EKONOMIKA

CZ.NIC by mohl na konci května přestat blokovat dezinformační weby

Internetové sdružení CZ.NIC by mohlo na konci května přestat blokovat osm dezinformačních webů, jejichž domény znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Pominuly totiž důvody jejich pozastavení. Pro případné pokračování blokace bude požadovat příkaz soudu, policie nebo kompetentního orgánu státu.

Hlavním cílem tohoto opatření v době zahájení agrese Ruské federace bylo omezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat tuto agresi. Záměrem sdružení bylo podle výkonného ředitele Ondřeje Filipa bránit ohrožení počítačové bezpečnosti, ke kterému šířením takových informací prostřednictvím elektronických prostředků docházelo.

"Sdružení CZ.NIC již od začátku jasně deklarovalo, že se jedná o mimořádné a bezprecedentní opatření, které bude v souladu s pravidly registrace jmen domén každý měsíc přezkoumáváno. Smyslem bylo vytvoření časového prostoru pro reakci příslušných orgánů veřejné moci, nikoliv trvalá blokace pouze z rozhodnutí sdružení. Také proto sdružení hned na počátku vyzvalo vládu ČR k přijetí systémových opatření v oblasti prevence a zamezení šíření dezinformací v on-line prostředí," podotkl Filip.

Pro blokování konkrétních webů podle výkonného ředitele telekomunikační firmy WIA Filipa Maliny stále schází potřebná legislativa. Nejednoznačná jsou v tuto chvíli i kritéria pro definování dezinformací. Vláda se přitom podle něho už v lednu ve svém programovém prohlášení zavázala, že do konce letošního roku vznikne platforma pro efektivní postup proti dezinformacím a hybridním hrozbám.

"Apelujeme na systematický postup a tvorbu regulérní legislativy, která jasně určí odpovědnost za rozhodování o blokování jakýchkoliv zdrojů. Rozhodování o tom, které dezinformační weby budou vypnuty, operátorům jako komerčním subjektům nepřísluší a necítíme se k tomu kompetentní. Respektujeme doporučení státních institucí, uvědomujeme si závažnost situace, ale aktivní by měl být určitě právě stát,“ dodal Malina.

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) novinářům ve Sněmovně řekl, že blokování dezinformačních webů není politickým rozhodnutím. "V počátku války rozhodně vláda nijak nebránila a nezasahovala proti tomu, aby čistě lživé weby podporující ruskou agresi byly blokovány. Ale v zásadě v tento moment instrumentů na to, jak situaci udržet nadále tímto způsobem, příliš nemáme, je to finálně rozhodnutí CZ.NIC," poznamenal.

CZ.NIC zablokoval weby Aeronet.cz, Protiproud.cz ,Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Na začátku března pak mobilní operátoři zablokovali stránky cz.sputniknews.com, Cz24.news, Nwoo.org, Slovanskenebe.com, Svobodnenoviny.eu a Zvedavec.org.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

Jde tady o čistý alibismus tváří v tvář zatím ještě stále právnímu státu. To je vlastně dobrá zpráva. Abychom si rozuměli. Dobrá zpráva není to, že si soukromé sdružení převezme pravomoci státní správy, to je za jistých okolností dokonce trestný čin. Dobrou zprávou není ani to, že se vláda snaží své přání jaksi bokem protlačit přes takové sdružení namísto toho, aby postupovala standardně, tj. přes soudy. To dobré na tom je, že si tu skutečnost zjevné neoprávněnosti všichni aktéři uvědomují a snaží se ji přehrát na druhou stranu. Nic moc to tedy není tak jako tak, ale je to rozhodně lepší než nedávné suverénní vyjadřování ve stylu „my, kteří bojujeme za vyšší pravdy, jsme oprávněni k čemukoli“. Doufám, že ty postižené weby případné soudy vyhrají. Nikoli pro svůj vesměs příšerný obsah, ale právě pro potvrzení oné právnosti a ústavnosti v naší zemi.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se naštvaný

Dávno už tu měla být legislativa, která jasně definuje a postihuje šíření nepravd ve veřejném prostoru za využití moderních technologií. Soudobé internetové nástroje tyto jinak okrajové bláboly a lži neúměrně zesilují a proto tak, jako existuje vyšší trestní sazba za zločin provedený ve zločinném spolčení, mělo by být ve zvýšené míře sledováno a postihováno i toto s ohledem na společenskou nebezpečnost. Řeči o cenzuře mohou šířit jen nějací prokremelští trolové. Soudnému člověku je jasné, že pokud si otrávíme své informační studně, svá média i jen trochou jejich jedu, je s demokracií konec. Relativizovat lze nakonec všechno a přesně to je cíl našich nepřátel.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Takže pan ministr si prostě kákl do gatí. Někdo mu asi konečně vysvětlil co může a co ne. Celý slavný sdružení už za něj dál kaštany z ohně tahat nechce, kdo by se taky chtěl nechat popálit za cizí zájmy, že jo? Takže budou ještě chvilku pindat ty svoje pěkný řečičky a nakonec nám schválej nějakej krásnej náhubkovej zákon. Bude to pro naše dobro samozřejmě, jak jinak! Řek bych, že to bude nejspíš v nouzovým stavu za další kovidový nebo uprchlický vlny. To je vyzkoušenej postup, to se osvědčilo. V Český televizi k tomu udělaj prima nestrannej diskusní pořad a světe div se, všichni pozvaný nezávislý odborníci budou mít jeden názor. Toho jednoho chudáka, co si jako bude myslet trochu něco jinýho, moderátor spolu s ostatnímu uřve do bezvědomí. Jak já sem rád, že máme tu svobodu a demokracii!