EKONOMIKA

Češi podle obchodníků více dbají na zdravý spánek, prodeje matrací rostou

Češi podle obchodníků v posledních letech více dbají na zdravý spánek, prodeje matrací rostou. Přestože jsou stále oblíbenější nákupy na internetu, zhruba polovina lidí si jde matraci raději vybrat do kamenné prodejny. Při rozhodování je cena až na čtvrtém místě, důležitější jsou kvalita, tvrdost a použité materiály. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci a průzkumu společnosti ProSpánek, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Řetězec Asko Nábytek eviduje u matrací každoročně dlouhodobě stabilní několikaprocentní růst prodejů, uvedla marketingová ředitelka společnosti Andrea Štěpánová. Do matrace v ložnici jsou Češi podle ní ochotni investovat vyšší částky, pokud vybavují pokoj pro hosty nebo chalupu, vybírají je v nižších cenových kategoriích.

V průzkumu společnosti ProSpánek uvedlo 41 procent lidí, že u matrace očekávají cenu mezi 4000 a 8000 korunami. Velká část by ráda zaplatila méně. Lidé ovšem podle obchodního ředitele firmy Ondřeje Bacíka nemají reálnou představu o ceně. "Když vidí, o jakou kvalitu se za takovou cenu jedná, často svá cenová měřítka přehodnocují," řekl. Dodal, že v internetovém obchodě ProSpánek lze nejlevnější matraci na jednolůžko pořídit kolem 3000 korun, nejdražší v kamenných prodejnách i e-shopu společnosti stojí za dvoulůžko zhruba 200.000 korun.

Nábytkářská síť IKEA sleduje o matrace zvýšený zájem v posledním půl roce. "Ve srovnání se stejným obdobím před rokem jsme jich prodali zhruba o čtvrtinu více," uvedl mluvčí IKEA ČR Petr Šašek. Lidé podle něj nejčastěji poptávají pěnové matrace, které patří mezi levnější.

Štěpánová dále upozornila že si Češi stále více uvědomují, že je třeba pravidelná výměna matrace. "Naši experti doporučují výměnu přibližně každých pět let a zaznamenali jsme, že tento trend je pro naše zákazníky již běžným standardem," řekla. Životnost matrace podle Bacíka závisí na její kvalitě, v průměru činí osm až deset let.

Po pěti až deseti letech mění matraci 48 procent lidí, čtvrtina na ní spí déle než deset let. Vyplývá to z průzkumu, který pro firmu ProSpánek loni v prosinci provedla agentura STEM/MARK mezi zhruba 1000 lidí.

ČTK | byznysvcesku.cz
 

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se šťastný

Spánek je základ zdraví, o tom žádná. A k dobrému spánku přispívá i dobrá matrace. Trpěl jsem dlouhou dobu bolestmi hlavy a žádný doktor nevěděl, čím to může být. Honili mě na EEG, CT a magnetickou resonanci a nemohli nic zjistit. Snacha mi dokonce sehnala léčitelku, která zkoumala mou auru, a pak mi doporučila jíst nějaké čínské houby. Vůbec to nepomohlo. Nakonec mi jeden známý, shodou okolností automechanik, řekl, že měl něco podobného a že to bylo kvůli příliš měkké matraci. Tak jsem vyhodil starou pěnovku a koupil si matraci s koňskými žíněmi a kokosovými vlákny a, světe div se, bolest hlavy za dva dny zmizela. Takže bych kvalitu matrace rozhodně nepodceňoval.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se v pohodě

Mě okouzlily ve Vegas vodní postele. Bydlel jsem tam v jednom rozkošném hotýlku, kde je právě měli. A víte co? Asi si řeknete, že jsem střelený blázínek, ale já jsem si vodní matraci koupil. Někteří lidé se bojí, že se může protrhnout, ale to je hloupost. Normálně po ní běhá i Pralinka, to je moje čubička, čivava, a ani ji neškrábne. Trochu mě mrzí, že to není zrovna dvakrát ekologická záležitost, protože matraci se musím vytápět na osmadvacet stupňů, abych nenastydl. Ale co by člověk neudělal pro nějakou tu legraci, hlavně ve dvou, kdy si připadáte jako trosečníci na vlnách.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se bezradný

Je dobře, že stále lidí zjišťuje, jak je spánek pro náš organismus důležitý, a to i po duševní stránce. Ne nadarmo se o takovém dobrém spánku říká vyspat se do růžova. Mně se stala taková trochu nemilá věc, že jsem si za docela velké peníze pořídila dvoulůžko z masivu, které, jak jsem doufala, využiji. Bohužel se tak neděje příliš často. Navíc jsem koupila velkou matraci, jenomže v tomto bodě dochází ke sporům, jelikož pro mě je ideální, kdežto můj přítel si stěžuje, že je příliš měkká. Zbytečně to narušuje naše souznění. Budu patrně muset koupit dvě matrace na každou stranu lůžka jinou. Vím, že muži mají rádi, když je tvrdší.