EKONOMIKA

Český průmysl v únoru meziročně klesl o 0,3 procenta, dál ho brzdí výroba aut

Český průmysl stále brzdí především výroba aut, jejíž problémy se projevují i v navazujících odvětvích. V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce snížila o 2,4 procenta.

Meziroční výsledky českého průmyslu se v posledních měsících pohybují na úzké hranici mezi růstem a klesáním. V listopadu rostl o 1,3 procenta, v prosinci klesl o 1,6 procenta, v lednu pak rostl o 1,2 procenta. "Průmyslová produkce již několikátý měsíc v řadě v podstatě stagnuje. Ve většině odvětví výroba mírně rostla, v automobilovém průmyslu zůstala v poklesu," uvedl ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Automobilový průmysl si v únoru proti loňskému roku pohoršil o 9,3 procenta. Potýká se například s přetrvávajícím nedostatkem dílů. "Vliv problémů u výrobců automobilů se v únoru opět projevil i v navazujících odvětvích, např. výrobě pryžových a plastových výrobků," sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Produkce pryžových a plastových výrobků klesla o 2,7 procenta.

O téměř sedm procent horší výsledek než loni v únoru vykázala také produkce energií. "Teplé počasí ovlivnilo pokles ve výrobě elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, vysoká srovnávací základna pak ve farmaceutickém průmyslu," dodala Doležalová.

Většina dalších odvětví ale rostla. Například výroba ostatních nekovových minerálních výrobků si polepšila o více než 15 procent. "Produkce se zvýšila jak ve sklářském průmyslu, tak ve výrobě stavebních hmot," podotkli statistici. Dvouciferný růst zaznamenala také třeba výroba nápojů, oděvů či nábytku nebo ostatní zpracovatelský průmysl.

Hodnota nových zakázek vzrostla o 5,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,1 procenta, tuzemské o 4,9 procenta. "Růst hodnoty nových zakázek v řadě odvětví byl výrazně ovlivněn dynamickým růstem cen," uvedl ČSÚ. V automobilovém průmyslu se ale zakázky meziročně snížily o pět procent.

Počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému únoru snížil o 0,3 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 5,1 procenta.

ČTK | byznysvcesku.cz