EKONOMIKA

ČEZ zdraží elektřinu o takřka 84 procent, na faktuře si domácností připlatí zhruba třetinu

Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu megawatthodinu, tedy o takřka 84 procent.

Lukáš Kovanda

Sazba D02 je určena pro domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení nebo pro provoz běžných spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka. Domácnosti, které využívají elektřinu také třeba pro ohřev vody nebo k vytápění bytu, nepatří mezi nejběžnější klientelu ČEZ a uplatňují jiné sazby.  

Zdražení elektřiny o 84 odráží růst velkoobchodní elektřiny. Její cena letos stoupá v řádu až stovek procent. ČEZ přenáší na zákazníky nižší nárůst, neboť z důvodu dřívějšího předkoupení energie v době nižších cen nemusí zatím na zákazníka přenášet zdražení kompletně. Pokud však budou vyšší velkoobchodní ceny na burzách přetrvávat, bude muset promítat toto zdražení do cen pro maloodběratele postupně i v dalších letech.  

Celková platba za elektřinu však pro běžnou domácnost odebírající elektřinu ČEZ vzroste nikoli o 84 procent, ale „jen“ zhruba o třetinu. Důvodem je to, že cena velkoobchodní elektřiny tvoří na finální účtu pouze zhruba 35 procent ceny (viz tabulka níže).  

Složky regulované Energetickým regulačním úřadem tvoří více než polovinu finální platby za elektřiny. Úřad své nové ceny pro příští rok teprve ještě zveřejní, neměly by se však příliš lišit od letošních. Proto je v ilustrativní tabulce níže uvedený zatím pouze odhad cen v regulovaných jednotlivých položkách. Tabulka také nepředpokládá, že by v příštím roce byla například snižována sazba DPH, odpouštěn příspěvek za obnovitelné zdroje či podnikány jiné kroky ze strany vlády ke zmírnění dopadu prudce zdražujících energií na peněženku konečného odběratele.  


Kolik zaplatí odběratel elektřiny ČEZ v roce 2022   

(sazba D02, roční spotřeba 1,3 megawatthodiny, spotřeba elektřiny za cca 14 190 Kč ročně včetně DPH ceny včetně DPH) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Lidová moudrost praví, že neštěstí nechodí nikdy samo a že na koho se nalepí smůla, toho se drží. Pravda je, že někdy je to tak, že dotyčný se svého údělu nakonec nejvíce drží sám, protože má pocit, že je to sice bída, ale zato vyzkoušená. Jak známo, největší hrůzu budí neznámo, na čemž ostatně staví většina dobrých hororů. Sleduji nekončící kolotoč hloupých regulací, škodících norem a často až k absurdnosti nesmyslných prohlášení, jež se linou z bruselské centrály EU. Pozoruji stále viditelnější důsledky, třeba dražší elektřinu. Přemýšlím, kde to má konec, co bude ona pověstná poslední kapka. Příliš nadějí si nedělám. I ti naši nejvíce rebelující a rádoby konzervativní politici sice občas pronesou kritickou větu, ale už v té další se pro jistotu zaklínají věrností až za hrob. Je to čím dál větší bída, ale ta naše, vytoužená, referenční. O té se nediskutuje. Co by bylo, kde bychom skončili, v čím područí? Týrané a doma bité ženy by mohly vyprávět. Také se stále dokola nechávají přesvědčovat, že bude lépe a pro svých pár facek se vracejí zas a znovu. Vždyť minulý měsíc zaplatil účet za elektriku…!

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

To zdražování je samozřejmě nepříjemné. Lhal bych, kdybych tvrdil, že v nějaké formě ho nepocítí prakticky každý včetně mě. Na druhou stranu to, že energetický mejdan posledních let tu nebude navždy, předvídal leckdo. Kdo navíc uměl i počítat a sledoval dění, odhadl, že už to nemusí ani tak dlouho trvat. Prozíravější si pořizovali vlastní solární panely, zateplovali, investovali. Ostatní čekali, co bude, že to stát zase nějak zařídí. Sešlo se toho víc a stalo se. Kdo bývá připraven, nebývá překvapen. Bude to teď asi trochu bolet, ale možná to urychlí přechod na průmysl 4.0 o mnoho let, ne-li desetiletí. Na konci se budeme zase mít o kousek lépe.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

V diskuzích mezi odborníky i laiky probíhá nyní zajímavý souboj, který bych pracovně nazval: “Kdo za to může?“ Než se přikloníme na stranu, jež bude ze všeho vinit Evropskou unii a současný západní klima-alarmismus, zkusil bych spíše než konkrétní viníky postavit před soudnou stolici myšlení. Mám na mysli jistý druh myšlení. Nebál bych se ho nazvat myšlením levicově-pokrokářským. Toto myšlení vychází ze dvou základních postulátů. A to sice, že pokrok je spasitelný sám o sobě a za druhé, že jeho dobro je třeba ostatním, kteří zůstávají dosud vůči pokroku nechápavými, potřeba přinést, ať to stojí, co to stojí, třeba i jejich momentální blahobyt a svobodu. Pokud si přikývnete na tato dvě základní pravidla, obhájíte už cokoli, včetně ekonomické sebevraždy momentálně nejmocnější civilizace světa. A pak, že je filozofie k ničemu. Jako konkrétní představitele si už každý dosaďte koho chcete. Já jsem ekonom, ne politik.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Zbláznili se?! Kde na to máme brát? Vždyť už teď počítáme koncem měsíce každou korunu! Tohle nechci vidět, jak skončí. Lidi se nenechají oblbovat donekonečna. Vždyť tady už budou nedostupný základní věci. To nebylo ani za minulýho režimu. Nebo bylo, ale možná tak v Rumunsku. Taky tam podle toho dopad ten jejich prezident. Asi bude potřeba něco takovýho brzo zopakovat!!!