EKONOMIKA

Co se pro nás změní? Gazprom podle Kremlu pracuje na zavedení systému plateb za plyn v rublech

Ruská plynárenská společnost Gazprom pracuje na realizaci prezidentského výnosu, který počítá s platbami za dodávky plynu v rublech. Uvedl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který tím reagoval na dotaz ohledně pokynů Evropské komise (EK) k plánu Ruska.

Evropská komise uvedla, že evropské společnosti budou muset splnit další požadavky, například vydat prohlášení, že považují své smluvní závazky za splněné, jakmile složí na účet peníze v jiné měně než v rublech.

"Všechny kontakty s odběrateli plynu budou uskutečněny prostřednictvím Gazpromu, takže Gazprom zveřejní informace o výsledcích jednání," řekl Peskov. Gazprom se k tomu odmítl vyjádřit.

Zdroj obeznámený s rozhovory s odběrateli plynu uvedl, že zatím není jasné, jak bude systém realizován. Práce na něm však pokračují.

Ruský prezident Vladimir Putin požaduje, aby firmy ze zemí, které podle označení Ruska nejsou přátelské, platily za odběr plynu v rublech. Systém plateb má fungovat tak, že si otevřou účet u Gazprombank, kam složí částku v eurech nebo dolarech. Tyto peníze pak budou převedeny na rubly.

Peskov dodal, že první platby za dodávky plynu podle Putinova dekretu se očekávají v květnu.

Většina evropských odběratelů ruského plynu zpočátku platby v rublech odmítala. Moskva však Evropu varovala, že pokud nebude platit v rublech, Rusko dodávky plynu přeruší. Několik odběratelů ruského plynu tak od té doby uvedlo, že by mohli na požadavky Moskvy přistoupit.

Ruský rubl včera pokračoval v růstu, vůči euru vystoupil na více než dvouleté maximum 75,95 rublu. Později část zisků smazal a pohyboval se blízko závěru z předchozího dne. Mírné zisky si připisoval i k dolaru. Pomáhá mu blížící se termín platby daní a možné snížení úrokových sazeb v tomto týdnu.

Sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu koncem února vedly k propadu rublu na rekordní minima, později se však ruská měna zotavila. Pohyb kurzu rublu teď ovlivňují omezení pohybu kapitálu, k nimž ruská centrální banka sáhla, když na ni západní země uvalily sankce.

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Za stávající situace je pochopitelné, že Ruská federace tlačí na to, aby se platby dodávky za zemního plynu realizovaly v rublech. I když rostoucí síla rublu nevyplývá z posilování ekonomiky, ale primárně ze zásahů centrální banky, tak všeobecně platí, že sílící měna poškozuje export. A ruská ekonomika z větší části stojí právě na exportu nerosných surovin. Podle některých odhadů až 85 % příjmů ruského federálního rozpočtu plyne právě z vývozu komodit, jako jsou ropa, zemní plyn a uhlí. Pokud by tedy byly nasmlouvané částky placeny v eurech, tak při rostoucím kurzu rublu vůči euru Ruská federace reálně ztrácí část zisků. Prozatím se ovšem trh chová tak, že nepředpokládá přechod na platby v rublech.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se překvapený

Řekl bych, že je to hra nervů. Rusko je sice závislé na vývozu surovin, ale Evropská unie je zase závislá na jejich dovozu. Asi 40 % spotřeby plynu v Evropské unii pochází právě z Ruska a v Německu je to dokonce až 60 %. Takže jedna i druhá strana si sice může vyskakovat, jak chce, ale realita je realita. Teď se ukáže, kdo je tvrdší a kdo ustoupí. Anebo to taky zůstane jenom ve sféře siláckých slov a výhružek. Pozastavení dodávek plynu Polsku a Bulharsku je právě takovou výhružkou. Na druhou stranu si řekněme, že působí trochu trapně, když Poláci hrozí Putinovi pěstičkou a dovážejí od něj plyn a uhlí jako vzteklí. Podle mě Rusko navíc chce získat pro rubl významnější postavení, aby sloužil jako rezervní nebo mezinárodní měna. Uvidíme, jak se tohle bude líbit Číňanům, ty mají zase jiné plány.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se vystrašený

Když ten plyn Rusové utípli Polákům a Bulharům, tak nám ho mohou zastavit taky. Co pak budeme dělat? Všichni v televizi říkají, jak jsme na to připravení, ale moc jistá si tim nejsem. A na hezkejch slovech ministrů večeři neuvařím. Já nevim, v čem je problém. Tak dejte Putinovi ty rubly, a je to. Když sem jela do Rakouska, tak sem si taky musela rozměnit český koruny na eura. Mě se někdy zdá, že ty lidi nahoře žijou v nějakym jinym světě. No, když má někdo plat čtyřicet tisíc, tak se mu to žije, ale co obyčejný lidi? Řikal mi brácha, že i sušička obilí je u nás teďkon předělaná na plyn, protože ekologové kvůli mazutu prskali. Když sme si chtěli hrát na zelenou planetu, tak si teďkon moc vyskakovat nemůžeme.