Daně

EKONOMIKA

Evropský parlament podpořil minimální sazbu daně pro velké firmy

Evropský parlament naprostou většinou hlasů podpořil zavedení minimální sazby daně pro velké společnosti. Vyzval také členské země, aby po pěti letech umožnily revizi, která by zhodnotila, zda není toto rozhodnutí nutné zpřísnit. Informovala o tom agentura Reuters.

EKONOMIKA

Odbory chtějí v příštích letech prosazovat zkrácení pracovní doby či změny daní

Odbory se chystají v příštích čtyřech letech prosazovat zkrácení osmihodinové pracovní doby v Česku o půl hodiny bez snížení výdělku, dřívější penzi pro náročné profese a uzákonění pětitýdenní dovolené. Bránit chtějí zvyšování plateb od pacientů ve zdravotnictví i snižování sociálních odvodů. Usilovat chtějí o změny daní. Postup do roku 2026 a úkoly pro předáky schválili dnes odboráři Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) na sjezdu v Praze. Usnesení a program na čtyři roky má ČTK k dispozici.

EKONOMIKA

Ukrajina představila ekonomická opatření proti dopadům války na podniky

Ukrajinský parlament schválil opatření, která mají pomoci tamním podnikům během války s Ruskem. Zahrnují i snížení daní na jednotnou sazbu dvě procenta, informoval dnes ukrajinský premiér Denis Šmygal. Vláda též bude financovat program půjček pro zemědělce v hodnotě 25 miliard hřiven (bezmála 19 miliard Kč).

EKONOMIKA

Ukrajinci nemusí vykazovat ukořistěné ruské tanky a vojenskou techniku v daňovém přiznání

Ukrajinské úřady tvrdí, že ukořistěné ruské tanky nebudou započítávány do zdanitelného příjmů občanů. Ukořistění takového materiálu bude považováno za

EKONOMIKA

Sláva! Den daňové svobody bude letos 18. června, dříve než loni

Češi letos budou na odvody daní pracovat 169 dnů. Díky letošní změně daní to tak bude o tři dny méně než loni. Den daňové svobody podle výpočtů poradenské společnosti Deloitte tak letos připadá na 18. června. Deloitte to dnes sdělila ČTK. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu.

EKONOMIKA

Úřady v roce 2021 vymohly více než třetinu z 24,8 miliardy Kč nedoplatků daní

Finanční úřady loni získaly zhruba devět miliard korun z 24,8 miliardy korun vymáhaných daňových nedoplatků. Úspěšnost vymáhání nedoplatků ve srovnání s předchozím rokem i přes dopady pandemie stoupla. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla finanční správa.

EKONOMIKA

Elon Musk věnoval na charitu akcie Tesly v hodnotě téměř šesti miliard dolarů

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk loni v listopadu věnoval přes pět milionů akcií firmy na charitu. Jejich hodnota podle tehdejších průměrných cen činila zhruba 5,74 miliardy dolarů (124 miliard Kč)

EKONOMIKA

Ministerstvo financí navrhlo zrušit na konci roku EET

Ministerstvo financí navrhuje zrušit s koncem letošního roku elektronickou evidenci tržeb. Příslušný zákon poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Vyplývá to z informací na vládním webu. Zrušení EET má současná vláda Petra Fialy (ODS) v programovém prohlášení.

EKONOMIKA

Vláda zřejmě odmítne návrh SPD na vyšší limit pro vstup do paušální daně. Proč?

Koaliční vláda ve středu zřejmě odmítne návrh poslanců SPD, kteří chtějí podnikatelům usnadnit vstup do režimu paušální daně. Navrhují zvýšit limit příjmů, do kterého lze paušální daň využívat, z jednoho na dva miliony korun. Chtějí také zrušit podmínku, že podnikatel nesmí být plátcem daně z přidané hodnoty.

