Deutsche Bank varuje před blížící se globální "časovanou bombou" v důsledku rostoucí inflace

Deutsche Bank varuje před blížící se globální "časovanou bombou" v důsledku rostoucí inflace

Deutsche Bank ve své prognóze, která se výrazně odlišuje od všeobecného očekávání, varuje před možnou krizí způsobenou inflací. “Dopady by mohly být zničující, zejména pro nejzranitelnější vrstvy společnosti,” uvedli ekonomové firmy. Většina lidí na Wall Street i ve FEDu považuje inflaci za dočasný problém, který odezní, jakmile pominou zvláštní podmínky.

Podle varování ekonomů Deutsche Bank může inflace vypadat jako problém, který zmizí, ale je pravděpodobnější, že bude přetrvávat a v příštích letech povede ke krizi. V prognóze, která se značně vymyká konsenzu tvůrců měnových politik a Wall Streetu, Deutsche vydala hrozivé varování, že soustředit se na stimulaci a zároveň odmítat obavy z inflace se ukáže jako chyba, když ne v nejbližší době, tak v roce 2023 a později. Analýza ukazuje prstem zejména na FEDerální rezervní systém a jeho nový program, v němž bude tolerovat vyšší inflaci v zájmu plného a inkluzivního oživení ekonomiky. Také tvrdí, že záměr FEDu nezpřísňovat politiku, dokud inflace nevykáže trvalý růst, bude mít neblahé dopady.

“Důsledkem prodlení bude větší narušení hospodářské a finanční aktivity, než by tomu bylo v opačném případě, až FED konečně začne jednat,” napsal hlavní ekonom Deutsche David Folkerts-Landau a další. “To by následně mohlo způsobit výraznou recesi a spustit řetěz finančních potíží po celém světě, zejména na rozvíjejících se trzích.” V rámci svého přístupu k inflaci FED nezvýší úrokové sazby ani neomezí svůj program nákupu aktiv, dokud neuvidí “další podstatný pokrok” směrem k inkluzivním cílům. Několik představitelů centrální banky uvedlo, že se těmto cílům neblíží. Mezitím se ukazatele, jako jsou cenové indexy spotřebitelských cen a výdajů na osobní spotřebu, pohybují výrazně nad 2% inflačním cílem FEDu. Tvůrci politiky tvrdí, že současný nárůst inflace je dočasný a zmírní se, jakmile odezní narušení dodávek a základní efekty z prvních měsíců pandemické krize způsobené koronavirem.

Tým Deutsche s tím nesouhlasí a tvrdí, že agresivní stimuly a zásadní ekonomické změny přinesou inflaci, na kterou FED nebude připraven. “Může to trvat o rok déle do roku 2023, ale inflace se znovu objeví. A i když je chvályhodné, že se priority FEDu přesouvají směrem k sociálním cílům, zanedbávání inflace nechává globální ekonomiky sedět na časované bombě,” uvedl Folkerts-Landau. “Dopady by mohly být zničující, zejména pro nejzranitelnější členy společnosti.”

Podle týmu Deutsche by se nadcházející inflace mohla podobat zkušenostem ze 70. let 20. století, tedy desetiletí, během něhož inflace dosahovala v průměru téměř 7 % a v různých obdobích se pohybovala vysoko v dvouciferných hodnotách. Prudce rostoucí ceny potravin a energií spolu s ukončením cenových regulací přispěly k prudkému nárůstu inflace v této éře. Tehdejší předseda FEDu Paul Volcker tehdy vedl snahu o potlačení inflace, ale musel použít dramatické zvýšení úrokových sazeb, které vyvolalo recesi. Tým Deutsche se obává, že by se takový scénář mohl opakovat.

Firma uvedla, že zvýšení úrokových sazeb by mohlo “způsobit chaos ve světě s velkým zadlužením”, přičemž finanční krize by mohly nastat zejména v rozvíjejících se ekonomikách, kde růst nebude schopen překonat vyšší náklady na financování.

Cnbc.com | Ondřej Smutný