EKONOMIKA

Covid a lyžařské radovánky: budou další obětí státních restrikcí po hostinských i vlekaři a provozovatelé ubytování na horách?

Zimní dovolená patří v naší zemi k těm tradičním způsobům trávení volna a také proto je na ni navázaná nemalá část turistického podnikání. Co konkrétně hatí plány turistů i podnikatelů ukazují výsledky nového průzkumu.

Od trávení zimní dovolené v tuzemsku 23 procent Čechů podle průzkumu státní agentury CzechTourism odrazují restrikce a další nařízení související s pandemií koronaviru. Kvůli nedostatku financí zimní pobyt v ČR neplánuje 26 procent turistů, 16 procent lidí se rozhodne až podle dalšího vývoje situace. Naopak 43 procent Čechů hodlá v tuzemsku zimní dovolenou strávit. Nejčastěji se na ní hodlají věnovat pěší turistice, lehčím procházkám s rodinou a sjezdovému lyžování. Výsledky listopadového průzkumu dnes agentura CzechTourism zveřejnila v tiskové zprávě.

Mezi další důvody, proč se Češi na zimní pobyt v tuzemsku nevydají patří to, že obvykle v tomto období na dovolenou nejezdí, obávají se nákazy nebo dávají přednost pobytům v zahraničí. Zimní dovolenou v cizině plánuje 27 procent Čechů, nejčastěji mladí mezi 18 a 30 lety a lidé s nejvyššími příjmy.

Domácí turisté, kteří chystají zimní pobyt v ČR, nejčastěji podle průzkumu vyrazí do Olomouckého kraje, a to 24 procent z nich. Do Libereckého kraje plánuje vyjet 22 procent Čechů, 19 procent respondentů chce zimní dovolenou strávit v Královéhradeckém kraji. Z ubytování zvolí 50 procent oslovených penzion, 30 procent se chce ubytovat v hotelu vyšší kategorie.

Na zimní dovolené v tuzemsku hodlají Češi strávit v průměru osm dní, plánují utratit zhruba 6500 korun za osobu. Hlavní část výdajů, přibližně polovina, bude za ubytování. Za stravu lidé počítají vydat asi pětinu připravených financí. Na kulturu v průběhu dovolené má každý člověk připraveno asi 1000 korun.

Ředitel CzechTourism Jan Herget věří, že lyžařské areály budou moci fungovat. "Loňská sezona ukázala, že uzavření lyžařských vleků pouze přimělo návštěvníky hor vymýšlet si alternativní způsoby vyžití, které byly bez kontroly a na nasněžených sjezdovkách způsobovaly problémy. Podle průzkumu plánuje polovina dotazovaných vyjet na sjezdovky a dalších čtyřicet procent na běžky," uvedl.

Průzkumu se účastnilo 1000 respondentů, zpracoval ho Institut turismu agentury CzechTourism. Sběr dat zajistila agentura MindBridge Consulting.

ČTK | byznysvcesku.cz

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Tak další obětí jsou v tuto chvíli především lidé bojující o život v nemocnicích případně zdravotnický personál, který se o ně musí starat. Už začínám být na tyto články podsouvající vinu státu, který se snaží jen plnit svoji základní povinnost a to chránit občany, alergický. Spíše bych publikoval texty ve smyslu, že neochota některých dodržovat základní lidskou slušnost a ohleduplnost, jejich chamtivost je to, co zabíjí!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Bratr pracoval celý život jako psychoterapeut. Pokaždé, když jsem mu někoho ze svých známých doporučoval do jeho, mimochodem vynikající, péče, vždy se jen pousmál a říkal: „Jožko, každá pomoc má jednu základní podmínku, musí být chtěná. Nevyžádaná pomoc a záchrana někoho, kdo o ni nestojí, ještě nikdy nikomu nepomohla, ba naopak.“ Tak na tyhle jeho slova já si vždycky vzpomenu, když se na obrazovce objeví ministr zdravotnictví s premiérem a jímavými či tu zase akčními hlasy oznamují, čím že nás to budou tentokrát zachraňovat. Jediný výsledek už brzy bude, že lidé nebudou věřit ani těm pár doporučením, které mají opravdu smysl. To chcete?!

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Tak, já samozřejmě jsem pro to epidemii nepodcenit, ale opravdu jsou ty hory a sjezdovky tím místem, kde se vir nejvíce roznáší? Začínám být z dětí zoufalá. Opravdu se nehýbou, tloustnou přímo před očima, ztrácejí i takové ty pohybové dovednosti, vidím na nich ten úpadek kondice. Tento týden jsou zase dvě třetiny školy v karanténě, lyžařský výcvik jsme rušili a to nám správce penzionu slíbil, že ho budeme mít celý pro sebe. Nezlobte se a já děti stále napomínám, aby byly zodpovědné a ohleduplné, ale (prakticky) zakázat zvláště těm z měst alespoň jednou za rok se vyskotačit na sněhu po tomto všem, to už se mi nechce věřit, že to je rozumné, že to někdo myslí vážně. Vždyť za nás se jezdilo na hory jako do lázní, nabrat sílu, zlepšit imunitu. V těch průmyslem znečištěných městech to měly děti dokonce státem organizované a teď toto!?!

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

My bydlíme pod horama a lyžovat jsme byli tak maximálně, když jsem já byla na lyžáku se školou někdy v osmičce. Moje děti už nebudou mít ani to. Je to vlastně ale asi jedno, stejně bysme na to neměli peníze, tak zas to dětem nebude líto, že nikam nepojedou. Alespoň se zatím můžou vylítat venku. Ve městech prej chodily udání i na ty děti a zavírali jim snad i hřiště. Tady na vesnici si stejně hrajou všichni se všema na jedný hromadě sněhu, tak já už tomu nerozumím. Ve škole chvíli ty hadry nosej, pak zase ne, na lyžák jet nemůžou, do tělocvičny můžou… Je tohle normální?