EKONOMIKA

ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Vyjádření operátorů ČTK zjišťuje. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

"ČTÚ shledal trh velkoobchodního přístupu k mobilním službám vhodný k ex ante regulaci a nalezl podniky se společnou významnou tržní silou. Dokončená analýza obsahuje i návrh nápravných opatření. K dnešnímu dni a ani ve střednědobém výhledu následujících pěti let nelze bez regulačního zásahu očekávat zásadní změnu v míře efektivní hospodářské soutěže," uvedla Tereza Meravá za tiskové oddělení ČTÚ.

Regulovaná velkoobchodní cena mobilních dat má virtuálním operátorům umožnit replikovat nabídky mobilních síťových operátorů a soutěžit s nimi na trhu

Analýza, kterou úřad v minulých dnech dokončil, nalezla na trhu řadu selhání. Jedním z nejdůležitějších je fakt, že velkoobchodní cena dat za jeden přenesený MB v období 2015 až 2020 byla vždy vyšší nebo minimálně rovna ceně maloobchodní. V roce 2020 dosáhla průměrná maloobchodní cena jednoho MB dat úroveň přibližně 0,05 Kč bez DPH a průměrná velkoobchodní cena úroveň 0,09 Kč bez DPH. Velkoobchodní cena tedy činila téměř dvojnásobek maloobchodní ceny. To podle ČTÚ znamená, že virtuální operátoři nemohou ziskově replikovat a svým zákazníkům nabídnout prakticky žádný z maloobchodních tarifů zahrnujících objem dat nad dva GB nabízený operátory síťovými.

"Důležitým milníkem byl okamžik, kdy T-Mobile vypověděl smlouvy vícero virtuálním operátorům. Jejich existence obecně není v situaci, kdy je velkoobchodní cena mobilních dat výrazně vyšší než maloobchodní, dlouhodobě ekonomicky možná. Máme zprávy, že podnikání mnohých z nich je přímo ohroženo v blízké době. Bylo tedy třeba přikročit k činu. Klíčové samozřejmě bude, jakým způsobem se k navržené regulaci postaví Evropská komise," dodala předsedkyně rady ČTÚ Hana Továrková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nedávno uvedlo, že cena mobilních dat v Česku klesla za poslední dva roky o polovinu, od roku 2011 jde o desetinásobné snížení. Za poklesem je podle něj zejména zavedení neomezených datových tarifů a posílení konkurence.
 

ČTK | byznysvcesku.cz

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Mobilní operátoři jsou příliš velcí hráči, užívající nákladnou infrastrukturu enormně náročnou na vstupní investice, kde běžná konkurence nemá šanci se prosadit nikdy. Navíc jde o technologie, které jsou z podstaty věci do jistě míry strategické. Tam do toho budou vstupovat vyšší, rozuměj státní či unijní zájmy víceméně vždy. Regulaci vnímám jako dobrou a potřebnou. Je navíc faktem, že pokud chce EU dále prosazovat své odvážné plány, je třeba, aby dostupnost tohoto druhu služeb byla maximální, jinak vznikne klasické úzké místo bránící další digitalizaci a tím pádem i modernizaci celé společnosti.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Tohle je jednoduše apriorní nedůvěra k trhu. On by to samozřejmě trh časem vyřešil. Stalo by se tak přirozeně, čistě a bez skrytých více nákladů přenesených do celé společnosti. Jenže naši centrální plánovači na trh prostě nevěří. Své výsledky chtějí jednak hned a potom také přesně podle svých přání, představ, rozkazů. To, že se mohou a také často mýlí, je nezajímá. Na rozdíl od firem a daňových poplatníků oni náklady, rizika svých nápadů nikdy nenesou.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

To mělo být přece už dávno. Máme nejdražší data široko daleko. Navíc stát chce po nás čím dál častějc různý prokazování a elektronickou komunikaci, tak ať se stará. Nějaký základní objem dat by měl být pro každýho zadarmo!

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Viděla jsem na jednu stranu teď v uplynulé době covidových uzávěr obrovský problém s distanční výukou části dětí, jejichž rodiče nedisponovali potřebným připojením a když jsme jim nakonec nějaká data zajistili, vyvstal na straně druhé problém nový. Tyto stejné děti trávily na internetu veškerý svůj volný čas a do školy se nám vracely s nadváhou a nežádoucími návyky až závislostmi. Je mi jasné, že tento problém není řešitelný nedostupností dat, ale každá mince má dvě strany nejen v tomto případě.