EKONOMIKA

Další oběť čipového hladomoru: Globální výroba Toyoty v říjnu klesla o více než čtvrtinu

Celosvětová produkce největší japonské automobilky Toyota Motor se v říjnu propadla meziročně o 25,8 procenta na 627.452 vozů. Pokles utrpěla už třetí měsíc za sebou, oznámila dnes firma, která se podobně jako její konkurenti potýká s nedostatkem čipů i dalších součástek.

Pokles produkce Toyoty zpomalil oproti září, kdy činil 39,1 procenta. Výroba nicméně výrazně zaostala za firemním plánem, podle kterého měla Toyota v říjnu vyrobit 880.000 vozů, upozornila agentura Kjódó.

"Nadále pozorně sledujeme šíření covidu-19 a vývoj kolem nedostatečných dodávek dílů. Díky spolupráci s dodavateli nicméně očekáváme, že naše výrobní plány se budou od listopadu nacházet na vysokých úrovních," napsala Toyota ve své dnešní zprávě.

Automobilka nedávno uvedla, že v listopadu hodlá vyrobit 850.000 až 900.000 vozů. V celém finančním roce, který skončí v březnu, nyní počítá s výrobou devíti milionů vozů. Původně přitom celoroční produkci odhadovala na 9,3 milionu.

Toyota působí také v České republice, v Kolíně zaměstnává asi 2500 lidí. Představuje jednoho z největších exportérů v Česku a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku.

Čipy se stávají čím dál důležitější součástí automobilů. Jejich globální nedostatek nyní omezuje výrobu v automobilovém průmyslu po celém světě, včetně České republiky. V říjnu se produkce automobilů v Česku kvůli odstávkám způsobeným nedostatkem čipů propadla meziročně o 47 procent na 68.202 vozů.

ČTK | byznysvcesku.cz