EKONOMIKA

Co přinese válka na Ukrajině? Zdražování potravin i sociální nepokoje

Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, nikdo nevěděl, jak dlouho konflikt potrvá a jak velké dopady bude mít na Evropu a zbytek světa. Po téměř třech měsících války jsou ekonomické důsledky konfliktu zřetelnější a vyhlídky nevypadají dobře.

V době už tak silných inflačních tlaků, za kterými stojí rostoucí ceny potravin a energií a výpadky v dodavatelských řetězcích po pandemii, prohlubuje válka mezi Ruskem a Ukrajinou napětí mezi nabídkou a poptávkou, zhoršuje spotřebitelskou náladu a ohrožuje globální hospodářský růst, píše server CNBC.

Pozornost globálních finančních trhů se stále upírá k válce, která nyní vstupuje do druhé fáze, v níž začínají tvrdé boje na východě Ukrajiny. Podle analytiků by právě "bitva o Donbas" mohla určit výsledek války.

Mezi investory nyní panují obavy z vysoké inflace a jejích negativních dopadů na globální hospodářský růst. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že ve Spojených státech letos inflace dosáhne 7,7 procenta a že v eurozóně bude činit 5,3 procenta.

Kvůli obavám z rostoucích cen investoři prodávají dluhopisy, což zvyšuje výnosy těchto cenných papírů. U desetiletých dluhopisů americké vlády se výnos v úterý vyšplhal na 2,94 procenta, nejvýše od konce roku 2018. Investoři očekávají, že centrální banky ve snaze o omezení růstu cen přikročí k výraznějšímu zvyšování úroků, což by podle MMF mohlo vést k dalším výprodejům na dluhopisových i akciových trzích.

Bez ohledu na další vývoj války v nejbližších dnech a týdnech se budou po celém světě dál projevovat negativní důsledky konfliktu. Tento týden Světová banka (SB) i MMF kvůli válce na Ukrajině zhoršily odhad růstu globální ekonomiky.

SB snížila odhad letošního růstu skoro o celý procentní bod, a to na 3,2 ze 4,1 procenta. Zhoršení zdůvodnila dopady konfliktu na světovou ekonomiku. Obě instituce uvedly, že očekávají prohlubující se problémy v dodavatelských řetězcích a dramatický růst cen komodit. "Rusko je důležitým dodavatelem ropy, plynu a kovů. Spolu s Ukrajinou je také významným dodavatelem pšenice a kukuřice. Snížené dodávky těchto komodit vedou k prudkému růstu jejich cen," uvedl MMF.

Hlavní evropský ekonom banky Goldman Sachs Jari Stehn ve středu řekl, že důsledky války na Ukrajině už teď brzdí růst evropské ekonomiky. "Ekonomika eurozóny zpomaluje docela rychle, protože výrazně vyšší inflace začíná mít dopad na příjmy a spotřebu a vyšší ceny energií zatěžují výrobce," uvedl. "Navíc existuje celá řada problémů v dodavatelských řetězcích, které válka na Ukrajině prohlubuje," dodal.

Daniel Aminetzah a Nicolas Denis z poradenské společnosti McKinsey uvedli, že současná situace představuje hrozbu pro globální dodávky potravin. Ukrajinsko-ruský region patří mezi světové obilnice a hraje významnou roli nejen jako vývozce základních potravin, například pšenice, ale také jako jeden z hlavních dodavatelů hnojiv. "Existuje šest obilnic, které dohromady dodávají zhruba 60 až 70 procent globálních zemědělských komodit. Ukrajinsko-ruský region je zodpovědný zhruba za 30 procent globálního vývozu pšenice a 65 procent vývozu slunečnice," uvedl Denis.

Aminetzah upozornil, že dříve byly problémy se zásobováním potravinami nejčastěji spojené s počasím. "Nyní však nastala nepředstavitelná situace: válka takovéhoto rozsahu v Evropě, v tak důležité oblasti pro dodávky potravin, jako je Černé moře, a to zejména z hlediska pšenice a hnojiv," dodal.

MMF v úterý varoval, že růst cen potravin a pohonných hmot by mohl výrazně zvýšit pravděpodobnost sociálních nepokojů v chudších zemích. "Bezprostředně po začátku invaze se finanční podmínky v řadě rozvíjejících se zemí zhoršily," upozornil.

