EKONOMIKA

ČEZ nepodal nabídku na odkup zásobníků plynu RWE v Česku

Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Lidové noviny předminulý týden uvedly, že podle důvěryhodných informací listu jsou zájemci v podstatě dva - vedle ČEZ také Energetický a průmyslový holding (EPH) jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského. EPH dnes na dotaz ČTK záležitost nekomentovalo.

"Děkuji za otázku, k probíhajícím tendrům se ale zásadně nevyjadřujeme," řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Hospodářské noviny (HN) dnes uvedly, že podle jejich informací EPH nabídku podal. Zda jí nakonec podala i maďarská MVM zatím není známo, podle informací HN se ale nakonec nezúčastnila. Na trhu se rovněž spekulovalo o účasti skupiny KKCG Karla Komárka, podle informací HN ale nakonec Komárkova skupina o zásobníky zájem neprojevila.

Šest zásobníků patří dceřiné firmě RWE Gas Storage CZ, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. Zásobníky pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě České republiky za dva zimní měsíce.

"Intenzivně jsme se zabývali tím, zda má tato akvizice významnější strategické přínosy, a rovněž jsme řešili ekonomickou stránku takového projektu. Po důkladném zvážení, jsme se nakonec rozhodli nabídku nepodat," uvedl Kříž z ČEZ. Samotná RWE Gas Storage nebude prodej zásobníků komentovat, řekla dnes ČTK mluvčí Simona Hladíková.

Německý list Handelsblatt v prosinci s odvoláním na informované zdroje uvedl, že RWE z prodeje očekává zisk asi 500 milionů eur (12,3 miliardy Kč). Podle listu by zásobníky mohly být zajímavou investicí především pro firmy, které zemní plyn nakoupený za nižší cenu skladují, aby ho pak při zvýšení ceny prodávaly dál. Konkrétně zmínil třeba rakouskou OMV, německý Wintershall a český ČEZ.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) již dříve uvedl, že stát se myšlenkou vlastnictví zásobníků zabývá. Jednalo by se podle něj o strategickou investici, otázka ale je, do jaké míry je vlastnictví vhodné. Stát by jako majitel mohl kapacitou v zásobníku stejně disponovat pouze tak, že by ji pronajímal obchodníkům. Stát má i jiné mimořádné nástroje, jak by si mohl kapacitu zabezpečit, uvedl ministr.

Zásobníky plynu v ČR jsou nyní naplněné zhruba z 56 procent, vyplývá z dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur. Před zimou musí být kvůli Síkelovu mimořádnému opatření naplněné nejméně z 80 procent.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

I když se všeobecně uvádělo, tedy alespoň v mediální sféře (viz Lidové noviny nebo Handelsblatt), že ČEZ bude jedním z hlavních zájemců o odkup zásobníků plynu RWE, všechno nakonec dopadlo jinak. Plyne z toho staré ponaučení, na které se neustále zapomíná, že nelze věřit všemu, co se píše. Já už jsem to zjistil dávno, ještě za komunistů. Přiznávám, že po listopadu jsem nakrátko propadl neopodstatněnému optimismu, ale dnes už jsem opět cynickým realistou, pokud jde o zaručenost zaručených zpráv a pravdivost pravdivých informací.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Nemám, bohužel, přístup k interním a tajným informací ČEZu, musím tedy jenom hádat, co jeho vedení k tomuto kroku vedlo. Ale myslím, že to není zase tak složité. ČEZ si jednoduše spočítal, že se mu zásobníky plynu za stávající situace nevyplatí. Určitě je to dáno vysokou cenou plynu, která se promítá do ocenění tzv. podušky, a ipso facto do zásobníku per se. Poduška je, jednoduše řečeno, objem plynu vyžadovaný v zásobníku z hlediska ložiskové hydrodynamiky pro účely jeho řízení a pro udržení příslušného minimálního skladovacího ložiskového tlaku. Poduška je rovněž potřebná z důvodu stability úložiště.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Tak tohle je holej škandál! Samo o sobě je dost úchylný už to, že Němčouři u nás prodávaj zásobníky plynu. Jak k nim vůbec přišli? A když už je měli, tak sme jim je měli normálně sebrat a žádný saky paky. Plynová bezpečnost je strategická věc země, tady se nesmíme s nikym párat. Jenomže tim škandálem myslim hlavně to, že to ČEZ nechce koupit. Vždyť je to česká firma, ve který má stát nějakej podíl, ne? Tak to zase budem koukat, jak to kupujou jiný cizáci? Až pude do tuhejch, budeme se jich muset doprošovat, aby nám vypustili aspoň pšouk toho plynu. No, ale doprošování de naší vládě docela dobře, tak to třeba zabere.