EKONOMIKA

Česká pomoc Ukrajině? Jako když si člověk s příjmem 30 000 korun dá jedno pivo

Poměrně často je nyní slyšet názor, že Fialova vláda vydává na pomoc Ukrajině až příliš veřejných peněz, zatímco vůči českým občanům je skoupá. I v nejvyšších politických patrech se objevilo stanovisko, které tomuto názoru přitakává. Ukrajincům totiž prý vláda pomáhá na úkor vlastních občanů. Jak velký je ale ten „úkor“? Stojí za řeč?

Lukáš Kovanda

Stát zatím na pomoc Ukrajině, i třeba ukrajinským uprchlíkům, vyčlenil 2,5 miliardy korun. Neznamená to, že tyto peníze už veškeré utratil. Dal si je spíše „stranou“, aby měl na uhrazení i možných budoucích výdajů. Zatím totiž například nelze odhadovat, jaké bude konečné číslo uprchlíků, kteří do Česka přijdou. Dosud skutečně realizované výdaje na pomoc Ukrajině jsou tedy citelně nižší než 2,5 miliardy korun.

Pokud to tedy nakonec bude výdaj 2,5 miliardy korun, jak zásadní je z hlediska státního rozpočtu? Příjmy státního rozpočtu mají podle návrhu, který rámcově schválila Sněmovna, letos činit 1613,2 miliardy korun. Takže „extra“ výdaj 2,5 miliardy korun odpovídá třeba tomu, jako když člověk s příjmem 30 000 Kč čistého měsíčně vydá v daném měsíci navíc 46,50 koruny. To je tak jedno pivo. Z toho se nestřílí. Střílí se ale často do těch, jimž pomůžeme. A to doslova.

Výdaje na Ukrajinu je navíc třeba odlišit od jiných výdajů. Jednou navýšené starobní důchody nebo platy státních zaměstnanců už zůstávají navýšené navždy. A je nutné navýšení promítat do všech rozpočtů na všechny další roky. Výdaje na pomoc Ukrajině a Ukrajincům jsou spíše jednorázové povahy. Jakmile válka skončí nebo se přežene uprchlická vlna, postupně skončí i tyto výdaje.

A pokud v Česku někteří z přišivších Ukrajinců zůstanou už navždy? Jedině dobře. Před propuknutím ukrajinské války se vedla intenzivní debata, jak do Česka dostat více pracovníků právě ze zemí, jako je Ukrajina, tedy z podobného civilizačního okruhu. Ze zemí, s jejichž pracovníky má Česko dlouhodobě dobrou zkušenost.

Česko mělo před válkou zhruba 350 tisíc neobsazených pracovních míst. Třeba ve stavebnictví nebo zemědělství. Tyto pozice budou moci obsazovat Ukrajinci, kteří se tu usadí. Nebudou tak nijak trvale zatěžovat české daňové poplatníky, naopak budou ekonomice vzpruhou v těžkých časech, které ji tak jako tak čekají. 

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Je to asi poněkud přízemní, ale je to přesně tak, jak píše autor článku. Česko může na pomoci toho současného druhu jedině vydělat. Nemusí každý sdílet oficiální názor na ukrajinský konflikt, ale úplně každý měl v uplynulých letech možnost vidět, že Ukrajinci jsou skromní a pracovití lidé. Lapidárně řečeno, přesně takoví, kterých se nám už léta nedostává.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se znechucený

Toto je tak naprosto odporná čecháčkovská vlastnost, přepočítávat okamžitě, jestli náhodou ukrajinská žena, která přišla o vše a s nemluvnětem v náručí stojí přede mnou, neujedla z mého dvojitou vrstvou šunky obloženého chlebíčku pár kůrek. Už opět se mi chce z vlastního národa zvracet. Jinak autor článku mě výjimečně potěšil, i když bych čekal přece jen více lidských než těch ekonomických důvodů!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

To snad není možný! Tak tady se už pomalu dva roky ve špitálech neoperuje, můj táta čeká na výměnu kloubu a vůbec to nevypadá, že by se dočkal. Všechno včetně jídla nám zdražujou a my budem ještě cpát z našich daní lidem, co ničím nepřispívaj? Na co platím daně já? Na co je platil celej život ten fotr? Aby tyhle měli emhádéčko zadarmo, zdravotní péči? Vedle ve městě je ubytovna plná Ukrajinců a co tam se děje, to bych některejm těm pisálkům přál vidět. Rvačky jsou na denním pořádku, nůž jako argument je normálka. Obyčejný mafiáni jsou to! Udělat pro ně tábory někde u Čopu a tam jim poslat žrádlo, deky i ty jejich doktory, jestli je teda nepotřebujou na frontě. A můžou si tam dávat s Rusákama do tlamy třeba ještě dalších sto let. Zase budem zachraňovat celej svět a náš člověk bude chcípat hlady a ještě to všechno živit.