EKONOMIKA

CzechTrade: V Kazachstánu mohou mít české firmy nyní větší šance než dříve

V Kazachstánu mohou mít české firmy po utichnutí nedávných nepokojů podle české státní agentury CzechTrade vyšší šance než dříve. Objem možností se nezměnil, ale některé západoevropské společnosti by se mohly ze země na čas stáhnout. Pro Českou republiku skončila od 1. ledna vízová povinnost, přístup do středoasijské země je tak jednodušší. Stačí cestovní pas a potvrzení o negativním PCR testu na koronavirus. Novinářům to dnes při on-line setkání řekl ředitel zahraničních kanceláře CzechTrade v Kazachstánu Petr Jurčík.

Země se po nepokojích nyní vrací do běžného režimu, situace je podle Jurčíka klidná. Zatím je těžké předpovídat další vývoj z hlediska obchodu, ale nic nenasvědčuje jakýmkoliv zásadním výkyvům, uvedl Jurčík. Letiště největšího kazachstánského města Almaty je podle něj otevřené od pátku pro vnitrostátní i mezinárodní lety. Do středy fungovalo jen za denního světla, za tmy bylo uzavřené, ode dneška je znovu v provozu v běžném čtyřiadvacetihodinovém režimu.

Agentura CzechTrade v Kazachstánu připravuje na letošní rok dvě oborové mise. První, zaměřená na dodávky technologií pro elektrárny, se měla uskutečnit v březnu. Kvůli koronavirové situaci ji agentura odložila a bude se konat na přelomu května a června. Mise zaměřená na metalurgii by se měla uskutečnit v původním termínu na konci dubna, podle Jurčíka je na ni přihlášeno poměrně dost českých firem.

Uvedl, že v Kazachstánu se očekávají větší investice do infrastruktury a zemědělství. Země se také zavázala k výraznému snížení emisí průmyslových objektů do roku 2025, příležitosti tak budou podle Jurčíka i v tomto odvětví.

Do Kazachstánu z ČR za prvních deset měsíců loňského roku putovalo zboží za 3,9 miliardy korun, opačným směrem za 12,8 miliardy korun. České firmy do země dodávají hlavně telefony a stroje na zpracování dat. Jurčík doplnil, že Kazachstán do ČR dováží zhruba čtvrtina veškeré ropy, která se v tuzemsku zpracovává. Je tak třetím největším jejím dodavatelem.

Nepokoje v Kazachstánu začaly 2. ledna jako nenásilné protesty proti zdražení pohonných hmot, později ale dav zaútočil na vládní budovy v několika městech. Režim nakonec masové demonstrace krvavě potlačil. Prezident Kasym-Žomart Tokajev povolil střelbu do demonstrantů ostrými náboji a požádal Rusko a další postsovětské státy o vojenskou pomoc. Podle oficiálních údajů zahynulo nejméně 225 lidí. Události v zemi budou mít dlouhodobější a mezinárodní bezpečnostní důsledky, řekl dnes na jednání sněmovního zahraničního výboru ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

ČTK | byznysvcesku.cz

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Kazachstán je zajímavou a slibnou ekonomikou, proto by neměl být při zvažovaných obchodních záměrech nebo investicích opomíjen. Určitý problém spočívá v tom, že jeho hospodářství není dostatečně diverzifikované, přičemž největší odvětví tvoří těžba ropy a zemního plynu. Nesmíme navíc zapomínat, že Kazachstán zajišťuje 35 % světové produkce uranu. V tom je jistá slabina jeho ekonomiky, která je do značné míry závislá právě na cenách nerostných surovin. Projevilo se to např. před rokem 2016, kdy se země právě kvůli klesající ceně ropy dostala do krize. Ale obecně lze říct, že se Kazachstán rozvíjí dobrým směrem, a ačkoliv se HDP země snížilo o 3 % kvůli poklesu sektoru služeb během pandemie covidu-19, reálný sektor ekonomiky výrazně vzrostl. Pokud byla řeč o obchodních záměrech, tak zemědělství je bezesporu dobrou oblastí. V současnosti se pro zemědělskou výrobu sice využívá cca jen 30 % půdy, ale přibližně 75 % území je považováno za potencionálně vhodných k jejímu rozšíření.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Mě snad šálí zrak! Jak vůbec může někdo zvažovat, neřkuli nabádat k obchodování s totalitní nedomokracií?! To už jsme úplně zapomněli na odkaz a hodnoty Václava Havla? Vždyť soudruh Tokajev, který nedávno vydal rozkaz ke střílení do demonstrantů, je ubohá Putinova loutka. Neprodal bych jim ani knoflík a nekoupil od nich ani jednu matrjošku. Kazachstán pro nás není žádná strategická země, abychom se museli odlidšťovat a ztrácet sebeúctu.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Zdá se, že někteří znají Kazachstán jenom z Borata nebo České televize, což konec konců vyjde na stejno, pokud jde o hodnověrnost informací. Obchod je prostě obchod a je jedno s kým. Když na to přijde, tak Američani nebo Němci bez ostychu obchodují s kdejakým diktátorem, jestliže se jim to vyplatí. Ostatně, doporučuji si zjistit, jaká je obchodní bilance těchto zemí právě s Kazachstánem. Ve srovnání s nimi jenom paběrkujeme. A to odvolávání se na hodnoty Václava Havla už mi, s prominutím, také pije krev. Je to ten Havel, který prodal Lucernu estébákovi Junkovi a žádnými zvláštními traumaty kvůli tomu netrpěl?