EKONOMIKA

Cestovní ruch se nadechl, aby se znovu potopil. Čísla hovoří jasně

„Cestovnímu ruchu se daří jen ve druhém a třetím čtvrtletí roku. Ve zbývající polovině roku skomírá kvůli pandemii koronaviru. To zásadním způsobem mění podnikatelské modely v tomto odvětví a vede k poklesu jeho významu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve třetím čtvrtletí letošního roku úrovně 6 707 895 lidí. To znamená, že meziročně došlo k růstu o 12,5 procenta. Počet zahraničních hostů se zvýšil na 1 276 571 lidí, což představuje meziroční růst dokonce o 22,3 procenta.

Meziroční zlepšení ve třetím čtvrtletí částečně kompenzovalo velmi špatné první čtvrtletí letošního roku. Díky tomu se cestovní ruch nadechl. Nicméně kvůli zhoršující se situaci kolem šíření koronaviru lze očekávat, že závěrečné čtvrtletí letošního roku bude opět slabé a cestovní ruch se znovu potopí ke dnu.

Největší oživení cestovního ruchu ve třetím čtvrtletí zažila Praha, kde počet hostů meziročně narostl o 41,7 procenta. Cestovní ruch sice vykázal meziroční růst i v ostatních regionech, nicméně byl podstatně nižší. Do Jihočeského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého a Královéhradeckého kraje pak dokonce přijelo méně zahraničních hostů než v loňském roce.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku nás navštívilo nejvíce zahraničních hostů z Německa, Slovenska a Polska. Do první desítky nejčastějších zahraničních hostů spadají pouze lidé pocházející z Evropy. Jediné výjimky tvoří hosté ze Spojených států a Izraele.

Ing. Štěpán Křeček, MBA hlavní ekonom BHS

Michal Babinec
46 let, byznysmen

A jestli neumřeli, zvedají se a padají dodnes. Tak by mohl znít konec pohádky o covidových dobách v lecjakém segmentu ekonomiky, který má tu smůlu, že jednoduše ke svému byznysu potřebuje živé lidi i jinde než za obrazovkou on line připojeného zařízení. Tohle nemá řešení, to nemá konec. Po posledním vysílání, už nevím které televize, kde jsem vyslechl vážně míněné úvahy o čtvrté dávce “tečky“, u které tentokrát už pro změnu ani nevznikl pokus předstírat, že by měla být definitivní, jsem pochopil jedno. Žádný konec pandemie se neplánuje, není na dohled. Nepodléhám konspiračním teoriím, naopak mně přijdou většinou až směšné ve své alogické hlouposti. Jenže řeči o pravidelném každo(půl)ročním očkování vlastně zapadají do toho, co jsem si na počátku přečetl na stránkách Státního zdravotního ústavu o očkování proti chřipkovým typům onemocnění. Imunita nebývá ani zdaleka stoprocentní a vydrží maximálně tak ten rok, či spíše půl. Zdá se mi víceméně zřejmé, že jsou dvě cesty. Ta jedna je ta stávající, které občas někdo říká nikoli úplně neprávem “sanitární totalita“ a pak ta druhá, kdy uznáme, že naše moc nad přírodou, počasím a třeba i viry má své limity a dosáhnout konečného a úplného vítězství není v našich silách a možná to není ani dobře. Ono každé konečné vítězství s totálním nasazením všech a všeho mívá koneckonců již také své historické předobrazy dosti děsivých konců. Tak já jen za ty hospodské, hoteliéry a cestovky, ale i všechny ty další, moc prosím, nevylijme s vaničkou i dítě, nevyhánějme čerta ďáblem, žijme a nechávejme žít. Třeba i s rizikem, třeba i za cenu, že něčí život se možná může zkrátit. Stejně to přesně nevíme, podobně jako nevíme, kolik dávek a komu bude ještě třeba.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Kdyby lidé nepodléhali konspiracím a dali se ve své většině očkovat tak, jako v normálních zemích na Západě, mohli bychom už všichni dávno cestovat bez omezení a být v klidu. Jenže český člověk miluje šeptandu, v tom si přímo rochní. Čím méně ví, čím je hloupější a omezenější ve svém rozhledu a vzdělání, tím větší je jeho sebevědomí. Mohutné erupce hotových virologů a epidemiologů by nám mohl celý svět závidět, kdyby to ovšem ve skutečnosti nebyly prázdné hospodské žvásty hlupáků, kteří místo, aby si sebekriticky přiznali, že si nevidí na špičku vlastního nosu, budou mluvit předním odborníkům do řemesla se suverenitou absolventů vysoké školy života. Stydím se za svůj národ.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

My se dokonce nechali očkovat mmj. právě proto, abychom mohli s partnerem snáze cestovat a nakonec neustálou změnou pravidel došlo v červenci k tomu, že mezi dvěma dávkami očkování jsme díky zkrácení původního termínu platnosti spadli do kategorie jako neočkovaní a zaplacená dovolená byla ztracena. Testování už vhledem k termínu odletu nepřicházelo v úvahu. Strašně nás to naštvalo. Snažili jsme se být zodpovědní a očkovat se přesně podle doporučení státních úřadů a jediným výsledkem bylo, že jsme přišli o dovolenu a ještě storno poplatky cestovní kanceláři.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

My už léta nikde nebyli a jak to tak pozoruju, ani zase nebudem. A bude úplně jedno, jestli s covid pasem a nebo bez, prostě na to nebudou peníze. Nakonec jsem ráda, že bydlíme na vesnici a pěkná příroda je tady všude okolo. Jen mít ještě čas a sílu si tam zajít.