Čipový hladomor

EKONOMIKA

Konec čipového hladomoru? Evropská komise chce desítkami miliard eur podpořit výrobu čipů v Evropě

Evropská unie ve snaze snížit závislost na dovozu nedostatkových mikročipů uvolní 11 miliard eur (266 miliard Kč) na podporu jejich vývoje v Evropě. Plán masivních subvencí klíčového technologického odvětví včera představila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

EKONOMIKA

Britský automobilový průmysl má za sebou nejhorší rok za 65 let

Loňský rok byl pro britský automobilový průmysl nejhorší od roku 1956. Především kvůli celosvětovému nedostatku čipů vyrobil jen 859.575 aut, což je o 6,7 procenta méně než v prvním koronavirovém roce.

EKONOMIKA

Ukončí to čipový hladomor? Intel investuje 20 miliard USD do dvou závodů na čipy v USA

Americký výrobce mikročipů Intel investuje více než 20 miliard USD (428,5 miliardy Kč) do dvou nových závodů na výrobu čipů v americkém státě Ohio. Investice má zvýšit kapacitu výroby Intelu v době, kdy je globální nedostatek polovodičů, které se používají do mnoha elektronických zařízení - od chytrých telefonů po automobily.

EKONOMIKA

Tchajwanský výrobce čipů TSMC dosáhl rekordního čtvrtletního zisku. Čipy však stále na trhu chybí

Tchajwanská společnost TSMC, která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 16 procent na rekordních 166,2 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba 129 miliard Kč).

EKONOMIKA

Čipový hladomor ani po novém roce nekončí. Ve Škoda Auto pokračuje rušení směn

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení části směn kvůli nedostatku čipů, které se používají v palubní elektronice. Výroba tak zůstává omezená. Kvůli nedostatku dílů se prodloužila i vánoční odstávka, řada zaměstnanců se do práce vrátila až v noci z neděle na pondělí.

EKONOMIKA

Intel investuje v Malajsii. Našel se lék na čipový hladomor?

Americká společnost Intel investuje přes sedm miliard dolarů (156,6 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na kompletování a testování čipů v Malajsii. Oznámil to dnes šéf podniku Pat Gelsinger.

EKONOMIKA

Ceny inzerovaných ojetých aut meziročně stouply o 16 procent na 168.000 Kč

Ceny ojetých aut nabízených na českém trhu stouply za poslední rok o 16 procent na medián 168.000 korun. Za posledních pět let se tak zvýšily o polovinu. Počet inzerovaných vozů v letošním roce naopak klesl na 766.238 aut, což je nejnižší číslo od roku 2016, kdy bylo v nabídce o 100.000 aut více.

EKONOMIKA

Bude hůř, aby bylo líp. Co čeká českou ekonomiku v příštím roce?

V Česku se letos v říjnu vyrobilo o celou třetinu méně aut než loni v říjnu. Jedná se o zásadní příčinu toho, proč se „rekonvalescence“ české ekonomiky po pandemickém šoku poněkud protahuje. Vždyť nebýt čipového hladomoru, klíčového důvodu propadu automobilové výroby, letošní meziroční vzestup tuzemského průmyslu by byl více dvojnásobný.

EKONOMIKA

Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku dolů, jeho letošní bilance je meziročně o více než 120 miliard horší

Český zahraniční obchod se v říjnu dle očekávání citelně propadl, v národním pojetí činila jeho bilance minus 18,2 miliardy, což je meziročně o takřka padesát miliard korun horší výsledek.