Čína

EKONOMIKA

Globální dluh v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních 305 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních více než 305 bilionů USD (7,2 biliardy Kč). Nejvíce si půjčily dvě největší ekonomiky světa, Čína a Spojené státy. Poměr globálního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) ale klesl. Uvedl to ve své zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.

EKONOMIKA

Občané Šanghaje bojují s cenzurou: zážitky z COVID lockdownu zpracovávají jako NFT

Měsíční lockdown Šanghaje kvůli onemocnění COVID-19 si jeho obyvatelé připomínají i na blockchainu. Videa, fotografie a umělecká díla zachycující těžké časy razí jako nezaměnitelné tokeny, aby umožnili jejich sdílení a ochránili je před smazáním.

EKONOMIKA

Pohonné hmoty v ČR zatím odpojení Polska a Bulharska od ruského plynu výrazněji nezdraží

Pohonné hmoty v Česku po několika týdnech zlevňování opět zdražují. Cena benzinu v uplynulém týdnu stoupla v průměru o 32 haléřů na 42,72 koruny za litr. Za naftu dají řidiči o 28 haléřů více než minulou středu, nyní stojí průměrných 44,95 koruny za litr.

EKONOMIKA

Pneumatiky rekordně podraží. Nejsou ruské saze a v Číně opět zuří covidová pandemie

Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.

EKONOMIKA

Konflikt na Ukrajině ohrozil železniční spojení Číny s Evropou

Ruská invaze na Ukrajinu ohrozila železniční spojení Číny s Evropou, protože většina tras vede přes Rusko. Vyvolala také vážné otázky ohledně osudu čínského celosvětového infrastrukturního projektu nové Hedvábné stezky, napsala na svém webu zpravodajská společnost Voice of America (VOA).

EKONOMIKA

Šéfovi BMW totální závislost na elektromobilitě nevoní. Proč?

Šéf německého výrobce vozů BMW Oliver Zipse varuje před výlučnou orientací na elektromobilitu. Automobilky podle něj tlačí do přílišné závislosti na několika málo zemích, především na Číně. Trh pro automobily se spalovacím motorem tu přitom stále je, řekl podle agentury Reuters.

EKONOMIKA

Apple začal vyrábět iPhone 13 v Indii, chce méně spoléhat na Čínu

Apple začal vyrábět iPhone 13 v Indii. Americký technologický gigant se snaží snížit závislost na svém čínském dodavatelském řetězci. S odvoláním na pondělní oznámení společnosti o tom informovala agentura Reuters.

EKONOMIKA

Počet převzetí evropských podniků čínskými investory loni vzrostl

Čínští investoři v loňském roce převzali 155 evropských podniků. To je o 23 více než předloni, ale o polovinu méně než v roce 2016, kdy byla akviziční aktivita čínských firem v Evropě na vrcholu. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost EY. Na akvizice evropských firem loni čínští investoři vynaložili celkem 12,4 miliardy dolarů (zhruba 280 miliard Kč), uvedla agentura DPA.

EKONOMIKA

Tesla tvrdí, že se snaží zachovat výrobu v šanghajské továrně

Americký výrobce elektromobilů podle interního sdělení a oznámení zaslaného dodavatelům na dva dny pozastavil výrobu ve své šanghajské továrně, protože Čína zpřísňuje opatření k omezení nejnovější epidemie v zemi.

EKONOMIKA

Kudláček: Konflikt na Ukrajině zasáhne mnohem více zemí, než se může zdát. Co je v sázce?

Země, které jsou závislé na dodávkách energie, pšenice, niklu a dalších základních surovin, by mohly následkem rusko-ukrajinského konfliktu trpět pod výrazným růstem cen. Krize přispívá k přehodnocení struktury světové ekonomiky a obavám o její soběstačnost. Čeká nás bližší příklon Ruska k Číně?

EKONOMIKA

Si Ťin-pching je nejmocnějším čínským vůdcem za poslední desítky let a nemá v úmyslu své místo komukoliv přepouštět

Od roku 2012, kdy se Si Ťin-pching stal nejvyšším čínským představitelem, se postaral o obrovský hospodářský a geopolitický růst země. Také ale centralizoval svou moc a otevřel si cestu k setrvání u moci i po uplynutí dvou funkčních období. Zdá se, že má v úmyslu si nashromážděnou moc udržet dlouhodobě.

EKONOMIKA

Legendární investor George Soros tvrdí: „Nemovitostní krize v Číně je velkou hrozbou pro mocenské postavení Si Ťin-pchinga.“ Proč?

Milovaný i proklínaný investor prohlásil, že krize v oblasti nemovitostí v Číně představuje hrozbu pro úřad prezidenta Si Ťin-pchingem. Podle Sorose představují problémy developerské společnosti Evergrande velké nebezpečí pro ekonomiku celé země.

EKONOMIKA

Čínská ekonomika loni vzrostla o 8,1 procenta, nejrychleji za deset let

Důvěra firem i spotřebitelů se zotavila po slabém růstu předloni, za kterým byla pandemie nemoci covid-19, a silný byl i vývoz. Ve čtvrtém čtvrtletí však tempo růstu zpomalilo v důsledku slabé spotřeby a poklesu na trhu s nemovitostmi.

EKONOMIKA

Digitální jüan Čína představí na Olympiádě. Bude pro návštěvníky dostatečně atraktivní?

Čína nabídne na zimních olympijských hrách v Pekingu sportovcům a divákům možnost platit digitálním jüanem. Má to být první velký test atraktivity této virtuální měny mezi cizinci, uvedla agentura Bloomberg.

EKONOMIKA

Přelom v čínském automotive: Čína povolí plné zahraniční vlastnictví výroby osobních automobilů

Čínské úřady zruší omezení zahraničních investic do výroby osobních automobilů. Od 1. ledna 2022 tak bude moci být výroba osobních aut plně v zahraničním vlastnictví. Vyplývá to z dnešní zprávy čínského ministerstva obchodu a Národní rozvojové a reformní komise.

EKONOMIKA

Před 20 lety Západ přijal Čínu do Světové obchodní organizace, a učinil tak svojí možná největší chybu vůbec

Přesně před dvaceti lety učinil Západ podle mnohých možná svoji největší chybu vůbec. V čele s Washingtonem podpořil vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Členem se někdejší „dílna světa“ stala 11. prosince 2001. Vstup Západu způsobil šok, „čínský šok“, z něhož se dodnes nevzpamatoval.

EKONOMIKA

Co nám Tim Cook zamlčel? Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně.

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru.