COVID19

EKONOMIKA

V COVID Nepokryté náklady jsou žádosti za 836,5 mil. Kč, příjem brzy skončí

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v programu COVID Nepokryté náklady pro podnikatele zasažené protiepidemickými opatřeními eviduje k dnešku 1781 žádostí za 836,5 milionu korun. Zájemci o kompenzace jich zatím dokončili a podali zhruba 54 procent v objemu asi 670,2 milionu korun, další mají rozpracované. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK sdělil Marek Vošahlík z tiskového oddělení MPO. Čas na podání žádostí mají podnikatelé do úterý 17. května. Na pomoc jsou vyčleněny dvě miliardy korun.

EKONOMIKA

Občané Šanghaje bojují s cenzurou: zážitky z COVID lockdownu zpracovávají jako NFT

Měsíční lockdown Šanghaje kvůli onemocnění COVID-19 si jeho obyvatelé připomínají i na blockchainu. Videa, fotografie a umělecká díla zachycující těžké časy razí jako nezaměnitelné tokeny, aby umožnili jejich sdílení a ochránili je před smazáním.

EKONOMIKA

Pneumatiky rekordně podraží. Nejsou ruské saze a v Číně opět zuří covidová pandemie

Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.

EKONOMIKA

Prazdroji loni kvůli dopadům pandemie koronaviru klesly prodeje v ČR o tři procenta

Plzeňskému Prazdroji loni kvůli dopadům pandemie koronaviru druhým rokem klesl prodej piva v ČR. V loňském roce se snížil meziročně o tři procenta na 6,5 milionu hektolitrů. O rok dříve byl meziroční pokles osmiprocentní.

EKONOMIKA

Tesla tvrdí, že se snaží zachovat výrobu v šanghajské továrně

Americký výrobce elektromobilů podle interního sdělení a oznámení zaslaného dodavatelům na dva dny pozastavil výrobu ve své šanghajské továrně, protože Čína zpřísňuje opatření k omezení nejnovější epidemie v zemi.

EKONOMIKA

Asociace: Češi si za pandemie odvykli chodit do restaurací na obědy

Češi si za pandemie koronaviru odvykli chodit do restaurací na obědy. Právě u polední nabídky sledují provozovatelé stravovacích provozů podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) enormní propady. Tržby z obědů přitom dříve pokrývaly fixní náklady. Situaci zhoršilo také zavedení stravenkového paušálu. ČTK to řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner.

EKONOMIKA

Americký výrobce léků Moderna se díky vakcíně proti covidu-19 dostal ze ztráty

Americká biotechnologická společnost Moderna vykázala v loňském roce čistý zisk 12,2 miliardy USD (274 miliard Kč) ve srovnání se ztrátou 747 milionů USD o rok dříve. Jediným komerčně dostupným přípravkem firmy je vakcína Spikevax proti covidu-19 a Moderna současně ve svém sdělení zvýšila výhled tržeb z prodeje této vakcíny.

EKONOMIKA

Vláda schválila kompenzace pro podnikatele, dá na ně do pěti mld. Kč

Vláda včera podle premiéra Petra Fialy (ODS) schválila kompenzace pro podnikatele. Z rozpočtu na ně dá do pěti miliard korun. K dispozici budou čtyři programy podpory.

EKONOMIKA

Covid nese. AstraZeneca loni díky vakcíně zvýšila tržby o 41 procent

Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca, která je jedním z výrobců vakcíny proti covidu-19, loni zvýšila tržby o 41 procent na 37,4 miliardy dolarů (zhruba 796 miliard Kč). Firma dnes uvedla, že s dalším růstem počítá i letos, i když příznivý vliv prodeje vakcíny slábne. Výsledek za čtvrté čtvrtletí překonal odhady analytiků a firma se rozhodla, že poprvé za deset let zvýší dividendu.

EKONOMIKA

Nejsi očkovaný? Máš padáka! Firmy začínají propouštět své neočkované zaměstnance

Americká divize společnosti T-Mobile se připravuje propustit všechny své zaměstnance, kteří nejsou očkování proti covidu. Pokud si zaměstnanci nezajistí plné očkování do 2. dubna letošního roku, čeká je vyhazov. Zprávu dnes přináší agentura Bloomberg, které měla možnost nahlédnout do dokumentů z vnitřní komunikace firmy.

EKONOMIKA

Lidi nechodí, nejezdí; číšníci dříve pivo roznášeli, dnes jej rozvážejí

Strach z inflace je podle Českého statistického úřadu momentálně mezi Čechy největší v historii měření. Na vlastní kůži to pociťují třeba hostinští nebo taxikáři. Lidé totiž omezují zbytné výdaje, neboť se bojí, že by třeba kvůli růstu cen energií nemuseli „vyjít“. Firmy jsou zase rády, že šetří za novoroční večírky – a ještě přitom mají po ruce zdůvodnění: omikron.

EKONOMIKA

Dotační premianti. Nejvíce z Antiviru dostaly automobilka, firma s e-shopy a kasino

Největším příjemcem peněz z programu Antivirus byla automobilka Škoda Auto. Stát jí v době epidemie na mzdy poskytl přes 1,33 miliardy korun. Druhou nejvyšší podporu získala společnost HP TRONIC Zlín, pod kterou spadá Datart či některé e-shopy s elektronikou a spotřebiči. Z veřejných peněz na výdělky dostala 252,8 milionu korun.

EKONOMIKA

Britský automobilový průmysl má za sebou nejhorší rok za 65 let

Loňský rok byl pro britský automobilový průmysl nejhorší od roku 1956. Především kvůli celosvětovému nedostatku čipů vyrobil jen 859.575 aut, což je o 6,7 procenta méně než v prvním koronavirovém roce.

EKONOMIKA

A je to tu zase! Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v lednu zpomalil, omikron zasáhl služby

Restrikce související s novou koronavirovou variantou omikron totiž nepříznivě zasáhly sektor služeb. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila organizace IHS Markit. V Německu je vývoj příznivější, ve Francii naopak horší.

EKONOMIKA

Jaká bude nakonec cena za COVID? MMF předpokládá, že zvýší odhad ztrát způsobených světové ekonomice

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že zvýší svůj odhad ztrát způsobených světové ekonomice pandemií covidu-19. Uvedla to dnes šéfka fondu Kristalina Georgievová. Nynější odhad předpokládá, že pandemie globální hospodářství do roku 2024 připraví o 12,5 bilionu dolarů (267 bilionů Kč)

EKONOMIKA

Cestující v řadě měst si za MHD připlatí, jinde navýší kompenzace radnice

Lidé v řadě měst České republiky si v novém roce připlatí za cestování městskou hromadnou dopravou (MHD). Dopravní podniky v Českých Budějovicích, Opavě i dalších městech navýšily ceny jízdného kvůli rostoucím nákladům způsobených cenami energií či inflací a dál klesajícím tržbám způsobených pandemií koronaviru.

SPOLEČNOST

Vánoce v zákopech studené občanské války. Bude líp?

Adventní čas léta Páně 1914 nalezl statisíce chlapců a mužů z obou bojujících stran tehdejší Velké války v zákopech západní i východní fronty. Válka tehdy byla ještě mladá a proto našla chlapce a chlapy v adventním čase ještě s náznaky lidství, neopotřebované pozdějším dlouhotrvajícím konfliktem. Možná proto mohlo dojít k slavnému Vánočnímu zázraku, kdy na Štědrý den utichly na malou chvíli boje na západní frontě a pozorovatel tak mohl spatřit (ve válce nebývalé) projevy nečekaně smířlivé, nebojové.

EKONOMIKA

Problémy českých stavitelů: Menší možná budou muset odložit nebo prodat své projekty

Menší stavitelé možná budou muset příští rok odložit nebo prodat své projekty kvůli vyšším cenám práce a stavebnin. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Cihlářský svaz Čech a Moravy (CSČM). Situaci v oboru bude podle svazu výrazně ovlivňovat i zdražování dopravy, zvyšování úrokových sazeb, inflace a ceny emisních povolenek.

SPOLEČNOST

Zase nás ubylo. Jako když vymře celé okresní město

„Počet obyvatel naší země začal rychle klesat. Alarmující jsou počty zemřelých lidí. Zneklidňující je i skutečnost, že z naší země odchází více lidí, než se k nám stěhuje. Oproti předchozím rokům se jedná o zásadní změnu trendu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Zbrojovky jedou. Celosvětový prodej zbraní navzdory pandemii loni vzrostl

Prodeji zbraní se i v době pandemie nemoci covid-19 dařilo, ekonomické problémy související s pandemií hospodaření předních světových výrobců zbraní neublížily. Stovka největších zbrojních společností prodala v loňském roce obranné vybavení a vojenské služby za 531 miliard USD (12 bilionů Kč) což po očištění o měnové vlivy představuje meziroční nárůst o 1,3 procenta.

EKONOMIKA

Pandemický rok změnil stravování Čechů: Loni méně pili, zato jedli více ovoce či rýže

Koronavirová epidemie mění i stravovací návyky Čechů. Spotřeba alkoholu byla loni kvůli uzavření restaurací nejnižší od roku 1996. Naopak rýže a luštěnin lidé snědli nejvíc od začátku sledování, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově podle něj loni spotřeba potravin v Česku stoupla.