EKONOMIKA

Suchej únor letos připraví prodejce na tržbách za alkohol o 730 milionů korun, tratit bude na dani i stát

Stále populárnější akce „Suchej únor“ představuje stále větší problém pro prodejce alkoholu. Ať už se jedná o hospody či hypermarkety. Pomůže naopak prodejcům stále populárnějšího nealko piva či limonád.

EKONOMIKA

Skupina především amerických milionářů vyzvala ke zdanění bohatých

Skupina více než 100 miliardářů a milionářů především ze Spojených států se obrátila na politiky a podnikatele, kteří se sešli virtuálně na Světovém ekonomickém fóru (WEF), s výzvou

EKONOMIKA

Co nás v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice? Osm hlavních změn a očekávání

Česko od dneška hospodaří v režimu rozpočtového provizoria. Musí totiž začít osekávat pandemické dluhy. Nejen státní zaměstnanci a důchodci se tak musí připravit na hubenější čas, i když ne nutně od letoška. Inflace, která však letos udeří, v tomto měsíci až desetiprocentní, způsobí výrazné pokles kupní síly obyvatelstva – a tedy jeho životní úrovně.

EKONOMIKA

Fialova vláda pomůže lidem s energiemi adresně, vyjde ji to na zhruba 350 milionů měsíčně

Fialova vláda dnes schválila soubor opatření kvůli vysokým cenám energií. Klíčovým rozdílem oproti běžící pomoci schválené ještě Babišovou vládou je jejich vyšší adresnost. Ta znamená, že opatření budou sice celkově výrazně levnější, avšak zdraží se jejich samotná realizace, neboť vzroste administrativní náročnost.

EKONOMIKA

Lidé mají poslední dva týdny na vstup do režimu paušální daně. Letos zájem o ni zaostal za očekáváním

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají poslední dva týdny na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání.

EKONOMIKA

Obce a kraje mají letos vyšší příjmy než před rokem, stouply jim i výdaje

Příjmy obcí včetně Prahy činily za tři čtvrtletí letošního roku 287 miliard korun, byly tak o 17 miliard Kč vyšší než o rok dříve. Příjmy krajů meziročně vzrostly o 27 miliard Kč na 232 miliard korun. Zároveň se však zvedly také výdaje, a to u obcí o šest miliard a u krajů o osm miliard korun. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceoobcich.cz společnosti CRIF.

EKONOMIKA

Světová ekonomika v příštím roce poprvé v historii překoná velikost 100 bilionů dolarů. A co Elon Musk?

Světová ekonomika v příštím roce poprvé v historii svojí velikostí přesáhne úroveň sto bilionů dolarů, což odpovídá 2210 bilionů korun. Její hrubý domácí produkt přesáhne tuto úroveň dle prognózy britského výzkumného centra Centre for Economics and Business Research (CEBR).

EKONOMIKA

Cena nejvýhodnější stravenky bude příští rok 150 Kč, meziročně o 13 Kč vyšší

Cena daňově nejvýhodnější stravenky pro zaměstnance i zaměstnavatele bude příští rok 150 korun, o 13 korun vyšší než letos. Představuje to největší meziroční skok za posledních deset let. Důvodem je výrazný růst spotřebitelských cen.

EKONOMIKA

Rekord, který by Muskovi záviděl málokdo: Zaplatí na daních skoro čtvrt bilionu

Americký podnikatel Elon Musk, který stojí v čele výrobce elektromobilů Tesla a vesmírné společnosti SpaceX, zaplatí v letošním roce na daních více než 11 miliard dolarů (246 miliard Kč). Musk to napsal na svém twitterovém účtu.

EKONOMIKA

Schillerová: Dočasné zrušení DPH u elektřiny a plynu nebude EK trestat

Pokud by Česko odpustilo daň z přidané hodnoty (DPH) na plyn a elektřinu pouze dočasně, neměl by tento krok vyvolat sankce ze strany Evropské komise. Na tiskové konferenci to dnes uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO).