EKONOMIKA

Češi si zahrady zvelebují podobně jako byty, investují vyšší sumy

Češi si zahrady podle prodejců zvelebují podobně jako byty, vytvářejí si na nich druhé společenské prostory. Důležité jsou pro ně pohodlí a kvalita, často tak neváhají do venkovního zařízení investovat vyšší částky.

Lidé s nákupy zahradního nábytku už začali, obchodníci čekají vysoký zájem jako v předchozích letech, někteří předpokládají meziroční růst prodejů. Na sezonu se prodejci zásobili s předstihem, hlásí širokou nabídku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci obchodních sítí.

Inspiraci ohledně zútulnění zahrady mohou lidé načerpat na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech. Ode dneška do neděle se tam koná veletrh zahradní architektury, zeleně, nábytku, zahradní a komunální techniky For Garden. Ve stejném termínu je otevřený také veletrh nábytku, interiérů a bytových doplňků For Interior.

Řetězec Mountfield počítá letos s vyššími prodeji zahradního nábytku než loni. Důvodem je značná nejistota ve společnosti způsobená pandemií koronaviru a také válkou na Ukrajině. "Lidé stále více směřují do svých rodinných bublin, kterými jsou pro ně domy, chaty, chalupy a zahrady, kde tráví svůj čas," řekla mluvčí firmy Kateřina Böhmová.

Zákazníci si podle ní rádi připlatí za kvalitní nábytek, ale obecně je poptávka rovnoměrně rozdělená do základních typů nábytku. "Trendem jsou venkovní jídelní stoly a židle, to vše doplněné stínícími produkty, mezi které patří pergoly či velké slunečníky," uvedla dále Böhmová. Dodala, že v posledním měsíci Mountfield zaznamenal i výrazný růst prodejů bazénů.

Síť Jysk eviduje rostoucí zájem o větší sedací soupravy na zahradu, které zajišťují vyšší pohodlí a jsou určené pro více lidí. Představují podle mluvčí společnosti pro ČR a Slovensko Zuzany Rafajlovič vyšší investici. Větší zájem je podle ní patrný také u odolných látkových polstrů. Pokračuje obliba skandinávského stylu, doplnila.

Čeští zákazníci sázejí podle marketingové ředitelky společnosti Asko - Nábytek Andrey Štěpánové na nábytek vyžadující nejnižší nároky na údržbu. Jedná se především o nábytek z umělého ratanu. Kvůli pohodlí podle ní ale lidé neváhají za nábytek na zahradu utratit i více peněz. Častěji poté obnovují doplňky jako deky, polštáře nebo dekorace na stůl.

"Aktuálně jsou módní hlavně jasné a zářivé barvy. Trendem, který přetrvává již od loňského roku a letos výrazněji posílil, jsou designová světla a světelné řetězy. Na zahradě navodí skvělou atmosféru a umožní využití zahrady i v teplých letních večerech a nocích," uvedla.

V řetězci Bauhaus lidé letos začali s nákupy vybavení na zahradu s měsíčním předstihem. Možným důvodem je podle manažerky nákupu společnosti Aleny Križánkové obava z nedostupnosti zboží, ať už kvůli zvýšené poptávce nebo v důsledku problémů s dodávkami. "Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zaznamenáváme dvojnásobný nárůst prodejů," řekla.

Před nákupem zahradního nábytku by lidé podle odborníka z oddělení zahrady v síti Hornbach Davida Bendy měli nejprve zvážit, kam ho umístí, včetně toho, zda bude stát na prknech, betonu či trávníku. Myslet by měli také na to, kolik budou mít času na údržbu. "Pod širé nebe nebo na částečně zastřešená místa je ideální nábytek z odolnějšího materiálu, který může být vystaven slunci, větru a dešti. Na zcela zastřešená místa lze vybrat jakýkoli materiál," uvedl.

 

ČTK | byznysvcesku.cz,  zdroj fotografie: Truehlárna

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se v pohodě

Já už jsem zahájila letošní zvelebování naší zahrádky. Vlastně na tom pracuji celý rok. V zimě hlavně plánuji, co by se dalo vylepšit, a na jaře se do toho pustím s celou vervou. Mého manžela zajímají jen věci kolem grilování a teď se chystá postavit udírnu, takže kdyby to bylo na něm, mohly by po celé zahradě bujet kopřivy a jemu by to bylo jedno. Kopřivy jsou sice zdravé, ale já přikládám velký význam také estetické stránce prostředí, ve kterém žiju. Jsem ráda, když se mi manžela podaří přinutit, aby zahradu aspoň posekal, ale musí se na něj dohlížet, protože mi minule posekal begónie. On to prostě nerozlišuje. Letos určitě přikoupím nová křesílka do našeho altánu, chtěla bych i výkonnější sprchu na sluneční baterie, relaxační lehátko a větší nádrž na dešťovou vodu. Obávám se, že budu muset být na manžela moc hodná.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se šťastný

Schvaluji, že dnes jsou v módě jasné a zářivé barvy. Pryč se šedí a všedností! Nejsem zrovna velkým příznivcem řetězů, ale někteří z mých přátel je mají rádi. Osobně dávám přednost vkusnému luxusu v mírně dekadentním dandyovském stylu. Takže když si potřebuji navodit večer na verandičce atmosféru, volím svíčky nebo louče. Záleží, kdo tam se mnou je. Lulu má rád/a svíčky a Kurt zase louče, protože, jak říká, jsou takové mužnější. Předpokládám, že mu jde o ten tvar a velikost, ale vzhledem k jeho zálibě v uniformách by v tom mohlo být i něco jiného.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se v pohodě

Vždycky si prohlížim katalogy a letáky o zahradním vybavení, který nám choděj do schránky. Vybrala bych si z nich spoustu věcí, ale to bych musela nejprv nějakou zahradu nebo chalupu mít. No ale co, můžu si to aspoň představovat. Já bych si ji udělala takovou patrovou. Viděla sem to v jednom americkym seriálu. Pak by tam byl bazén a altán. Chtěla bych mít velký květinový záhony, hlavně růže, a nějaký záhony, kde bych pěstovala mrkev, salát a tak. Taky skleník by nebyl špatnej, protože mám moc ráda rajčata. Třeba by se v něm daly pěstovat i banány, to nevim, to bych si zjistila. No, byla by to moc pěkná zahrada.