méně vzdělaní se bohužel často nechají svést dezinformačními kampaněmi. Vidíme to denně všude kolem a začíná to ohrožovat už nejen veřejné zdraví, ale i národní bezpečnost. Jednou z cest je samozřejmě vysílání nejrůznějších neziskových organizací do škol s osvětovými programy a také správná výchova a výběr budoucích učitelských kádrů tak, aby byly děti již od mala formovány ke správnému nakládání s informacemi a potřebnému liberárně demokratickému smýšlení. To je ovšem běh na dlouhou trať. Bezprostředně bude nezbytné postavit se s veškerou razancí všem dezinformátorům, nebát se restrikcí a minimálně je zcela vyloučit z veškerého veřejného života. Například v Německu, ale i dalších vyspělých západních zemích už s tím mají dobré zkušenosti a taková Alternativa pro Německu si tam běžně ani neškrtne. Ani sál v hospodě jim nepronajmou! Metody tu existují, jen bude třeba přestat brát vážně všechny ty zastánce nejrůznějších pseudo svobod. Demokracie má své meze. Mohli bychom se totiž snadno probudit v Putinově ledovém náručí!