Rozsah dopadů války na Ukrajině na globální ekonomiku bude samozřejmě záviset na tom, jak dlouho konflikt potrvá a jak velké škody způsobí. Zatím nic nenaznačuje, že by se Rusko chystalo svůj postoj k Ukrajině v brzké době změnit, ačkoli se stalo terčem rozsáhlých ekonomických sankcí. Podle analytiků není pravděpodobné, že by sankce ruského prezidenta Vladimira Putina od jeho plánů na Ukrajině odradily. Předpokládá se, že tyto plány zahrnují minimálně anexi ukrajinského Donbasu a získání suchozemské cesty k dříve anektovanému poloostrovu Krym, píše CNBC.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Když jsem tu krátce po zahájení sankcí psal, že je nepravděpodobné, že by bylo reálné dosáhnout jejich prostřednictvím ohlášeného cíle, tj. zastavení ruských vojenských akcí, připadal jsem si v nastalé atmosféře málem jako vlastizrádce. Zdá se, že realita začíná jako vždy dohánět ideologii. Soudnému a myslícímu člověku (nemusí být ani analytikem), se nabízí otázka: Má to smysl? Dokonce, i pokud se ztotožním s nejkrajnějšími protiruskými pozicemi, nemusí mně dávat smysl poškozovat masivně vlastní ekonomiku, pokud dopad na mého soka v této hře nepřináší kýžený efekt a mně škodí. To je pak pouze jakési morální sebeuspokojování se. Pokud by to tedy skutečně smysl nemělo, je třeba buďto nasadit vlastní vojenské síly a nebo, pokud bych z jakýchkoli rozumných důvodů usoudil, že to není bezpečné či žádoucí, je třeba sednout si a jednat. Ano jednat i s tím, kterého jsem bezprostředně před tím označil těmi nejhanlivějšími výrazy. Jiné cesty není. Pokud se tedy máme řídit logikou a nikoli emocemi.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se znechucený

Jsme ve válce a to přináší oběti! Co to je, propánajána stále ze hloupé a až nemravné úvahy typu o kolik jednotek procent nám poklesne náš již tak notně vyžraný blahobyt?! Vedle nás umírají lidé a cyničtí ekonomové počítají svá číslíčka, jakoby za každým z nich nebyli skuteční mrtví, ženy, děti, lidé… Řeči o hladomoru mám vůbec nejraději. Zrovna nedávno tu pan Kovanda psal kolik potravin se jen u nás vyhodí. Opravdu by byla taková škoda, kdyby nás současná situace naučila alespoň trochu šetrně zacházet s potravinami, poli, naší Zemí a zdroji obecně? Už se ztratily z našich magazínů ty reklamy na zeštíhlovací programy, diety, zázračné pilulky na hubnutí? Řekl bych spolu s klasikem, že zdroje tu jsou. Jen chtít, vyjít ze své lenosti, pohodlnosti a zejména proruských sympatií napůl koupených levnými croissanty a přetopeným obývákem s vychlazenou dvanáctkou! A jaképak sociální nepokoje? Dle mého by stačilo exemplárně potrestat, zavřít pár proruských švábů, všech těch stále stejných antirouškařů, antivaxerů a podobných křiklounů a bylo by po nepokojích!

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se vystrašený

Já vám nevím, zrovna dnes jsem četla o té staré paní z Hradce Králové, co jí chytili při krádeži potravin, jelikož měla hlad. Může to být náhoda, ale já mám pocit, že to už spíše bude začátek opravdu těžké doby, která nás teď čeká. To rozuzlení bylo moc pěkné, přivolaní strážníci za ní nákup zaplatili ze svého, jenže tohle nepůjde do nekonečna. Děti se nám začínají ve škole odhlašovat z našeho tábora. My učitelé za tím tušíme finanční potíže rodičů, pár těch starších dokonce začalo shánět brigády, třeba i na černo. Uvidíme, co to přinese. Já bych hlavně chtěla apelovat na lidi, aby drželi pospolu, pomáhali si a nenechali si kazit život malichernostmi. Na té Ukrajině vidíme, jak snadné je život ztratit úplně a k čemu vám potom budou nějaké drahé věci, auta, dovolené?