EKONOMIKA

Češi v srpnu koupili kryptoměny za 200 milionů Kč, proti loňsku dvojnásobek

V srpnu Češi nakoupili kryptoměny za přibližně 200 milionů korun, což je zhruba stejně jako v předchozím měsíci a dvojnásobek toho, co před rokem.

Loni se ale s polovičním objemem financí dalo pořídit dvakrát tolik bitcoinů, co letos. Celkový objem nákupů od začátku roku přesáhl 3,8 miliardy Kč, což je o 95 procent více, než loni. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus. Vedle bitcoinu, na který stále připadá drtivá většina obchodů, byl v srpnu zájem také o ethereum nebo dogecoin, které zaznamenaly meziroční nárůsty v desítkách procent.

Během srpna se kurz bitcoinu zvýšil o téměř 20.000 USD a atakoval hranici 50.000 dolarů (1,076 milionu Kč). V současnosti se prodává okolo 45.000 USD, což je o 340 procent více, než před rokem. Je to však stále přibližně 19.000 USD pod letošním a zároveň historickým maximem 64.000 dolarů. Letošní minimum bylo okolo 29.000 USD na začátku roku, hranice 30.000 USD se bitcoin dotkl i v druhé polovině července.

"V srpnu táhlo kurz bitcoinu vzhůru několik pozitivních zpráv a naopak chyběly ty negativní. Vedle podpory šéfa Tesly Elona Muska měly na růst vliv i informace o vstřícnějším přístupu Německa ke kryptoměnám, chystaném přijetí bitcoinu jako platidla v Salvadoru nebo jeho akceptaci na Kubě," uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Na podzim by měl kurz bitcoinu i dalších hlavních kryptoměn podle odhadů posilovat, i když pomalejším tempem než na začátku roku. To ale může mít vliv na nižší objem obchodů. Celkově mohou trh digitálního zlata ovlivnit restrikce spojené s opětovným šířením koronaviru, poptávku mohou naopak zvyšovat obavy z rostoucí inflace, dodal Bit.plus.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

To by mě zajímalo, kdo má prachy na takový nesmysly. K čemu mi takový peníze v počítači budou? Pivo si za ně u nás v kantýně asi nekoupím….

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Češi jsou totiž zejména národ hledačů cest a cestiček. To máme v povaze, to je naše. Jako malý národ jsme byli mezi velkými vždy nuceni si nějak poradit, nalézt řešení pro zlé časy. Jestli to budou pro tu dobu nadcházející, inflační právě kryptoměny, netroufám si říct. Může to s nimi dopadnout stejně jako s konzervami a střelným prachem prepperů. Možná se zkazí a možná někomu zachrání život.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Hodně se o tom teď všude mluví, ale ještě jsem nikde nenarazila, že by se za to dalo něco koupit. To už víc věřím tomu, že si lidi zase začnou vyměňovat vajíčka za ostříhání a tak podobně. Což se u nás na vsi teď zrovna děje, jak jsou ty opatření.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Osobně mě to přesvědčuje o tom, že kryptoměny mají budoucnost a Češi mají před sebou slušné perspektivy. Minimálně držíme krok a to je dobře. Cítím tam za těmi investicemi odvahu riskovat a touhu po nových věcech. To vše jsou věci, které přinášejí pokrok a časem i většinou bohatství, prosperitu.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Podle mě je to typická spekulace včetně konce, který předvídám jako náhlé splasknutí velké bubliny. Čím bude bublina větší, tím větší ránu to udělá.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Může to být zajímavá alternativa, ale třeba vlastní důchodové zabezpečení bych v kryptoměnách mít uložené zatím nechtěl. Přeci jen je to ještě více vize, než reálně krytá hodnota, jakkoli je pravda, že podobným způsobem začíná fungovat už i čím dál více měn oficiálních, státních. Tak teď to bude zajímavé, buďto se ukáže, že ten koncept je správný a spousta lidí pohádkově zbohatne a nebo nás časem čeká krom opadnutí zájmu o kryptoměny také vlna krachů státních financí. Osobně si troufnu hádat, že celý Salvador k Bitcoinu mmj. přechází i proto, že už nemá mnoho co ztratit.