EKONOMIKA

Čistý zisk bank letos meziročně stoupl o 12,4 miliardy na 51 miliard Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za letošní tři čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 12,4 miliardy Kč na 51 miliard korun. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci září činila 8,938 bilionu korun, což je proti konci loňského roku nárůst o 971 miliard korun. Bankám podle expertů pomohly k lepším výsledkům hlavně nižší náklady na rizika.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank klesl meziročně o 4,1 miliardy na 132,8 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o 20,9 miliardy na 125,6 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 3,5 miliardy na téměř 35 miliard korun.

"V loňském roce v souvislosti s brutálním propadem ekonomiky přistoupily finanční domy k masivní tvorbě rezerv, což se propsalo do slabších zisků. Letos již hospodářství expanduje solidním tempem, finanční domy proto netvoří tak mohutné rezervy, což vede k nárůstu zisků," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

České spořitelně (ČS) stoupl za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 36,3 procenta na 10,8 miliardy korun, Komerční bance o 41 procent na 8,6 miliardy korun a ČSOB o 84 procent na 11,6 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala ve stejném období čistý zisk 5,7 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 41,4 procenta.

ČTK | byznysvcesku.cz
 

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

No a je to tady!!! Co říkám celou dobu?! Nám budou kázat o úsporách, omezování se, solidaritě se slabými a kdoví čem a ty největší šmejdi se pakujou dál. Čím hůř běžnejm lidem, tím líp pro ně. Kdo vždycky zbohat nejvíc na válkách, krizích apod? Podle mě celej covid rozjeli přesně tyhle velký finančníci. Prostě potřebovali pořádnou krizi, aby plebs náhodou nezačal mít pocit, že se taky může mít dobře a chtěl by víc. Tak jim zacpali huby rouškama a bavit se můžou jít jen s povolenkou pro poslušný. Teď ještě zrušej hotovost, zavedou každýmu konto uhlíkový stopy a můžem začít vzpomínat na komunisty a Hitlera jako na ráj svobody!

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Výnosy z poplatků a provizí jsou tedy aktuálně tím, co tvoří především nárůst zisku. Zajímavé. V době, kdy se významná část bankovních domů chlubí snižováním právě poplatků, je to minimálně na zamyšlení. Určitě by to chtělo znát detailněji skladbu uváděného, ale i tak bych to na první pokus rozhodně netipoval. Nabízí se úvaha, zda banky své klienty prostě nevodí za nos? Jestli se jim nepodařilo zamaskovat různé platby pod novými jmény a produkty tak šikovně, že běžný spotřebitel má pocit, že za poplatky šetří a ve skutečnosti je opak pravdou. Když někdy čtu, respektive se pokouším číst všechny ty neustále zasílané změny pravidel, ani bych se nedivil. Nejsem rozhodně finančně negramotný, ale jak se říká, čert (a nebo odborník), aby se v tom vyznal.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Je to prosté, velké a silné instituce, které z podstaty jsou zařízené na práci s financemi si jednoduše umí poradit. Je to jejich chleba. Zkušený zemědělec také na rozdíl od běžného zahrádkáře amatéra nezůstane i ve špatném roce úplně bez úrody. Rozprostře rizika a holt, když letos nepůjdou brambory, zachrání to oves a nebo živočišná výroba. S penězi je to stejné. Nenesou hypotéky, pomůžou poplatky. Dokud nenastane naprostá apokalypsa, poradí si. Buďme rádi. Vlastně to znamená, že ještě není tak zle, jak se občas může zdát a novináři nás rádi straší.